genellikle çoktanrıcılıkla ilişkilendirilir.
birkaç şekilde görülür.. kaba ya da açık putperestlik, kutsal kabul edilen kişi ya da nesneye, örneğin güneş'e, hükümdara, bir hayvana ya da bir heykele belirtik davranışlarla tapınmaktır. üstün, yüce bir varlığın kabulüdür.
(bkz: put)
hamurdan yaptıkları putları acıkınca yiyen kitlenin *yolu.

(bkz: ekmek bulamıyorlarsa put yesinler)

aynı anda büdüt:

+ aa sürpriz mi?
- evet hem de en sevdiğinden.
+ yoksa?
- evet evet üzümlü put aldım sana.
+ ay çok romantiik...
putperestlik anlatılageldiği gibi kendilerine taştan, ağaçtan hamurdan heykeller yapan insanların sonra onlara tapması değildir. bu kadar salak hiç bir insanoğlu yaşamadı yerdüzlüğünde 200 bin yıldır merak etmeyin. ha zaten proto islam böyle olsaydı bu kadar çok salakla dolu bir çevre olsaydı hicret yaşanmazdı.

putperestlik, insanın kendi haddini bilmesidir bence. yaratıcı olduğuna inandığı, kendi yaşamı üzerinde sınırsız hakimiyeti olduğuna inandığı tanrısı ile birebir konuşmasının doğru olmadığını, tanrısına birebir hitab edecek olmanın korkunç bir şey olduğunun farkında olan ve haddini bilen insanoğlu taptığı tanrısının görünümünde putlar yapmış onlara dua ederek tanrısı ile konuştuğunu varsaymıştır.

(bkz: hacer ul esvet)

(bkz: kabe)

(bkz: hac)
türkiye'de var olan bir tapınma.
ebu cafer ibn bakır hazretlerine dayandırılan bir rivayete göre, üç aşa beş yukarı şöyle zuhur etmiştir:

"vedd, milleti içinde sevilen bir adamdı. janti bir ağabeyiydi bölgenin. sayılır sevilirdi. bir sorunu olan ona koşar derdini anlatır şayet haklıysa öğüdünü alır, haksızsa odunu kırar evine dönerdi.
gel zaman git zaman ecel janti ağabeyimizin de kapı tokmağına el sürdü. mahalle halkı bu beklenmedik(!?) durum karşısında şaşkına döndü. ağlaştılar, orasına burasına şiş sokan mı dersin, zincire vurup kendini denize atanı mı dersin ne ararsan var. ordan oraya vurdular kendilerini. yas tuttular kabri başında (babil civarında oluyor olay) günlerce.
nihayet o dönemde insan kılığına girip "aga yapayım sana bi kıyak" modunda insanları kandıran şeytan zuhur etti yine. bizim yas tutmuş ah-vah eden kalabalığa yaklaştı ve dedi ki:
-ya hu ne üzülürsünüz a ciğercanlar. isterseniz ben size onun bi heykelini yapayım bakar bakar durursunuz. olmadı bi meydana koyarsınız. böyle parkta bahçede iyi durur yani. ilerde çoğaltıp okullara devlet dairelerine de korsunuz iş olur hem. ama siz bilirsiniz yine.
olayı çok anlamasa da yas tutmuş şaşkın halde iyi bir teklif yapıldığını düşünen halk "eyvallah hacı dayı da, devlet dairesi ne ola ki" falan dese de şeytan " onu sonra öğrenirsiniz. ben şimdilik heykeli yapıp koyuyorum şuraya" der ve işini yapıp gider.

işte böylece put ve akabinde putpereslik doğmuş olur.
eskiden insanlar hak yolu için kapanırdı. şimdi tarikatlar cemaatler için kapanmakta ve bunların siyasi kanatlarında yer alıp, nemalanma peşinde koşarken kapanıyorlar. bu "sade müslüman" kesimin zoruna gidiyor, ALLAH' ın gücüne gitmez mi ? şirke koşanlar utanmada tayyibi üzmek ALLAH' ı üzmektir diyorlar. islam' ın putperestlikle mücadelesi 2011' de yeniden başlıyor.
odunla konuşmak gibi birşeydir. cansız bir varlıktan medet umma mantıksızlığının ismidir efendim.
(bkz: dindarlarin puta tapanlardan hicbir farki olmamasi)
kemalizm. tabi tek putlu olanından.
allah'tan başka herhangi bir cisime tapmak.

ister bir heykelin karşısında dikilin, ister bir sirenle secdeye varın, aynı şey.
insan eli ile yapılmış putlara tapınmak.
(bkz: puta tapmanin bile allah a tapmaktan iyi olmasi)
(bkz: islamın arapların modern putperestliği olması)
şimdi bilinen ortadoğuda (büyük oranda araplar oluyor) yaygın olan ve hala etkisini sürdüren bir inanıştir. kabedeki putlar kırılıp boşaltılmadan önceki dönemde, kabedeki en büyük ve en kudretli olduğuna inanılan putun adı al ilahtır. (bkz: allah) sadece bu kelimeden bile şu anki etkisi açıkça görülebilir. ayrıca ilah kelimesinin önündeki "al" maskülen cisimler için kullanılır.
Tarih boyunca biçare insanların inandığı ve medet umduğu inanç sistemlerinden sadece biridir.
putperestlerin inandığı dine verilen isim.

