bugün

konunun, 2-3 ay'a şam'da namaz kılarız derken, putin'in kapısında beklemeye gelmesi, yaptığı başarısız hamlelerinin sonucudur.
en üzücü yanı ise bu başarısız hamleler onlarca mehmetçiğin şehit olmasına sebep olmuştur.
Önceden mahallede veya sülale de bir tane Osmanlıcılık oynayan olurdu. Biz güçlüyüz oğlum istersek ermenileri oyar, yunanı sikeriz felan derdi eğlencelik adam olurdu. Şimdi bu devlet başkanı olunca böyle şeyler normal. Adamlar seni 2 dakika bekletir. Katherinanın önünde ayağa bile diker. Yazık şu ülkeyi düşürdüğünüz hale.
Konuşma rusça olduğundan oradaki asıl rezilliği anlamıyor tabi kimse, anlatayım.

Asıl rezillik bekletilmekte değil. Spiker bütün devletlerin temsilcilerinin beklediğini, türk heyetinin biraz daha uzun beklediğini söylüyor bu bekletilme normal birşey dercesine.

Ama asıl rezillik ondan önce söyledikleri.
Türk bakanların ankarada Rusya'ya savaş açmaya kadar ileri giden söylemleri olduğunu söylerken, o bakanların koridorda kuzu kuzu beklemeleri görüntüleriyle üstü kapalı dalga geçiyor.
bir de gıcık verir gibi ekranın sol alt köşesine kronemetre koymuş elin rus tv si.
görüntüler ilginçtir gerçekten nasıl yorumlasam bilemedim, gerçekten üzücü mü yoksa olağan bir durum mu pek karar veremedim. ama genel olarak bizim heyette sanki şey havası var, tuvalet sırası bekliyormuş gibi ya da hanımı beklersin ya tuvaletin önünde belki de otobüs bekler gibi bilemedim.
işte gerçeği bilmeyenler böyle sallıyor. putin reisi, makyajını tazeleyip, reise güzel görünmek için bekletiyor orda.
sizde atlayın yok aşşağılamışmış. parfüm falan sıkmış, yanindakilerine 'güzel oldum mu' diye sormuş, sonra 'ya olmaz dünya lideri geliyor yaa, bu makyajla nasıl olcek yaa' diye ağlarken akan rimelini azelemek için bekletmiş.

hüloğğ be yaa kocaman bir hüloğğ.
Ardından Esad'ı kapıda karşıladığı görüntüleri de servis edilince dünya liderine ciddi mesajlar verilmiş oldu.
adam seni bombalsaın, telefonla ara, telefona çıkmasın, twitle ayastefanos antlaşmasını paylaşsın, seni elbette onursuz şekilde ayakta bekletirler. onur, şeref haysiyet. bunu dilinden düşürmeyen önce aynada kendisine baksın. boktan siyasetiyle ülkeyi kutuplaştırıp gerenlerin hali böyle olur.

kendi üzerime alınmıyorum. benim seçtiği birisi değil. evrakta sahtecilik, dolandırıcılıkla siyasi arenada kalan mafyatik benzeri oluşumların düşeceği hal böyle olur. türkiye'yi gecekondu / çadır devletine çeviren seçmen kitlesi istedikleri kadar durumu kurtarmaya çalışsınlar, durum görüldüğü gibidir.

