bugün

teletabiler kadar bile karizmasi olmayan grup. zaten kavgaya girseler bence teletabiler pataklar bunlari.
çocukluğumun kahramanları. öyle severdik ki, teneffüs aralarında bile oyun diye oynardık. * *
teletubbies le beraber bir nesli mahvetmiş yapım. küçücük çocuklar ben şu ranger ım ben bu ranger ım diye girerdik birbirimize.* hele ki şarkılarını doktor power rangers olarak söyleyen arkadaşa dalması extra güzeldi. * *
bunların oyuncakalrı da vardı, kemerine basında kafası değişiyordu falan. ne saçma yahu karakterler süper kahraman giysileriye ama kafaları çıplak. dizinin felsefesine aykırı bu.
ama dizi eğlenceliydi, üç dört sezon show tv'de gösterildi sonra kaldırıldı. normalde devam edip gidiyordu yirmi sezona vurmuştur heralde.
küçükkkene çocukların oynadığı oyunlardan biri : power rangersçılık. az önce kakaolu sütümden mavi ranger'ın stickerı çıktı. şimdi de sol framde..
ne çok izlerdim ya annem robotunu almıştı komikti ama yaşancak güzel şeylerdi.

http://www.cizgifilm8.com/power-rangers-izle.php
bir nesli telef eden çizgi filmdir.
90ların neslinde, kalıcı etkileri olmuştur. Zamanın yetersiz teknolojisi, yıllar sonra "youtube"dan izlendiğinde, maximum seviyede nostaljiye, yıllarca atlatılamayan travmaların yeniden hatırlanmasına neden olur. bir zamanlar bu karakterlerin hastası olduğunu ve pembe ranger "kimberly" e aşık olduğu hatırlayınca, kendisi ile .aşak geçme arzusu doğar insanda.

Dizi saat 05:00te oynardı ve ben 04:30'da, okuma yazmayı çoktan öğrenmiş olmanın verdiği ayrıcalıkla, öğretmenden izinli olarak eve gelirdim.

1997'de dünya televizyonlarında yasaklanıdğında, 5-12 yaş arası çocuklar olarak örgütlenerek(yanlış hatırlımıyorsam, hali hazırda "zoptirik çocuklar" adında bir örgütümüz vardı. lideri bendim. ergenliğe girince fesettim) yerel ve bölgesel isyanlar başlatmak istemiştik. fakat deşifre olanlar ve kabaya şaplağı yiyenler örgütten ayrılmak zorunda kalınca, planlar altüst oldu.

edit: batman maskelerimiz vardı ve terleyince çıkaranlar deşifre olmuştu. *
Şarkı Sözleri
"Mighty Morphin Power Rangers"

Go, go Power Rangers!
Go, go Power Rangers!
Go, go Power Rangers! Mighty Morphin Power Rangers!

Go, go Power Rangers!
Go, go Power Rangers!Go, go Power Rangers! Mighty Morphin Power Rangers!

"Power Rangers Zeo"

Stronger than before! (Go Zeo!)
Powered up for more! (Go Zeo!)
Rangers at the core! (Zeo!)
Power Rangers!

Zeeee-ooooo

Higher they can soar! (Go Zeo!)
Fired up for more! (Go Zeo!)
Even out the score! (Zeo! Zeo!)

Go, go Power Rangers!
Go, go Power Rangers!
Go, go Power Rangers!
Zeo! Power Rangers!

"Power Rangers Turbo"

Shift into turbo! (Go....)

Mighty engines roar!
Turbo charged for more!
Drive four on the floor!

Go! Power Rangers Turbo, go!Power Rangers Turbo, go!
Power Rangers Turbo!

Oh.....

"Power Rangers in Space"

Set controls to outer space now
Flying higher than ever before
Rangers (in Space!)

Go, Power Rangers!
Go, Power Rangers!
Go, Power Rangers!
Go, go, go, fly
Go, Power Rangers!
Go, Power Rangers!
Go, Power Rangers, go....in Space!
alıntı : napayım ezberimde yok
eurovision da temsilcimiz Manga grubunun performansına tema olan çizgi filmdir.
ilkokulda sıra arkadaşımın ruh sağlığını olumsuz etkilemişti bunlar. ben pavırencırsım diyordu arkadaşım.
(bkz: dinazor hafızası)
çocukluğumuzda herkesin kendini onlardan biri zannetiği çizgi dizi idi. hala bilmem kaçıncı versiyonu ile yayındamış ama popüleritesi yoktur eskisi gibi. genelde erkek çocukları kırmızı veya yeşil olmak isterken kızlar pembe için kavga ederlerdi. şimdiki neslin genç kızlarındaki kavgacı ruh bunlardan kaynaklanır. kızlar hep buradaki kızlara özenerek dövüşe merak salmışlardır. iyikide kalkmış yoksa şimdi her yerde kendini savaşçı zanneden veletlerle dolu olucaktı.
karmalar içinde en güzeli...
edit: tekil olanı...
mighty morphin power rangers,sanırsam en çok izleneni ve ilk olanıdır.
Çocukluğumun dizisi. Birleşip bunlar voltranı oluştururlardı. Show tv de oynadığı zamanlarda hugo ile beraber seyrederdim hatta.
küçüklüğümüzün efsane dizisi. show tv de yayınlandığı zamanlar ertesi gün okulda saatlerce power rangers tipleri gibi dolaşmamızı sağlardı. gelin görün ki en güzel zamanında çocukların zihnini kötü etkilediği için yasaklanmıştır ve rtük e hayattaki ilk tepkilerimizi başlatmamıza neden olmuştur.
bende bunların tişörtü vardı böyle yeşil. sanırsam herkes en çok kırmızı olanı severdi. rencırların reisiydi.
sabah erkenden kalkıp televizyon açma sebebiydi. bende bunların beyaz olanı vardı, white ranger.
en iyi kostümleri budur;

görsel
geyik geyik yorumlar yapan ve her işi berbat eden (biri şişman) iki dallama eleman ve tırsak robot alfa gibi yan tiplerin de yer yer renk kattığı fantastik ergen dizisi. bir aralar efsaneydi.
green ranger için izlenen süper ötesi dizi*. şimdi saçma geliyor haliyle.
"go go pavır rencııırrsss" şeklinde haykırılması gereken giriş melodisini yıllarca "doktor pavır rencııırrsss" şeklinde haykırdığım, daha sonra işin aslını öğrenmeme rağmen bana çocukluğumun o güzel saf-salaklığını hatırlattığı için uzunca bir müddet daha -hatta yıllar sonra bile- bana "doktor pavır rencııııııırrssss" nidaları attıran, koskoca kızı garip dövüş hareketleri eşliğinde dans ettiren nostaljik çizgi dizi.
birde oyun kartları vardı.o oyun kartlarını o kadar severdim ki yanımdan bile ayırmazdım.*
okul dönüşü kaçırmadığım dizi.90' lı yıllardı sanırım.
kimbırlisini aradığımdır. hala satılır mı bilmiyorum ama elbet bulurum. gören söylesin. *