bugün

Covid19 sebebiyle eve kapanan kimseler için güzel bir uğraş.
Bi ara 5 binlik parçalık yapacaktım. Yok olmadi.
görsel
Yapacak bir şey bulamayan loser çiftlerin bayıldığı aktivite.

Duvara asılan her bitmiş, çerçeveletilmiş puzzle ilişkinin sıkıcılığının manifestosu gibidir.
görsel
hayal gücünüzü artıran, beyin hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendiren ve en önemlisi yeni yolaklar oluşturan, büyük resmi görmenizi sağlayan, çoğu zaman ben bunu nasıl yapacam deseniz de içindeki halaylarla sizi yeniden kendine bağlayan yapboz.

görsel
Acayip zevkli ve kafa dağıtmak için bire bir gördüğüm oyundur. 1.500 parça olanlardan birisi evimi süslemekte. Diğerleri hediye gitti.
bayılırım. saatlerce kalkmadan uğraştığım olmuştur. evde var 3 tane daha. biri yarım. izne ayrılayım sabahtan akşama başından kalkmayabilirim.
Dilimizde yap - boz anlamına gelen bir resmin parçalara bölünerek yeniden bütünleştirilmesi istenen oyun.
https://www.youtube.com/watch?v=Ro2jHm7CA18
Annemizin tıka basa doldurduğu buzdolabımızdan bir şey çıkarırken veya buzdolabına bir şey koyarken hangi parçanın nereye en uygun olacağını planlayarak geçen çocukluğumuz sayesinde milletçe pek zorlanmamamiz gereken oyun.
renkli kısımlar bitti ve sadece gökyüzü kaldı. şuan tüm parçalar aynı renk olduğu için yaklaşık 500 parçanın yerini 1 yıldır bulamadım. yardım etmek isteyenleri beklerim.
Hesap makinesi maekası.
Hayattaki en güzel uğraşlardan birisi. Nâmı diğer yap-boz.

Geleceğe dair en çok istediğim şeylerden biri de puzzle ile ilgilidir. Bilmem kaç parçalık puzzle ları çerçeveleyip evimin duvarına asmak istiyorum.
500 lüğü ile beni de içine çeken uğraş. ilk denemem, bakalım yapabilecek miyim? başlangıç tavsiyelerine açığım bu arada zira hiçbir bilgim yok.
1000 parcali ve bolca çiçekli olunca bitkinlik veren ugrasi.
eğer tek yapılıyorsa kendi kendine konuşma özelliği kazandıran uğraş. kesinlikle çok eğlenceli bir hobidir ancak 1500+ olanları hem sinirleri yıpratır hem de miyop yapabilir.
Her parçasını yerine koyduğunuzda anlamsız mutluluk taşıyan şeydir. Bir de bitirince tablo yapıp astırma olayı vardır.
Her defasında bir parçasının kaybolduğu ve aylar sonra ansızın karşınıza çıktığındaki anlamsız bakışın yaratıcısıdır.
üç bin parçalık uğraşım. 1ayda bitmesini planladığım sonrasında arkadaşlarıma hediye ettiğim bana sabretmeyi ve sıkılmamayı ögreteceğini umduğum hede.
doğum gününde yeğenime aldığım ama onun pek ilgisini çekmeyip ablamla beraber tamamladığımız zevkli uğraş.
saatlerce uğraşıp bir saniyede bozduğumuz eğlence aracıdır.
çocukken heves ettiğim, ama 1000 parçayı hiç bir zaman bir araya getiremediğim için göremediğim afrika köyüdür. *
geçen hafta binlik olanlarından birini bitirdiğim hede. sardı ama şerefsiz. çok güzel kafa dinleme imkanı sunuyor bi kere insana. aç arkadan slow bi şarkı. parçaların içinde kaybol sonra. bütün düşüncelerini at bir kenara. yapamadığın zaman küfret, lanet oku rahatla. sonlara doğru verdiği zevk ise zaten bambaşka.
en yakın zamanda yeni bir tanesine başlayacağım.
sözlükte gördüğüm bir ileti ve yönlendirdiği blogun gazıyla başladığım yeni vakit öldürgecim. yeni başlıyorum diye 1000 parça yeter diye alıp da kısmen tamamlayınca eşşek kadar olduğunu görmek de pek iyi olmadı bu arada. nasıl parçalamadan uluslararsı taşıyacagım lan ben bunu. En iyisi iki parça halinde yapıştırıp türkiye'ye dönünce birleştirmek.
sabır ve meşakkat gerektiren iş. en son bizim ev dolaylarında 3binlik puzzlelar dönüyordu. ancak bu işe gönül vermiş adamların sayısı da ciddi anlamda fazla. merak edenleri için işin uzmanından puzzleların hikayelerini ve tekniklerini dinlemek mümkün. http://emzegrit.blogspot.com/