bugün

açılımı quick response olan ve iki boyutlu barkodlardan yalnızca biri olan teknolojidir. ilk olarak 1994'te japon denso wave şirketi tarafından kullanılmıştır.

uri'lerden, kartvizitlere, şifrelere kadar geniş bir kullanım alanı vardır ve gittikçe yaygınlaşmaktadır. çoğu akıllı telefonda qr code okumak ve oluşturmak için uygulamalar mevcuttur.

hatta ilginç bir video'da mevcut bununla ilgili:
http://www.youtube.com/watch?v=f3qv2dSXQXk&feature=player_embedded#at=172
çoğu üründe artık yer alan kodlar. telefonun barkod scanner'ından okutunca direkt olarak siteye yönlendiriyor.
sadece siteye yönlendirme linki olsa iyi, şirketlerin her türlü vermek istedikleri mesajı içerisinde barındırabilen bir buluş. Avrupa'da çoktan yayılmış Türkiye'de 2011 yılından itibaren yayılmaya başlayan güzel bir uygulama.
çeşitlerini görmek için; http://lonewolflibrarian....ss.com/category/qr-codes/
kendi kartvizitimde şirket cep numaramı kartın dışında değil qr code içinde gösterilmesini sağlattığım bir uygulamadır ayrıca.
güzel bir uygulama ayrıca dövme yaptırmak isteyip de karar veremeyenler için alternatif olabilir, yani barkod dövmelerinin modasının geçtiğini düşünürsek bana gayet mantıklı geldi.
her türlü girişim ile artık daha da hayatımızda olan kısayoldur. bildiğimiz link mantığı ile hareket eder. seyahat destekleyici olarak da kullanılmaya başlanacaktır.

http://www.dijitalista.co...ile-seyahate-var-misiniz/
bununla vcard oluşturup gönderen denyolar var.
Adobe InDesign ile nesne içine anında tek tuş ile oluşturulup link, mesaj, e-kart gömebilinen ilginç teknoloji. daha da ilginci oluşturduğunuz anda okutun bunu telefona direkt tanıyor verdiğiniz linki. demek ki kendi çapında bir alfabe bu.
En güzel kullanımlarından birini aşağıdaki videoda görmek mümkündür:

https://www.youtube.com/watch?v=4kx05kU5gZg
kredi kartimi atm yuttugu icin bankanin mobil uygulamasi ile bunun araciligi ile para cekmeyi bir sefer denedim ve cok hizli sekilde islemi gerceklestirmesi ile artik para cekme isini hep bununla yapacagim sanirim. telefonun kamerasini atm ekranina tutarken 'napiyor la bu mal' bakislari atildigini hissetmek kotu olsada guzel bir kullanim secenegi.
Günümüzde pratik uygulamadır. http://goqr.me/ gibi sitelerde qr kodu oluşturulabilir.
görsel