1. 1.
  uzmanlık alanı sıçramak olan, insanın ve bazı hayvanların kanını emerek yaşayan parazit böcekimsi.
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  Pireler takımında, insanın ve bazı hayvanların kanını emerek yaşayan, iyi sıçradığı için kolay yakalanamayan, küçük, asalak böcek. *
  2 -1 ... trinfr
 3. 3.
  hiperaktif, yerinde duramayan, tez canlı kişilere verilen isim.
  2 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  kendi boyutunun en az 100 katı zıplayabilme özelliğine sahip böcek türü.
  4 ... internettin
 5. 5.
  (bkz: michael owen)
  ... martyns
 6. 6.
  koca yorganın yakılmasına sebep olan ufacık,parazit hayvan.
  (bkz: pire için yorgan yakmak)
  1 ... aquantass
 7. 7.
  karada yaşayan kuş dahil tüm canlılara musallat olabilecek bir asalaktır. ne kadar küçükse o kadar hızlı sıçrar ve ısırdığı yeri o kadar büyük kabartır(yavru kuşun ağzı büyük olurmuş) kaşıntıya ve tahrişe meydan olur. farelerin ve yarasaların taşıdığı pireler veba gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. doğada her yerde bulunabileceği gibi, tozlu ve kuytu ortamlarda sıkça bulunur. çabuk üreyip, çabuk gelişirler. ısırdığı yere hemen maydanoz sürülürse(kocakarı reçetesi) kaşıntıyı alacaktır, antihistamin de kullanılabilir(tıbbi tedavi). evinizde kedi gibi istediği zaman dışarı çıkan bir hayvan varsa özellikle dikkat edilmelidir, parazite karşı alınan hiç bir önlem, hayvanın üzerinde kısa süreli de olsa pire taşımasına engel olmaz.

  pire hayvanlar için bir gereklilik sayılabilir, kaşınmayla beraber kan dolaşımını kuvvetlendirir. bu nedenle, kısırlaştırılmış ve hareketsiz hayvan, dışarıya çıkıp bir şekilde pirelenmezse bir süre sonra çok çeşitli hastalıklarla karşılaşacaktır.
  2 ... merenptah
 8. 8.
  (bkz: pireyi deve yapmak)
  ... suvi
 9. 9.
  fr. daha kotu
  ... vermilion
 10. 10.
  Ortalama bir pire, kendi büyüklüğünün 150 katı yüksekliğe zıplayabiliyor. Bu oranı tutturmak için bir insanin yaklaşık 30 metre zıplaması gerekli.
  3 ... erdinch