program yazarken kullanılan dildir.
programming languages *
insanın makınelere vermek ıstedıgı komutları makınelerın anlayacagı dıle cevırmekte kullanılan derleyıcılere verılen komutlar butunu.
ilki 1700lerin sonunda halı dokuma makineleri için kullanılmış yapay diller. sonradan otomatik piyanolarda, en sonundaysa bilgisayarlarda kullanılmıştır. evet, endüstri devriminden bile daha eskidir diyebiliriz.
(bkz: c programlama dili)
c, c#, c++, delphi, pascal, basic, q basic, visiual basic gibi dillerdir. program yazmak, veritabanı oluşturmak, web tasarımı yapmak gibi bir çok amaç için kullanılırlar. php, asp gibi diller programlama dillerinin içinde olmasına rağmen tamamen veyahut çoğunlukla web tasarımda kullanıkları için web dilleri olarak adlandırılırlar.
-high level language*
-low level language*
olmak üzere 2 grupta incelenir.

algoritma ve akış diagramlarının* mantığı iyi bir şekilde anlaşıldığı zaman bu programlama dilleri(c, c+, c++, c#, pascal vs) ile çok komplex sorular son derece kısa sürelerde çözülebilir.
genellikle ingilizce tabanlı olan yazılımcının bilgisayara ne yaptırmak istediğini anlatan komutların olduğu diller. her dilin kendine özgü kuralları mevcuttur fakat genel anlamda mantık aynıdır. kodları compiler (bkz: derleyici) makine diline çevirir ve program çalıştırılabilir hale gelir.
Bilginin hızla yayılmasına sebep olmuş makinelere emredilen komut dili. Türk mühendislerin de artık yaratması gereken hödö.
"dil dile değmeden dil öğrenilmezmiş" sözünü boşa çıkaran dillerdir. makinelerin dili yok anasını satayım.
sektörü ile alakalı ya da değil herkesin öğrenmesi gereken dillerdir. hem öğrenmesi zevklidir hem de bunları kullanarak bir seyler üretmesi.
Her türlü işe yarayacak şeydir. Ne yapacağına karar verip ona göre dil seçimi yapmak gerekir.
Her türlü işe yarayacak şeydir. Ne yapacağına karar verip ona göre dil seçimi yapmak gerekir.
şu ya da bu dil diyerek ayrıitırılmaması gereken durumdur...

ihtiyaca göre şekillenir. sadece yazılım mühendisleri değil, elektronik haberleşme, mekatronik gibi bölümlerden mezun kimselerinde en iyi şekilde bilmeleri ve anlamaları gerekmektedir...

temelde ikiye ayrılırlar:

-hafıza bazlı diller(memory oriented): başta gömülü sistemler olmak üzere, düşük hafıza ile çalışan alanlarda kullanılan diller grubudur. en yetkin versiyonu "c" dilidir. kullanıcı girişi gerektirmeyen elektronik cihazlar bu dil ile programlanır. mesela akıllı fırın. bir fırın kendi derecesini ve saatini ayarlamakla mesuldür. fazla hafızası yoktur, o yüzden de hafıza yönetimini ele alan "c" ile programlanır. windows, linux, ios başta olmak üzere, bütün işletim sistemleri "c" ile programlanır...

-obje bazlı diller(object oriented): c++ ve java başlangıç seviyesinde en çok görülendir. birinin yapabildiğini diğeri de yapabilir. iki dilinde temelinde "c" dili yatar. başta kullanıcı girişli uygulamalar olmak üzere, sektörün tamamında geçerli iki dildir. c++ ve java ile yapamayacağınız hiçbir şey yoktur...

diğer diller grubu olarak da mysql, php gibi web ve database temelli programlama dilleri örnek verilebilir...

phyton ise bambaşka bir mevzu, phyton bu dillerin tamamından daha gelişmiştir. tamamen amaca yönelik programlama ile yazılımcıya müthiş bir rahatlık sağlar. phyton dilini bıraksanız kendi başına bile bir şeyler programlayabilme yeteneğine sahiptir. kullanım alanları, dijital olan her şey olarak düşünülebilir. özellikle veri aktarımı sağlayan uygulamaların internet üzerinden veri alışverişi düzenlemeleri ve protokol düzenlemeleri bir kaç satır kod ile ayarlanabilir. kullandığınız bütün uygulamalarda en az 200 300 satır phyton mevcuttur...

