bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    herhangi bir durum, çözülmesi gereken bir sorun karşısında gündeme gelen halk oylaması.
    3 -1 ... asiti kaçmış kola
  2. 2.
    meclisin yaptığı son değişikliklerin karşımıza gelme şekli olacaktır.
    ... arude50
  3. 3.
    cumhurbaşkanının referandumla seçilip seçilmemesini referandumla çözmeye çalışan ülkemizin saçmalamış işlemlerimden biri
    1 ... ekmekli-tost
  4. 4.
    meclis tarafından kabul edilen veya kabul edilecek olan bir kanun metninin halkın onayına sunulması.
    (bkz: mecburi referandum)
    (bkz: ihtiyari referandum)
    ... vend avesta
  5. 5.
    liberal demokrasilerde katılımı arttırmaya yönelik uygulama.bizim gibi ülkülerde ise katılımdan çok iktidarın oteritesini halkına dikta ettirmesei olarak karşımıza çıkmakta.
    (bkz: azınlığın çoğunluğa tahakkümü)
    gelecekten gelen edit:evet akp bir azınlık yönetimidir.patrimonyal yönetimin biçimi içersinde yönetilmektedir.sağdan soldan topladığı adamlar kendi yapısını değiştirmemektedir.her parti böyle değilmidir?evet öyledir.bunla ilgili yazıyı da başka bir güne erteleyelim.
    1 ... ihtiyaç molası
  6. 6.
    yarın oy kullanacağımız hede.
    1 ... umutluyum hala
  7. 7.
    referandum yapılmaz, yapmıyorlar halktan korkuyor derler.
    referandum yaparlar, yok para bosa gidiyo, yok gereksiz, yok azınlıgın cogunluga hükmü derler. konu kanımca ne yapıldıgı degildir kimin yaptıgıdır bazı kesimlerce*.
    2 ... arka plan
  8. 8.
    işlev bakımından genellikle kara para aklama eylemiyle benzeşir.daha kötüsü referandum legaldir.
    ... sirkefurus
  9. 9.
    "katılım yüzde 50'nin üzerine çıkmazsa iptal olur" gibi bir düşünce sarmış insanları bu konuda.
    ... endirekt serbest vurus
  10. 10.
    Bütün halkın, bir mesele üzerindeki oyunu toplamaya verilen ad, halkoyu. Çeşitli siyasi, sosyal sebepler karşısında başvurulan bir halk oylamasıdır. Her hangi bir coğrafya bölgesinin, çevresinde bulunan ülkelerden hangisine ait olacağının barış yolu ile çözülmesi esas olarak alındığı hallerde o bölge halkının oyuna başvurulduğu gibi, bir rejim değişikliğinin bir anayasa değişiklinin sonucunu anlayabilmek için halkoyuna başvurulur.
    ... destination unknown