ayrıca reis hasta, ayakta duramıyor, abdülmahamit bezeri kamburu çıkmış, hasta adam osmanlı'yı çağrıştırıyor. ne siyasi islam, ne akepe; bunlarn hiç bir hükmü yok.
Çoğunluğun kaçırdığı asıl mevzu bekletilmek değil, bunun propagandasının yaptırılmasıdır. Rus televizyonunda bildiğin dalga konusu edilmişiz, sayaç falan koymuş adamlar. Şehitlerin verildiği günün ertesinde boğazdan geçen Rus gemilerinin isimleri, bakanlara gelin lan buraya keraneciler der gibi yaptığı el haraketi, katerina büstünün önünde hazır olda bekletmesi ve en son Rus televizyonuna bu haberi yaptırması yendiğimiz gollerin haddi hesabı yok. Ben bir Türkçü olarak bu duruma hem üzüldüm hem de utandım, iş bilmez dış siyasetiniz bu ülkeyi kalpten seven vatanseverleri kahrediyor, biz ülkenin düştüğü durumlara kahrolurken sizin gibi troller hala alacağı üç kuruşun derdinde, biz yaşadıkça sizin gibi haysiyetini üç kuruşa satanları da ülkeyi bu durumlara düşürenleri de unutmayacağız.
Suriye'de şehit edilen askerlerimizin kanı yerde kalmadı diyen biri çıkmamış, hayret doğrusu.
olay siyasi partiler düzeyinde bir olay değildir.
muhaliflik yapıp buna sevinmek hiçbir şekilde adamlık değildir.

anlık bir tepki verilememiş olması muhtemel.
ancak şu olaydan sonra rusya ile ilişkiler asla eskisi gibi olmayacaktır.
kimse bu görüntüler niye paylaşıldı diye sorgulamıyor doğru şekilde. rus tv si niye böyle bir oyun kurguladı? 

mesela a haber almanyada kendini rezil etmişti hatırlarsanız.niye öyle bir kurgu yaptı a haber? çünkü göt yangını sevgili yazarlar. rus tv si de o sebepten yaptı. tsk, suriyeye ve dolaylı olarak rusyaya ciddi zayiat verince ( putinin itirafı bu bizzat) onlar da kendi halkının gazını almak için böyle salakça bir kurgu yapmış. a haber nasıl rezil olduysa, rus tv si de aynı şekilde sadece kendini rezil etmiş oldu. 

meseleye böyle bakıyorum. ayrıca gerek ecevitin clintonla olan fotosu gerekse erdoğanın kapıda beklemesi acizlik değil bana göre.sizi bilmem ama fotodan videodan acizlik çıkartacak kadar aklımı kaçırmadım.
Erdoğan'ı hiç sevmem ama o ayakta kalmayı kabullenemeyip sandalyeye çökmesi varya içimi derinden yaraladı. Ülkem adıma utandım.
Gidisimiz suskun oldu

Ama

Dönüşümüz muhteşem olacak.
Son 20 saniyeyi oturarak beklemiştir, yani durum o kadarda vahim değil ))
(bkz: 59 askerini şehit eden ülkenin ayağına gitmek)
Normal. Siz asıl 2 dk gazı keserse o zaman ne bok yiyecez onu düşünün.
merak etmeyin, putin türkiye'ye geldiğinde reyizimiz onu 3 dk bekleterek intikamını alacaktır.
https://youtu.be/nrupg0SCMB8?t=50
Putin intikam almaya çalışmıştır. Yıllar önce ülkemizde yapılan bir görüşme öncesi recep tayyip erdoğan kendisini yaklaşık 1 dakika 45 saniye bekletmiştir.

Ancak işin garip tarafı putin’in yaptığı bu harekete sevinen türkiye cumhuriyeti kimlikli bir takım şahısların kendisini milliyetçi olarak adlandırmasıdır.

https://www.facebook.com/...98708755504/?vh=e&d=n
konuya şöyle bakmak lazım erdoğan 2 dakika beklerken o sırada putin napıyordur? çok önemli bir işini mi hallediyordur? , önemli bir görüşmesi mi vardır? , belli ki o da diğer tarafta erdoğanı bekliyordur yani nereden baktığınıza bağlı belki erdoğan içeri girmeyerek putini bekletti.
çok da takılmamak lazım. 2 dk nedir ki. aynı şey değil ama bazen birini saatlerce bile beklersin. bence abartmamak lazım. cool olalım