artıları:
-her duruma uygun bir put var. örn: bereket putu, sağlık putu vs.
-putları kendi imkanlarımızla yapabiliyoruz. illa ki put dükkanı aramaya gerek yok.
-putları yaptığımız materyal yenilebilir olabilir. mesela çikolata. kıtlık döneminde yiyebiliyorsun.
-putların simgelediği tanrıları memnun etmek gayet kolay. putu evin baş köşesine koy gerisi kolay.
-ailenize özel putunuz olabiliyor. örn: yıldırım ailesi putu. sadece sizi koruyup gözetiyor vs.
-hac ibadeti yok. çok yapmak istersen putu salonun ortasına koy etrafında 7 kere dön hacı ol. süper.

eksileri:
-cennet cehennem kavramı tam oturmadığı için ölümden sonrası biraz muamma.
-tatil yok. örn: türkiye putperest bir toplum olsaydı ne kurban ne de ramazan bayramlarımız olacaktı. putperestliğe özel bir bayram yok.
-ortak ibadet yok bu yüzden toplumsal bağlar zayıflayabilir. örn: cuma namazı ya da toplu iftar yok.

aklınızı çelmek gibi olmasın ama müslüman bir toplum içinde putperest olmak gayet mantıklı gibi görünüyor. tatilini yap, putuna tap. mis gibi.
ibrahim, hiç sevmezdi onları. o yüzden kırmadı mı putların boyunlarını?
Günümüzde oldukça yaygın olan din. Ancak bu kez tapılan kişilerin heykelleri değil kendileri. Isimleri de put değil şeyh veya hocaefendi!...
http://25.media.tumblr.co...m8vifVVw1s4kxlno1_500.jpg
görsel
Doner kavsaklarin tam ortasinda kendine yer bulmuş putlara insanlarin gosterdigi saygıdır.

Bu dusunce simdi biz bu doner kavsak ile sorunu cozduk ama artasina ne koymamiz lazim sorusunda putperestlige tavir koymayan insan davranışı gelişecektir.

Kuran da aynen böyle der eger sizin putlara karşı bir tavriniz yoksa onlar ozumsersiniz.
islami kesimde heykel çalışmalarına tepki bu yuzdendir.
Bu konu alabildiğine genistir cunku iskam mücadelesini ifde eder...

Benim konum putperestligin çağdaş insan yasamindaki yeri.
Ve bu dusuncenin ben Müslümanım diyen insanlarin hayatinda yer bulması...

Begenmedigin elin gavuru sana sorar, maden sen muslumansin, senin ulkende bu putlarin ne işi var...

Ortak bir musluman tavri olmalı ama yok iste...

Sonra da ya senin islami hassasiyetlerin var.
-eee.
-seninle olmaz...

Öyle olur...
genel anlamda bir nesne, görüntü veya fikre tapım içeren bir dini uygulama, anlayış veya inançtır.

--spoiler--
https://tr.wikipedia.org/wiki/Putperestlik
--spoiler--

kendim tanımlayacak olsam aynen vikipedi'deki gibi tanımlardım. evet.
aslında tüm dinler putperestliktir tüm yüceltmeler putçuluktur.

bide kimse heykele tapmıyordu, heykelin arkasındaki manaya tapıyordu.

tıpkı siz kabeyi dönünce veya namaz kılınca taşa tapmadığınız gidi. veya hristiyanlar ikon öpünce resme tapmadığı gibi, veya mozaik yapıp önünde eğilince duvara tapmadığı gibi. ( yani resmin kendine değil taşıdğı anlama tapıyorlar)

ayrıca bu putçuluk o kadar geniş bir kavram ki, bazen çok sevdiğiniz biri bile sizin putunuz olabilir.

altında: yüceltme, teslimiyetçilik ve kaderciliklik vardır.

bir ara bunu uzun uzun konuşuruz. bu konuda ciddi bir saçmalama var sözlükte.
şuan en yaygın dinlerden biridir kanımca.illa putu bir heykel olarak görmek anlamsız geliyor.şu an milyonlarca insan paraya üne şöhrete hatta kadına tapıyor.
Her devirde vardır. O buzağı hikayesi boşa anlatılmadı. Allah a güvenmiyoruz. Sorun bu. Bundan doğuyor. Allah a güvenmediğimiz için kendimize şefaatçiler şeyhler aracılar gavslar vasıtalar arıyoruz. Hz yusuf allahtan değil de bir adamdan yardım istedi diye 7 sene fazladan zindanda kalacak. Siz yetiş ya Gavs diyeceksiniz şeyhim bana şefaat edecek diyeceksiniz. Bekle eder. Eteğine yapışıp gideceksiniz cennete ha? Cehenneme gidersiniz. Demedi demeyin. Kur an okuyan biri asla şeyhine tapmaz asla kimseyi mutlak doğru kabul etmez himmet şefaat atamaz.