bugün

güzelliği konu olmamasında olan efsane filmdir. tarantino imzası ile çekilmese izlenmezdi.
izlemek bir türlü nasip olmayan, delireceğim.
yakın zamanda izlediğim güzel film. ama neden bu kadar sevildiğini anlamadım. sanırım sorun bende.
eğer sinema kültürünüz varsa ve bu tarantino klasiğini izlediyseniz, yakın çevrenize bu filmi izlemeleri için yalvarıcaksınız.
Benmi filimden bir şey anlamıyorum yoksa filimmi biraz sıkıcı bir düzen üzerine sahip diye düşündürmekdedir. Belli bölümleri gayet güzel ama başlangıçda sürekli atlayarak izlememe neden olmuştur. Bunca kişi bunu bir başyapıt diye gösterincede ben niye anlamadım diye kendi kendime sormakdayim. Benim görüşüm muhakkak izlenmesi gereken bir filim değildir.
herkesin kült olarak kabul ettiği film. hatta çoğu insanın pek beğenmeyip acaba bende mi sorun var? düşüncelerine gark etmesine sebep olmuştur. sürü psikolojisiyle hareket edip bu filmi öve öve bitiremeyenler olduğuna eminim. lakin o kadarda abartılacak türden bir film değil.
O kadar da abartılacak türden bir kült fimdir. Her şeyiyle efsanedir. Evet beğenmeyenlerde kuvvetle muhtemel sorun olabilir.
oyunculuklar nedeniyleyse abartılması çok da yanlış olmayacak film.

lakin sürü psikolojisi olayına ben de katılıyorum. sırf bu yüzden çok beğenildi bu film.
quentin tarantino nun artık film çekmeyeceğim sadece yazacağım demesinin kaynağı olan filmlerden biri.

zira artık sanal sahneler çok daha revaçta ve görselliktedir.

bu film için anlamadım diyen de oldu konusu yok güzel yönü bu diyen falan da oldu veya işte film diyen de.

zira ufak spoilercıkla betimleyeyim tarantino burda mafya yasadışı ilişkiler amerikalıların avrupaya bakış açısı gibi hayatına damga vuran olayları tek tek karıştırıp ortaya bırakmıştır.

zira kişi karakterler çok özeldir yani film altyapılıdır ve çoğu kopyası da filmdeki bir çok yeri barındırmamaktadır. ondan orjinal dvd sini bulup seyredilmesi şiddetle tavsiye filmdir.

adına bildiğin kurgu resimleri var (isteyene özelden atarım) ulan ayıptır adam dahiyane iş çıkarmış ama işte gel gör ki sıradan film gibi yorum yapılıyor.
az önce üçüncü kez izlediğim film.
bayılıyorum ya. çığlık atasım geliyor izlerken, öyle bi seviyorum.
Hayatımda izlediğim en sıkıcı filmlerden biriydi. Komik desen değil, aksiyonu bol desen o da değil. Birde imdb de en iyiler listesinde başlarda yer almaz mı. Çok saçma.

Hadi bir forest gump ya da fight club gibi olsa anlicam da, değil. Ha bana dersen abi çok güzel mesaji var. Banane derim, sıkılmaua değer mi hiç.
filmlere sadece aksiyon ve eğlendirme yönünden bakanların tabikide sıkılacağı film. fakat filmlere bakış açınız daha farklıysa, kameraların kullanım tarzı, açısı, senaryonun ilerleyişi, ince mesajlar, replikler ilginizi çeker. ve bu filmde bahsettiğim özelliklerin hepsi son seviye mevcut.

not: sadece john travolta ve uma thurman'ın yaptığı doğaçlama dans bile bu filmi efsane yapar.
filmin sonunda mesaj verilmesini seven ya da konular/mekanlar/kişiler arasında bağlantı olması gerektiğini düşünen, aradaki bağlantıyı dikkat etmeden anlamayan biri iseniz izlememeniz gereken filmdir.
ama aynı zamanda tarantino'nun tarzından hoşlanıyorsanız mutlaka izlemeniz gereken filmdir de.
john travolta'nın her hareketi için de izlenebilir gerçi. hele uma thurman ile olan dans sahnesi, daha sonra aşırı doz alan kadını hayata döndürmesi, ve uyuşturucu kullanıp araba sürmesi için 2 kat fazla izlenir.
he ben filmin sonunda silahı şortunun içine soktuğu sahneyi bile gözümü kırpmadan izledim o ayrı. *
müzikleri çok iyi. tabi ki sadece soundrack demek istemiyorum.
Girl You'll Be A Woman Soon başta olmak üzere yaklaşık 20 şarkı var. hepsi de kullanıldıkları sahneye uygun ve yer eden şarkılar.

güzel filmdi, oyuncuları, replikler, mekanlar, kamera açısı vs vs falan ama yine de imdb puanı 9 olmayı hak ediyor mu onu bilemem.

peşin edit: bu kadar bilgi içeren entry girdim. tarantino bir başka filminde açıklayacağım dediği şeyi, yani çantanın içinde ne olduğunu açıkladıysa ve bunu yardımsever yazarlardan biri gördüyse beni bir yeşillendirsin.
Bir film boş muhabbetler ile heralde ancak bu kadar güzel doldurulabilirdi. kült filmlerin babası olma niteliği taşır.
Filmde ''foot massage'' hakkında konuşarak çantayı almaya gelmeleri ve kapının önünde Jules'un üstünü başını düzelttikden sonra Vincent'a saati sorması ve daha vaktimiz var deyip geyiğe devam etmeleri sevdiğim sahnelerden biri olmuştur.
Öğrendiğim kadarıyla filmde 246 kere ''fuck'' kelimesi ve türevleri kullanılmış.
birkaç hatanın mevcut olduğu film.

