bugün

karıya kıza hava atmak için, genelde pahalı olan, accayip bir biçimde objektiflerle çekim yapmak... zoom, sensör,objektif,enstantene, diyafram gibi kavramların ne olduğu bilinmeden kullanılan makinelerle verilen uğraş...
(bkz: flickr)
bu hobiyle uğraşan erkeğe vermicek kız yoktur. o değil erkek halinizle bile verebilirsiniz o derece!?:.,;
fotoğraf makineleri ve fotoğraf çekmeye olan aşkımı çürüten hobi. herkesin fotoğraf makinesi var abuk sabuk şeyler çekiyorlar, sonra da gelip bilmişlik taslıyorlar ya.
artık çok fazla özelliği kalmayan hobidir. her önüne gelende bir profesyonel fotograf makinesi bulunduğundan herkesin hobisi durumundadır.
Yüzeysel bir açıdan yapılabilecek en tembel işi hobidir. düşününüz resim yapmak için; tuval, fırça, şövale, boya, palet vb. aletlere ihtiyaç duyup, günlerce belki aylarca bir tablo için uğraşırsınız. Bir beste yapmak için de aynı süreç gerekir fakat bir günde orta seviyede bir slr makine ile beş yüz tane fotoğraf çekip bilgisayara onları atıp aralarından eli yüzü düzgün üç beş fotoğrafı photoshopla bir kaç rötuş yaptıktan sonra flickra konulmaya hazır hale getirmek çok mümkün.
ben fotoğrafçılıkla ilgilenmeme rağmen gözlemlerimden bunu çıkartıyorum. artık fotoğrafçılık -internetin yaygınlaşmasından dolayı- pirim yapan hobi haline geldi. Bunda facebook, flickr, devianart, tumblr vb. sosyal paylaşım sitelerinin de katkısı büyüktür. profesyonel bir makine ile çekilen bir makronun aman matah bir özelliği olmamasına rağmen pirim için yeterli oluyor. sonra on üç on dört yaşında ki yurdumun sevgili ergenleri kendilerini ara güler sanıyorlar. oluyor böyle şeyler.
gerçekten çekenlerin böyle dallamaları gördükten sonra fotoğrafçıyım demeye korkutuğu durumdur. çünkü şeyimin fotoğrafçıları anca elinde gezdirirler makinayı.
her nedense fotoğrafçı deyince gözümün önünne abazanlar* gelir, çünki antalyada çok gördüm garı-gız tavlamak için fotoğrafçıyım diye geçinenleri, yaw onu bunu bırak adam gazeteci, ama işini gücünü bırakmış asmış boynuna haber için kullandığı fotoğraf makinesini gece diskoda karı-kız kovalıyor. am açlığı bu ülkede had sahfada, her yılbaşı zaten bütün dünyaya reklam oluyoz, yaw bi bak konu nereye geldi, her neyse...
yeteneği olan olmayan herkesin ilgilenebileceği bir hobi olduğu içindir. sıkıyorsa müzik, resim veya heykel popüler hobi akımı olsun.
arkadaş gazeteyicim ama bir gün olsun şu makinayı artislik olsun diye birilerinin yanında çıkarıp, herhangi bir mekanda gösterişim olsun kızlar bana ilgi duysun diye göstermişliğim yok. işin garip tarafı iş için gttiğimizde böyle yapan abazanlar yüzünden bizimde adımız "artiste bak hele almış makinayı" denilenlerle birlikte anılıyor. böyle bir durum işte.
fotoğrafçı(?)lar yüzünden stüdyo dışında yapmadığım keyifli iştir. *
(bkz: herkesin bir popisi vardır)
popülerleşmesi beni fotoğrafçılıktan uzaklaştırmıştır. elinde nikonla aynada büzük dudaklı fotoğraf çekmek de fotoğrafçılık değildir tüm ergensilere duyrulur.
okuduğum okuldan soğutmuştur.
fotoğrafçılık hobi değil yaşam biçimidir. lütfen bunu hobileştirmeyin bırakın bize kalsın!
gidip klise ve rum evlerini çektilkerli için kusura bakmasın sadece gavurlara hitap etmektedir.

ülkede o kadar güzel camiler varken klise fotoğrafı çekmek çok saçma.
(bkz: photographer)
bu işe soyunanların hepsi de mi amsalak olur be kardeşim dediğim hobi. ekleyeyim söz meclisten dışarı, yarası olan gocunur, benim rastladığım onlarcası böyle.
--spoiler--
*kirli yüzlü, sümüklü çocuk
*yüzü kırışık yaşlı amca
*martı
*camii

hayırlı olsun, fotoğrafçı oldunuz!
--spoiler--
düğün salonu tuvaletinde eşin dostun kızını çekmekle başlar. o uzattığı boyun ve sündürdüğü dudağın açısını doğru ayarlayabilmek kolay iş değil. üstelik düğün salonu fotoğrafçısının elindeki mak,nenin tek artısı harici flaşıyken....

oldum ben oldum,

-müzeyyyeeeennn hadi gel seni de çekeyim feysine koyarsın.