1. 1.
  günlerdir bazı kansızlar tarafından "memlekete kıtlık geliyor" diyerekten fiyatı yükseltilen pirinç bakliyatının neden olduğu kriz.

  http://www.hurriyet.com.t...9&gid=61&sz=66213
  ... zulfikardarbesi
 2. 2.
  akp'nin atadığı pek zeki tmo yöneticilerinin gereksiz işgüzarlığı sonucu ortaya çıkmış olay.

  Türkiye 75milyon nüfusa sahip bir ülke 78 milyon hektar toprağın 28 milyon hektarı tarıma elverişli topraklar. Türkiye'de yıllık pirinç ihtyacı 600 bin ton, üretilen çeltik miktarı 600 bin ton, bu çeltikten işlenmesi sonucu 450 bin ton pirinç elde ediliyor, yani 150 bin ton ithal ediliyor. krizden 1 gün önce tmo * depolarında stok olarak 40 bin ton pirinç var ve akıllı yöneticiler bunun 32 bin tonluk kısmını ihale ile satışa çıkarıyorlar. satışa 77 firma katılıyor, bu firmalardan 5 tanesi 16 bn ton alım yaparken gerikalan 16 bin ton 72 firma arasında küçük küçük paylaştırlıyor. Bu 5 firmadan 3'ü aynı kişiye ait. sonra ufak bir araştırma bir bakıyoruz bu 3 firmaya bir akp'li bakan ortak. Kim? yumurta bakanı pardon maliye bakanı Unakıtan. Fiyatlar 1 gün sonra 2 katın açıkıyor, devlet kendi sattığı pirincin kendi bakanının ortak olduğu firmada olduğunu bliyor ama bakana "ne yapıyorsun sen?" demek yerine tarım bakanına halka pirinç almaması için çağrı yaptırıyor. Ülke'de pirinç'in yen hasat dönemne yetecek kadar pirinç varken dışardan 100 bin ton pirinç ithal ediyor.

  Peki bunların hepsinin sonunda ne oluyor? ne olacak?

  1) devlet kendi eliyle spekülatörlere yani bakanına halkın cebinden para aktarıyor karlarını arttırıyor hemde bile bile
  2) halkın cebinden pirinçle çaldıkları para daha sonra seçimlerde pirinç olarak yardım adı altında geri dönüyor, yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor.
  3) hasat zamanı piyasa'da pirinç bolluğu olacağı için pirinç alacak olan tüccarın taban fiyatını aşağıya çekmesine yardımcı olunuyor böylece çiftçinin ebesi bir kez daha becerilmek sureti ile tüccara aracıya büyük şirketlere aşırı kar elde etme şansı tekrar verilmiş oluyor
  4) Çiftçi aç bırakılarak birşeylere muhtaç hale getirliyor daha sonra muhtaç olunan para, gıda v.s. çiftçiye parti vasıtası ile dağıtılarak oy isteniyor. yani çiftçinin parasıyla çiftçiye bağış yapılıyor.

  Elhamdürillah. Ne diyelim?
  ... frost