bir de matlab var. bu aslında bir yazılım dilinden ziyade, en üst seviyede gelişmiş bir matematik simulasyonudur. eğer iyi bir matlab kullanıcısıysanız kesinlikle aç kalmazsınız. çevrenizdeki bütün mühendislik dallarının, en küçük parçasının bile matematiksel simülasyonunu yapabilirsiniz. neredeyse bütün elektronik ara yüzlerini, işlemcilerini, gömülü sistemlerini matlab ile programlayıp, üzerine bir de detaylı performans analizi yapabilirsiniz. ekonomist iseniz, istatislik kütüphanesini indirip, detaylı raporlar hazırlayabilirsiniz. üstteki diller matematiğin daha çok "mantık" ve "ayrık matematik" kollarıyla ilintiliyken, matlab size en karşık integralleri, en pis 3 boyutlu fonksiyonların grafiğini bile çizebilir. isterseniz küçük çaplı oyunlar bile yazabilirsiniz...

hangisini öğrenmek istediğiniz size kalmış, dil bilmek önemlidir. ayrıca, c, c++, java,phyton gibi dilleri öğrenmek için mühendislik okumanıza gerek yoktur. o seviyede matematiğe ihtiyacınız yok. mantık, ayrık matematik ve lineer cebir bu dillerde etkin olmanıza yeter de artar bile...
json, java, .net (microsoftçuyuz mecburen), c#, html (sayılır mı la ) biliyorum... pyton öğrenmek istiyorum ama yaşlandım artık kafa almıyor...
son yıllarda geçim kapım olan microsoft markasının saçma sapan interfaceler üretmesi ve saçma sapan dashbordlar yazması sonucunda administrator as a code mantığına döndüğü için power shell cmdlet'leri de öğrenmeye başladık...

sektöre yeni giren kardeşlerime allah sabır versin...allah zihin açıklığı versin...
en iyisi asla olmayandır. mutlaka yapmak istediğiniz işe göre seçtiğiniz bir dil diğerinden daha üstündür ama asla her işte en iyisi o değildir. ama ne derler bilirsiniz, elinizde çekiç varsa her şey çivi gibi görünür. o yüzden herkesin kendince favorisi, deliler gibi savunduğu bir programlama dili vardır.

c güzel ama oop için çok sıkıntılı. bir kere oop'ye alıştığınızda c gerçekten uzak bir rüyaymış gibi geliyor.

c++ çok güzel ama pointer sıkıntısı var. gerçi c++11 ile akıllı pointer olayı geldi, şöyle iyiyiz böyle iyiyiz oldu ama bilemiyorum altan, ben uzağım oraya.

java. mis gibi programlama dili. bir kere yaz, her yerde çalıştır. tertemiz. ama yavaş. jvm üzerinde çalışıyor olması ne yazık ki c++'ye kıyasla onu yavaş hale getiriyor. ama garbage collector'ın yeter senin be. ayrıca jit de güzel, işi hızlandırıyor.

c# çok iyi. windows için masaüstü app geliştirmek için harika. zaten microsoft tarafından oluşturulan bir dil olduğu için windows'ta çalışan appler yapmak için daha uygun bir şey düşünemiyorum. .net you go bruh.

python. bu dil özellikle bilgisayarların hesaplama gücünün artmasıyla beraber patladı gitti. daha önce saydığım dört dilden en büyük farkı yazım şekli. bir kere noktalı virgül koymaya alıştı mı bünye, noktalı virgül atmadan duramıyor. süslü parantez açıyorsun, sonra diyorsun ki, aaa, bu python. okuması kolay, yazması kolay ve yapmak istediğinizi çoktan yapmış bir kütüphane bulmanız olası.

javascript. internetin belası. bu dille ilgili her şey o kadar kötü ki benim gözümde. o yüzden bu dil hakkında konuşmayacağım. neyse ki typescript geldi de, dinamik programlamanın hatalarını düzeltebilir hale geldik.

ve son olarak flutter. evet, biliyorum. flutter bir pl değil. bir framework. evet biliyorum, dart kullanılıyor. ama nasıl ki blockchain yerine herkes bitcoin diyorsa, benim için de dart değil flutter. peki neden flutter? neden react değil, neden xamarin değil? çünkü çok kolay. gerçekten çok kolay. birazcık css, birazcık html biliyorsanız çok rahat bir şekilde ios ve android için aynı anda ürün üretebiliyorsunuz. ve aynı zamanda arkasında google var. daha ne olsun.
dil dile değmedikçe öğrenilmez.
bilgisayara laf anlatma yolu.

önceden favorim python iken, şu son birkaç gündür nedense c# daha çok hoşuma gitmeye başladı. java ile benzer olmasına rağmen java beni yoruyor. belki de visual studio kullanmayı eclipse ya da netbeans kullanmaktan daha çok sevdiğim için, bilemiyorum...
günah günah. dünyada zaten 100 tane dil var, bi de insanların konuşamadığı ayrı bir dili öğrenmek olmaz. gidin tövbe edin de günahlarınızdan arının.
java, javascript ve python en popüler olanlarıdır. komple bir uygulama geliştirmek isterseniz java ile backend yazıp, javascript teknolojileriyle frontend yazıp, python ile yapay zeka ekleyebilirsiniz.