bugün

şimdi şöyle.
dünya sanayi devleri köşe başlarını turmuş. onların ürettiği oto, uçak, makine, telefon, pc, kimyasal gibi malları ürettiğinde sana satacak pazar bırakmıyorlar. haliyle de sanayide bu konuda bilgisiz kaliyorsun.

e ne olacak peki. bu konularda bilgi üretip geçlerimize öğretmeyecekmiyiz.
çözüm işte bu prtotip fabrikalardır.
şöyle oluyor.
bir fabrika kuruyorsun ama büyük ölçekli değil. mesela senede 3 tane uçak üretecek. bir nevi üreterek öğrenim, eğitim gibi.
bu uçak olur, telefon fabrikası olur, chip fabrikası olur. hatta bunlar bir merkezde toplanır ki aynı makina teçhizatı kullanabilsinler.

ha baktın şahane bir uçak ürettin. az yakan, yüksek emniyetli. pazarda tutacak bişey.
işte o zaman basarsın parayı bu fanrikaya. kapasiteni yılda 100 uçağa çıkarırsın.

belki de hiç üretim yapmayıp teknoloji satarsın. o da mümkün.
bu işe meslek liseleri ve üniversitelerde dahil edilebilir. onların makina parkı da azımsanmayacak ölçülerde.
pilot önerir sonra da ileriye taşır.
valla bak faydalı şeyler yazıyorum.
hem pratiğe uygun hem de hayalci değil.
gayet mümkün ve çok çaba gerektirmeyen, sadece organizasyona bakan çok işler yapılabilir bu ülkede.

bir üretim için ne lazım.
tesis
tesis olarak üniveriste laboratuar ve tezgahlarını kullan. sanayici de canı gönülden destek olur.
bilgi
e o kadar üniversiten var. fabrkan var. dahası bilgi artık çok da gizli bişey değil.
emek
zibil kadar emek var ülkede.
üni öğrencileri hem kendilerini geliştirsin hem iş çıkarsın. cafeler ve yeşillikler boşalsın buralar dolsun.
koordinasyon
aha işte bu yok.
varsa söyle. aha da bu de.
yok.

şu anda ülke ne üretemiyor mesela.
chip üretmiyor di mi?
ver bi görev ünversitenin birine
5 sene uğraşsın neler çıkar bak.
bak kendi sektörümden örnek vereyim.
hidrolik makinalar, özellikle enjeksiyon makinası ve büyük presler.
hala çin den geliyor. adamlar koca koca makinaları oyuncağa çevirmişler.
orasına burasına elektronik şeyler ekliyorlar.

yahu üret sen de bi model.
sonra ver bi üreticiye destekle de.
neden yapılmıyor. neden?
gene karşımıza koordinasyon bey çıkıyor.
ülke her şeyi yapıyor ama bunları birleştirecek kurum yok.
geçen bir haberde okudum. uygulanmaya başlamış. valla ülkem adına sevindim.
pilot, zamanın ilerisinde önerilerde bulunarak sizlere hizmet etmeye devam edecek.
güncel Önemli Başlıklar