1. 1.
  futbolda bir kaleci yatış tekniği. çoğunlukla gösteri amaçlı yapılır ve cesaret gerektirir. topa doğru sıçrarken bir diz karına çekilir, topa uzanırken kol ve parmaklar gerilir, düşme sırasında kaleden uzağa doğru yuvarlanılarak kalkılır. yan direklere doğru planjon yapılmamalı, topu tutarken iki elin de topa teması olmamalı, yere düşüşte yan düşmek yerine karın ya da yüz üzerine düşülmemelidir. planjon aynı zamanda voleybolda da kullanılan bir tekniktir.

  voleybolda bir yer hareketi. topa doğru atlanır. el topun altına sokularak topun yere değmesi önlenir. hareket vücudun yerde kaymasıyla son bulur.
  yapılırken oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. dengesiz bir atlayış ,özellikle zayıf bünyelerde, belin iki tarafında kaval kemiği çıkıntılarında morarmalara sebebiyet verir. ayrıca zeminde kayma esnasında kafanın yana çevirilmemesi durumunda da çenenin yere sürtmesi sonucu yaralar oluşabilir.
  ayrıca dengeli olarak yapılmadığı takdirde erkeklerde hadım olma riski yaratır. ereksiyon halinde yapılması düşünmek bile istenmeyecek problemlere sebebiyet verebilir.
  2 ... hengame
 2. 2.
  (bkz: gintaras stauce)
  ... jakuzi
 3. 3.
  estetik bir harekettir. her kaleciye yakışmaz. esnek, kısa boylu ve çevik kalecilere pek yakışır. değişik bir sitili vardır dedim ya estetik diye öyle bok çuvalı gibi yere atarsanız bi tarafınızı incitirsiniz. bunu yapan en kötü örneklerinden biri fevzi tuncaydır. en iyilerinden biri iker casillastır *
  ... insatiable love
 4. 4.
  kalecilikten ziyade voleybolda daha çok kullanılan bir harekettir. yetişilemeyen topa bir atlama hareketi yapılır, top çıkarıldıktan sonra yumuşak bir şekilde yere iniş gerçekleştirilir..
  1 -1 ... yozishanko
 5. 5.
  alpay' la beckham' ın birbirlerini yediği meşhur maçta rüştü' nün kafasını kale direğine çarpıp havada 90' dönmesine sebep olmuş kaleci atlayışı.
  ... sirin baba
 6. 6.
  Topu yakalamak üzere kalecinin yaptığı sıçrayış.
  1 ... linka
 7. 7.
  kisinin kendisini ucuyormus gibi hissetmesini saglayabilecek ucus turudur, ziplayis sicrayis; her neyse.

  hayir mahalle maclarinda az ucmadim boyle.
  ... der meister
 8. 8.
  (bkz: sözlükten plonjon yaparak uçmak)
  ... nesesi yeter
 9. 9.
  tıpkı degaj gibi söylendiği zaman tahrik edici bir başka futbol terimi.
  ... pulemjot kalashnikova
 10. 10.
  kasımpaşa - galatasaray maçında ali güneş in yapmış olduğu muhteşem harekettir.

  (bkz: 21 eylül 2009 kasımpaşa galatasaray maçı)
  ... dail