bugün

Antalya yakınlarındaki antik kent
-Antalya'nın 18 km doğusunda, "serik" sınırları içindedir
süral a.ş'nin otellerinde kullandığı suya, gazlı içeceklere (süral su, side kola vs) ve biraya para vermemek için ayrıca ürettiklerini satarak para kazanmak için girdiği içecek pazarında "perge bira" markasına isim babası olan aksu beldesi sınırları içinde olan antik kent.

not: aksu antalya'ya bağlı bir beldedir. Antalya ile serik ilçesinin sınırı aksu nehridir (aksu'nun batısı antalya, doğusu serik sınırları içindedir) ve perge antik şehri aksu nehrinin batısında kalmaktadır.
8-10 kişilik bir arkadaş grubuyla gidildiğinde, mükemmel bir saklambaç, mükemmel bir boncuklu silahla savaş mekanı... giriş parasız, yani bir zamanlar ben gitmiştim öyleydi. sonra orada büyük bir sütun var. oraya tırmanırsanız, tüm şehri (antalya'yı değil, perge'yi heh heh) görürsünüz. ben gittiğimde oraya kurulmuş oturuyordum. benimle aynı ada sahip bir minik çocuk vardı. annesi babası ona benim ismimle hitap ederken farkettim. adım az bulunur, ondan tabi bu heyecan. bu yüzden perge'nin bende apayrı bir yeri vardır. eğer gün olur da giderseniz akşamüstünü bekleyin de, sıcaktan beyin kanaması geçirmeyin.
antalya'nın aksu beldesinde bulunan bir başka antik kentdir. antalya'daki en büyük antik kalıntı olmasının yanında arkeologlar tarafından bugüne kadar sadece %15'inin gün yüzüne çıkarıldığı söylenmektedir. zamanında şehrin gözde ticaret merkezlerinden olduğundan ötürü bir başka site devleti termesos'dan gelen yamyamlar tarafından sık sık yağmalanmıştır.
http://www.pergepilsner.com/ internet sayfasında ikamet eden güzel içimli bira. şu sıralar kipalarda 1 ytlye bulunabilir.
fiyat - performans oranı süper olan, süper içimli, süper tadı olan, süper bira. tuborg halt yemiş yanında.
Pamphylia bölgesinde antik kent. Antalya'nın 18 kilometre doğusunda yer alır. Kent,antik çağda Pamphylia'nın kültür merkeziydi. Büyük iskender'in fethettiği kent önce Seleukos, ardından da Pergamon krallığının egemenliğine girdi. Günümüzde kentte görülen yapıların çoğuysa Roma dönemi kalıntısı. 1207'de Selçuklu Egemenliğine giren kent, 1391'de Osmanlı topraklarına katıldı.
yıllar öncesinde zengin ve önem arz eden insanlar yaşamış burada.ilk alttan ısıtma sistemini de bu para sahipleri geliştirmiş. fakat yaratanı unutmuşlar ve helak edilmişler.
gezeceğim, göreceğim, öğreneceğimdir.
ucuz ve tadı fena olmayan bir bira markası. şuanda buzdolabımda 5 şişe kadar durmakta. *
hala ufaktan ufaktan bira üretimine devam eden marka. işin garip yani efes'in tombul şişesinde ki glikoz yüklü biralardan çok daha lezzetli biraları var. antalya metro grosmarket'te görmüştüm en son lakin kasa şeklinde satılıyordu. bu arada yılların su üreticisi süral grubunun markasıdır.
geçtiğimiz yaz gidip hayran kaldığım antik kent. kenti gezdikten sonra antalya müzesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. bu arada antalya müzesinin kuruluş hikayesi oldukça ilginçmiş bugün denk geldim: https://kulturveyasam.com...-kenti-ve-antalya-muzesi/