1. 1.
  mö.5 yy da yaşamış atinalı devlet adamı. demokratların içinden son derece demokratça devletini üst kademesine çıkıp diktatör olmuş kişdir. yaptığı reformlar ile bir dönem yunan şehir devleti olan atina'yı bir hayli rahatlatmış kişidir. heykelerinde kafasına takmış olduğu athena başlığı ile göze çarpar. sıparta ve persler mücadelesi sırasında halkına yaptığı konuşmalar ile siyaset tarihine geçmiştir. ayrıca büyük akropolis'te onun döneminde şaha kalkmıştır.
  ... kerameti kendinden menkul
 2. 2.
  son derece ileri görüşlü yunan devlet adamı ve komutan.
  başarılı çalışmaları neticesinde devlet başkanı oldu, yaptığı reformlarla atina' yı kalkındırdı. peloponnes savaşında vebaya yakalandı ve atina' da yaşamını yitirdi.
  ... legend of the stranger
 3. 3.
  yunanistan da bizdeki mehmet kadar olmasa da en az bir ömer kadar çok konan erkek ismi. periklis olarakta kullanılıyor.
  ... delice
 4. 4.
  461'de demokratik partinin başına geçti, otuz yılı aşkın bir süre Atinalıları yönetti. Atina'nın bütün alanlarda parlaması için sabırsızlandığından, ordularını, komşu siteleri yenilgiye uğratarak zafere kavuşturdu. Yalnız Isparta ile başedemedi ve bu yüzden uzun Peloponnes Savaşları patlak verdi, savaşın sonunda Atina yenik düştü. Bu yenilgiye rağmen Perikles gene de tarihte, Atina'yı süslemeleri için durmadan desteklediği sanatçıların ve yazarların koruyucusu olarak yer alacaktır.

  Perikles, Atinalılarca yeniden göre­ve çağrıldığı yıl vebadan öldü.
  ... cnyt
 5. 5.
  ''...biliniz ki devletler arasında olsun, ferdler arasında olsun, en kuvvetli kimseler, felaket anlarında ruhen en az sendeleyenler ve fiilen de onlara en çok karşı koyanlardır.'' perikles.
  1 ... misterio
 6. 6.
  m.ö. 495-429 atina'nın en önde gelen politik lideri. şehrin gücünü arttırmanın yanı sıra, vatandaşların özgürlüğüne destek vermiş ve miletlilerin ziyareti döneminde de devam eden yapı çalışmalarını başlatmış kişidir.
  ... harbiye naziri
 7. 7.
  perikles

  Antik Yunanistan lı bir devlet adamı.
  ... benimhalaumudumvar