bugün

baskasi tarafindan yazilmak icin soyleme,yazdirma anlamina gelir.
bir iki ay önce internette denk gelip saniyesinde vurulmuştum kendisine. eskiden komut anlar diye basit bir versiyonu vardı bunun, sesli komut vererek program çalıştırmaca kıvamında bir şeydi. kardeşimle deli gibi "winamp.. winamp!!.. winamp!!!.. winamp uleynnn!!" diye bağırırdık mikrofona. özetle kullanamamıştık bu komut anları, ama o zamanlardan fikir beni etkilemişti.
yakın zamanda anneme lazım olunca, hazır ben de evdeyken alalım dedik. kargo elimize geçer geçmez kurdum. bu arada annemin bilgisayarı sistem gereksinimlerinin çok altında; 2 gb ram istiyor mesela, annemde 512 mb var. zorlanıyor, arada reset atıyor falan ama çalışıyor.
3-4 saatlik bir eğitim süreci gerekli denmiş. çoğunlukla 3 kelimden oluşan bir cümleyi okutuyor sana, beğenirse sonraki cümleye geçiyor. %40 yapmadan programı kullanmayın demişler. tahminimce bazı yazılı metinleri cümlelere bölmüşler, bu cümleleri karıştırmışlar, program rasgele veriyor okunması için. bazen garip garip şeyler çıkıyor, yarım saatten sonra insan istemsiz gülmeye başlıyor.

açıcı gaz söktürücü
adlı çizgi film
aminoasitle bağ yapmış

hatta bir ara acaba bunlar beynimizi mi yıkıyor diye tırstık annemle.
eğitim cidden gerekli ama. %40lık eğitimden sonra hem annem hem ben "sabah sekizde okula gittim" gibi bir cümleyi söyledik. bana "sabun sek sek okula yedim", anneme "sabah 8de okulda diktim" yazdı. %50den sonra uzun bir metinde azeri türkçesi gibi bir sonuç alınabiliyor.
adam gibi bir bilgisayarda iki günlük bir uğraşmayla mükemmele yakın yazı yazdırılabileceği kanaatindeyim. helal olsun adamlara, umarım yakında bunun okuyanını da yaparlar.
girit te bir dağ adı.
(bkz: yazdırım)
söylediklerini yazdırmak.
iphone'un kusursuz bir özellikiği.

harika.

adamlar yapmış. *
genelde yanlış yazan, büyük harfi küçük, küçük harfli büyük yazan özellik.
Aslında güzel bir öZelliktir ama kullanabilecek ortam pek olmuyor. Kelimeleri de güzel çıkartınca cok yanlısı yok. Ama bir yanlıs zincirleme cümle bozukluğuna sebep oluyor dikkat etmek gerek.
Birine isteklerini zorla kabul ettirmek. Bir başkasına söyleyerek yazdırma ve yazdırılan yazı.
güncel Önemli Başlıklar