1. 165.
  Bilgisayarlar da, insan beyni gibi, zaman ve mekan ölçütünde ölümlü ve eksikken Pi sayısının tam değeri hiçbir bilgisayarla hesaplanamaz. Ve bir benzeri akıl tarafından tasarlanamaz da, çünkü pi ondalık açılımıyla sonsuza dek tekrar etmeyen bir sayıdır. Onun eşi, benzeri ve ortağı yoktur. Rakamları renk, nota ve harf olarak düşünün. Pi, hiç tükenmeyen bir beste, resim ve şiir gibi. https://video.uludagsozluk.com/v/pi-133286/

  Sizin, annenizin, babanızın, kardeşlerinizin ve doğmamış torunlarınızın doğum ve ölüm tarihi, ay-yıl-gün gibi her çeşit kombinasyonda, evreni oluşturan fizik sabitleri, ışık hızı, protonun ağırlığı dahi henüz hiçbir şey yokken Pi'de mevcuttu.
  1 ... epsilon pi
 2. 164.
  isoelectric point olarak bilinen proteinlerin yuksuz kaldigi ve haliyle coktugu ph noktasıdır. Yani -h ve -oh iyonlarinin birbirine esit olması suretiyle cokmenin gerçekleştigi degerdir. Her proteinin kendi pi degeri kendine ozeldir. Bir proteinin pi degerini bilmek o proteinin tespitini ve saflastirma calismalarini yapabilmek adina sarttir.
  Hatta ief 2d sistemi oldugu gibi bu ozellik uzerine geliştirilmis muazzam bir metoddur.
  1 ... dormammu
 3. 163.
  darren aronofsky adlı yahudi yönetmenin az bir bütçeyle çektiği siyah beyaz oluşunun yanında karmaşık sahne düzenleri ve kamera açılarıyla bir sanat filmi havası veren bağımsız varoluşçu bir film.
  Yönetmenin senaryoyu içselleştirmesinde sanırım etnik kimliği de etkili olmuş.

  Filmin hikayesine dair birkaç kişisel çıkarımım
  Matematik sadece bir bağlam olarak kullanılmış bundan hareketle felsefik derinlikte Max Cohen adlı karakterimizin varoluşa dair arayışları gösterilmek istenmiştir. Hiçbir arayışta sakinlik söz konusu değildir sınırlar ya hiç çizilmemiş ya da çok uzaktadır. Sakinlik olsa olsa başlangıçtadır.
  Başlangıç noktasından uzaklaştıkça sakinlik dinginlik artık söz konusu olmaktan çıkmıştır ve Psikolojik bağlamda ruhsal bunalımlar deneyimlenebilir. Yönetmen tüm bu süreçleri başarılı bir şekilde bir muğlaklık içerisinde işleyerek filme bir gerilim duygusu da katmış.

  Bunun yanında yönetmenin felsefik başka bir kaygıyla dikkat uyandırmak istediği fikir: arayış sonsuz bir döngü olarak mı değerlendirilir, Yoksa bir yerlerde bu döngü bozulur mu? Şeklindeki sorulara cevap verilmesiyle kendini var eder.
  filmin kendi cevabını ise içindeki alt metinlere hatta özellikle son sahneye dikkat ederek bulabilmek mümkün.

  Sonlara gelirken unuttuğum; Yahudiler ve wall streetçiler var bir de bir sahnede duyulan ezan sesi.
  onlara da kısaca değinip bitirelim. Yahudi ve borsacıların hikayedeki varoluşları sanırıım karakterimizin varoluşuyla bir bağlantı içerisinde açıklanabilir. Filmde bunu görebileceğiniz noktalar bolca var. Bu bizi aynı zamanda politik ve ideolojik dinamiklere de götürür bu sebeple burada noktalayalım. Ezana
  ... buyukiskender
 4. 162.
  Türkçe rap'e yeni bir soluk getireceğini beklediğim, sonunda bir kadın rapçi geliyor dediğim kadındı. "türkçe rap'in yeni tadı, yer altının militanı" dediğinde umudum kat kat arttı. Lider şarkısında hiçbir derinlik yoktu. Dahası imajı tamamen clDi. Ama cl'deki rapten zerre iz yoktu.
  Yeni şarkısını dinledim. Yine aynı.

  Beklentilerimi karşılamadı. Sesi rap'e o kadar uygun, o kadar rap yeteneği var ki. Biraz da derin sözleri olsaydı diye düşünmeden edemiyorum.
  Yine de bu kadar yetenekli olduğu için bir kaç şarkıya kadar daha takip ederim. Baktım olmuyor napalım cl-mtbd açar dinler pi'ye yol veririz.
  3 -1 ... tomris hatun
 5. 161.
  3.14159265 alacak kadar zeki değilim. Matematiğim yok benim.
  5 ... gethere
 6. 160.
  3.1415926535 diye kullandığım sayıdır çeşitli varyasyonları vardır aslında bir sayı değil orandır pi.
  Sonsuzluğun eşiğidir.
  Sizin telefon numaranız.
  Doğum tarihiniz.
  Telefon numaranız ve doğum tarihiniz yanyana olacak şekilde yada tam tersi.
  Hepsinin pi de olma olasılığı kesindir.
  Çünkü pi sonsuz dur sonsuz da her şey vardır.
  Çok sevilen sayıdır. Sonsuzluk kavramını biraz olsun anlamamıza yardımcı olur.
  Dünya üzerindeki bütün sayı kombinasyonlarının hepsine sahiptir.
  Bu durumu görüp etkilenmemek elde değil.
  Sonsuzluk ne kadar garip bir kavram.
  3 ... id est
 7. 159.
  upuzun bir sayı,o'na kısaca"3,14"de.
  1 -1 ... ayelinickccktn
 8. 158.
  --spoiler--
  Şekilcilikle kamufle olur kötülük. Sakalı uzatır, takkeyi kafaya geçirir, kamuflaj tamamdır. Halbuki inanmak, inandığını anlamak, anladığını uygulamak ne takkeyle ne sakalla alakalıdır. Zaten anlayanın o takkeye de sakala da ihtiyacı kalmaz çünkü Yaradan ASLA şekilci değildir, şekilci olan şeytandır.
  --spoiler--
  3 ... acik mert korkusuz
 9. 157.
  (bkz: 3 14)
  -1 ... ultraviyole
 10. 156.
  azra kohen'in fi-çi-pi üçlemesinden üçüncüsü.

  henüz okumadım. çok pahalı ayrıca.
  ... dutturu leyla