1. 1.
  1945 dogumlu alman yonetmen , sinemaci ve oyun yazaridir .1965'de girdiği Batı Berlin Film ve Televizyon Akademisi'nin giriş sınavlarını kazanamadı. Münih'teki Fridl-Leonhard Stüdyosunda oyunculuk eğitimi aldı. 1967'de Münih Eylem Tiyatrosuna katıldı. Ertesi yıl Anti-Tiyatro adını verdiği kendi tiyatrosunu kurdu. 1965-66 yılları arasında kısa filmlerle deneyim kazandıktan sonra, kendi tiyatrosunun üyeleriyle ilk uzun metrajlı filmini 1969'da gerçekleştirdi. Daha sonra, bir yandan çok sayıda tiyatro ve televizyon yapımı gerçekleştirirken, yılda ortalama üç ya da dört gibi şaşırtıcı sayıda filmi ardarda çekti. 1978'den sonra kendi filmlerinde görüntü yönetmenliği de yapmaya başladı. Uluslararası ödüller kazandı. 36 yaşındayken muhtemelen yüksek dozda uyku ilacı ve kokain aldığı için öldü. Batı Almanya'daki ikinci kuşak alternatif sinemacılar grubunun başı çeken üyesidir.

  filmleri ;
  Katzelmacher (1969)
  Welt am Draht (1973)
  Angst essen Seele auf (1973)
  Effi Briest (1974)
  Angst vorder Angst (1975)
  Satansbraten (1976)
  Die Ehe der Maria Braun (Maria Braun'un Evliliği, 1978)
  Lola (1981)
  Die Sehnsucht der Veronika Voss (1981)

  kaynak ; http://tr.wikipedia.org/w.../Rainer_Werner_Fassbinder
  2 ... mulayim
 2. 2.
  26.istanbul film festivalinde 4 filmi gösterilecek olan fassbinder, alman savaş sonrası döneminin resmi tarihçisi kabul edilir. *
  ... arsmagna
 3. 3.
  ilk filmi 1969 yapımı liebe ist kalter als der tod'dur
  1 ... amoresperros
 4. 4.
  1945 doğumlu alman sinemasının en verimli yönetmenlerinden birisi olan Fassbinder yeni alman sinemasın da en önemli yönetmenlerinden birisidir. erken yaşta-yaklaşık 37 yaşında-kokain zehirlenmesinden ölmüştür. kendisinin de ifade ettiği gibi; gay olduğu bilinen bir gerçektir. bunun içinde bizim ferzan özpetek'in filmlerinde olduğu gibi, hemen hemen bir çok filminde eşcinsel karakterler bulunur ve genellikle de toplum tarafından afaroz edilirler. onun ölümü yeni alman sinemasının da sonunu getirmiştir.

  yeni alman sinemasına değinmek gerekirse de, oberhausen manifestosu ile alman sinemasının içersinde bulunduğu durgunluğa karşı bir harekettir. bu harekete fassbinder daha sonra katılmıştır. bu harekette de amaç; sinema sanatınının artistik özelliklerini daha fazLA ön plana çıkarmaktır. bir nevi; varolan rantçı sinemanın diktesine son vermekttir. ama bununla birlikte daha sonra finansal sıkıntılar içersine düşerler; çünkü federal alman içişleri bakanlığınn kurduğu komiteden yardım almayı reddederler. bunun için tv yapımlarına yöneleceklerdir. ama orada da pek başarılı olamazlar, daha sonra yapılan yeni düzenlemelerle-Film-Fernseh-Abkommen- işler yoluna girer(Ard, zdf ve federal german film board) her sene sinema endüstrisine azımsanmaycak bir miktar aktarılır.

  bu filmlerde özellikle italyan yenirealizmi, fransız ve ingiliz yenidalgalarından etkiler de hakimdir. özellikle uyarlamalara da almanya'nın büyük yazarları kaynaklık etmiştir. heinrich böll, gunter grass, franz wedekind(lola), alfred döblin(Berlin Alexanderplatz)
  2 ... calderon de la barca
 5. 5.
  (bkz: die bitteren tranen der petra von kant)
  ... la paz
 6. 6.
  dahi alman yönetmen. entry sayısına bak amk. sözlükte sanattan sielnemadan anlayan adam yok. bu adam, ki kendisi eşcinseldir, dünya sinemasinı değiştirmiştir çektiği filmlerle.
  ... orusbunun evladi