bugün

vicdandan yoksun, vesayet altında yaşamayı seven, militarist bir kafa benimsemiş insanlardır.
yazıktır onlara. yazık.

dünün acısını bilmezler, eziyetin ne olduğunu, işkencenin.
akıllı insanlardır.
belki de başlıktaki gibi dünün acısını bilmeyen ama bugünün acısını gayet iyi anlamış biliçli insandır.
(bkz: hayır yapmak için oy kullanmak)
(bkz: hayır yapmak için sebil yaptırmak)
(bkz: tamam sustum)
fetonun müritlerinin heryeri ele geçirmesine karşı çıkan insandır.

(bkz: hayır ulan)
Hayır diyenlere acıyan insanlara (bkz: acıyan) insandır.
en demokratik sürecin, demokrasinin gereğince fikri kanaatini ve vicdani tasarrufunu beyan edecek insanlardır.
şahsi kanaatim, ülkesinin sorunları ile uzaktan yakından alakası olmadığı için, sandığa gitmek yerine yan gelip yatan ve bol keseden kahve siyaseti yapanlardan evla insanlardır. bu ülkede beynini ve yüreğini, genelin yararı adına demokrasinin gereği olan her ortama taşıyan her vatandaşımızı benimle tamamen zıt kanaatlere ve değerlere sahip olsalar dahi en içten duygularımla selamlıyorum.
Kenan Evren ve eski darbecilerin zaten zamanaşımından yırtacağını bilen, sadece cumhurbaşkanının hüküm sürüp egemen olacağı ve bizim yapımızdaki bir ülkeyi kaosa götürebilecek olan başkanlık sistemine ülkeyi yakınlaştırdığını bilen, taslakta hiçbir yenilikçi, özgürlükçü, sosyal hak ve güvenlik getirici bir madde olmadığını bilen bilinçli, ülkesini düşünen insandır.
12 eylül zihniyetinin yılmaz bekçileri ve onların dolduruşuna gelen sıradan insanlardır. avrupa normlarında bir yargıyağılanmasına sahip olma ihtimalimizin sadece yargıyı ele geçirmiş ve siyasallaştırmış bürokratik zihniyeti rahatsız edeceğini düşünmez ve bu gelişmeyi cumhuriyetin temeline dinamit koymak zannederler. ne de olsa onlara anlatılan cumhuriyet vesayet cumhuriyetidir, orada cumhura yer yoktur.
şüphesiz
(bkz: hayır)
amaç çok basittir. hsyk ve diğer kurumlardaki kontenjanı arttırıp yerine kendi ibişlerini yerleştirerek türkiye ye istediklerini yapabileceklerdir.
ayrıca araya darbeciler yargılanacak diye bir madde koyarak da birçok insanın gözünü boyamayı başaracaklardır.
yoksa akp gibi bir partinin sırf darbe anayasası gitsin diye mi böyle birşeyle uğraşacağını sanıyorsunuz?
http://www.referandum.net.tc/
çoğu 18 yaşını ancak geçmiştir, büyüklerinden de darbe dönemini merak edip dinlememişlerdir, akılsız ergendir çoğu, ya da at gözlüklü kaç yaşında olursa olsun ergenlikten çıkamamışlardır.
(bkz: ibne provakatörler rahatsız)
askeri vesayetle neredeyse aynı olan sivil diktadikte edenlere hayır diyecek insanlardır.
şöyle, gayet demokratik, insana saygılı bir paketi onaylamayacak insanlardır. gerçekten acıyorum lan bu insanlara. ulusalcıları/kemalistleri filan anlıyorum da, bu komünistler neden hayır diyor bir türlü onu anlayamıyorum. geçmişle hesaplaşmamak, namusun temizlenmesini istememek bunlarınkisi. ironik. kendilerini ultra hümanist gören bu zevat sırf islamiyet düşmanlıklarından dolayı demokrasiyi geri plana itiyorlar. bir de rol yapmıyorlar mı. ulan... neyse bişey demiyorum size.
fasulyeden demokrat olmayan insandır. salt 12 eylül anayasası kötü diye, yasamanın ve yürütmenin yargıyı s.kerteceği, iktidarın diktatörleşeceği bir sisteme evet demeyen insandır.

hatta ve hatta, siz işkenceyi, darbeyi, faşizmi savunuyorsunuz diye kendine saldıranlara t.şşağı ile gülen insandır. ama tayyip'e helal olsun, evet diye insanları iyi kandırıyor, baksanıza böyle bir başlık açan insanlar da var, sayıları az değil bunların.
hayırlara vesile olsun diyen insanlardır.
hayır'da hayır var olmasındandır. *
birincisi cumhuriyetçidir. bu toprakları vatan yapan tüm değerlerin bilincinde olan, bu anayasanın 12 eylül'ün ürünü olan 1982 anayasasını aratacak olduğunun farkında olan, bu duruşu ile esasında 1982 anayasasına bodoslama karşı olan, bu yasaların onaylandığı taktirde cumhuriyet cephesine dair neredeyse hiç bir kurumun güvenliğinin kalmayacağını bilen, bunun yasaların aslında hükümetin iktidardan düştükten sonra kendi yargıçlarını atayıp daha sonra kendi atadıkları yargıçlarla kendilerini yargılayıp, bu yolla aklanmayı amaçlayan insanların ürünü olduğunu bilen kişilerdir.
hayatları muhalefette geçecek olan insanlardır.
akp'nin güvenilir bir parti olmadığından hayır diyecek insanlardır.
darbe sevdalısıdır, planları ses kayıtları açığa çıkan askerler için " e gerekiyor ama haklı askerde" diyen , cumhuriyetçi falan olmayan diktatör meraklısı , sabih kanadoğlu fanı , cumhuriyet mitinglerine katılabilecek kadar saf insandır.
asker ve yargı vesayetini kaldırarak yerine takunya ve hacı yağı vesayeti kurmaya kalkan burjuva iktidarın oyununu çözen insanlardır.

bir komünist olarak bu ülke halkının üzerinde hiçbir vesayeti kabul etmiyorum. vesayet varsa o da tektir: emeğin vesayeti!
demokrasiden bir nebzede olsa anlayan insandır.
(bkz: meraba!)
(bkz: yiğit özgür)