--spoiler--

brett'in vurulduğu sahnede, banyodan çıkıp şarjörü vincent ve jules'un üstüne boşaltan herifin olduğu sahneyi dikkatli izleyin. adam sıkmadan önce de duvarda kurşun delikleri var.

tim roth'un filmin başında 'garson, kahve!' diye bağırdığı sahneyle sonunda bağırdığı sahnedeki sesleniş biçimi ve hareketi farklı.

marvin'in kafatası parçalanmıştı ve beyninin bir parçası jules'un kulağına yapışmıştı. bagajdaki halinde sadece kurşun deliği var. kafa sağlam ve yerinde.

--spoiler--

ha diyeceksin ki işsiz misin, hayır. sıkı bir izleyiciyim.
Kaç tane "fuck" kelimesi geçti sayamadım. Bazı yerlerinde gerçekten çok güldüm. Film gerçekten çok iyi ya çok şey kaçırmışım bu zaman kadar izlemeyerek. Brett in saati alıp eve döndüğündeki o sahne, motorla gelip sevgilisinin hemen aşağıya gelmesini söylemesi kızın mızmızlanması, onu o karışıklıkta bile hoşgörmesi (ah biz kadınlar) çok iyi, limonlu turtam filan.. Brett adamım. Ve hala anlayamadığım ilk sahnelerde o zenci adama ve arkadaşına ateş ettiklerinde neden ölmedikleri, gerçekten tanrının mucizesi mi? Sanmıyorum. Ben ilk çelik yelek filan var sandım ama onlarda şaşırdığınd öyle olmadığını anladım. Neyse de mükemmeldi.
tum zamanlarin en iyi diyaloglarina sahip film.
En sevdigim filmdir kendileri.
Tarantino nun ayak fetisti oldugunu ilan ettigi,
goruntu ve sanat yonetmenliginde digerlerini aglatmistir.
ayrica, hakkaten de ucuz romandir.
tek kelimeyle mükemmel bir filmdir. ayrıca soundtracklari muhteşemdir. bu filmi ilk izlediğimde pek anlamadım. ikinciden sonra kaç kere izledim sayısını hatırlamıyorum.
az evvel kendi paylaştığı twitter sayfasına göz attım. dünya tatlısı bir oğlu var. allah ne anasından ne babasından ayırmasın.
Travolta-jackson diyaloglari icin bile izlenebilecek tarantino filmi.

Birbiri icine gecmis zaman dilimleriyle ve ilk ve son sahnesinin ayni olmasiyla, giris-gelisme-sonuc bolumlerinin birbiriyle ahenk icinde kaynastirilmis olmasiyla, insani tam olarak neye guldugunu anlamadan gulduren sahane bir yapit.

Uma'nin sadece ayak bilekleri bile yeterken, sahneleriyle adeta oha nasil ya dedirtmistir. Ilk izledigimde bekledigim sahneyi bulamasam da, hani su yatahin uzerinde sigara ictigi, gercekten komik sahneleri olan film.

Simdi boyle komik diyince dalga gecer gibi oldu ama bahsettigim su: komik bir sey yok ama eglenceli.

Dusundurucu bir filmdir de tum bunlarin yanisira. Herkesin anlayamayacagi tevriye dolu repliklerle kendine asik etmistir.

Hayatimda gordugum en guzel iliskidir honey bunny ve pumpkin ikilisi de.

Seviyoruz, sevisiyoruz filmle.
göklere çıkartıldığı kadar itin götüne sokulduğu da olan bir kült. eleştirenlerin çoğu '' ee ne anlatıyo şimdi bu bok'' dedikleri film. ulan filmin ismine de bakmazmı insan. bi bok anlatmıyor evet ama bunu da sinema tarihinin en iyi kurgusuyla sunuyor, filmi kült yapan detay da burada gizli işte.
Hala o çantanın içinde ne olduğu bilinmiyor... efsane film.
filmi izlemek için çok geç kalmışım açıkçası. filmin ne hakkında olduğunu okumadım bile, tamamen kendime sürpriz bir şekilde çok tutulan film olduğunu biliyordum zaten. açtım ve izledim. başta baya ciddiye aldım kafa yoruyorum falan izlerken. sonradan anladım öyle bir film değilmiş lan bu. mantık aramıyomuşuz izlerken. geç farkettim biraz. çok eğlendim ama izlerken. efsaneymiş gerçekten. özellikle o diyaloglar nedir lan *

-hollandada patates kızartmasına ne koyuyorlar biliyor musun?
+mayonez, kendi gözlerimle gördüm. kahrolası patatesler mayonezin içinde yüzüyordu.

-Peki senin ismin nedir?
+Butch
-Hmm butch.. ne anlama geliyor?
+Ben amerikalıyım tatlım. isimlerimizin bi anlamı yoktur.
quentin tarantino'nun kült filmi. soundtracki filminden daha popüler olmuştur ve çok sayıda müzisyen üzerinde etkili olmuştur.
güncel Önemli Başlıklar