bugün

daha ülkemizde satışa sunulmamış ama gittigidiyordan temin edilebilecek 12mp'lik kaliteli fotolar çeken, 720p videolar çeken, çok renkli ve kullanışlı bodysiyle gönüllerde taht kurmuş fotoğraf makinesi.
(bkz: dslr)
1 aylık makine incelememde sonlara yaklaştığımı hissettiren makine. makine diyemem canavar.
canavarda diyemem baş yapıt.
evolife makinenen tipik özelliklerini yazmış bir kaç bilgide ben ekleyeyim.
full frame bi makine olmamasına karşın bazı fotoğraflarına baktığımızda onlardan pekte eksik bir yanı olmadığını görüyoruz. full frame makineler 3000 4000 civarlarından başladıklarını düşünürsek. kx in şu andaki türkiye fiyatı 1000 lira civarlarında. sanırım bu en büyük avantajı.
ISO değerleri 12800e kadar çıkabiliyor. k20d deki 800 ISO dan sonraki aşırı noise sorunu halledilmiş. halledilmiş demek bile yanlış nasıl yapmışlar anlamadım ama 6400 ISO da bile noise oranı muadillerine göre o kadar düşük ki insanı hayran bırakıyor.
http://www.dxomark.com/in...mpare-sensors/(appareil1)/639%7c0/(appareil2)/439%7c0/(appareil3)/185%7c0/(onglet)/0/(brand)/pentax/(brand2)/nikon/(brand3)/canon bu linkten "iso sensitivity" grafiğindeki verilere bakarakda bunu görebilirsiniz.
başka testlerdede inceledim. hem amatörlerin hemde profesyonellerin çektiği resimlerdeki noiseleride inlecelediğimizde ortaya k20d ye göre harika bir başarı çıkıyor.
100 renklik bir seçenek sunuyor bu ürün. ilkkez bir dslr makine bu kadar çok renk seçeneği sunuyor. hatta sanırım ilk kez 1 den fazla renk seçeneği sunuyorlar. *
4 adet AA pil ile çalışıyor. bu özellikle doğa fotoğrafçıları için harika. zira diğer makinelerde ya 70 80 lira fazladan vererek yedek pil yada 140 150 lira fazla vererek batery grip alıyorlardı. artık sadece yanlarına kalem pil almaları yeterli. ama bu konuda şunu hatırlatmakta fayda var. basit piller ile 70 80 poz elde edilebiliyor en fazla. ancak bu makineyi alan herkes yanında birde sanyo eneloop şarjlı pil alıyor. bu pil ile 700 800 poz elde ediliyor. ki bu sayı çok iyi. bir dörtlü daha yedek alsanız yanınıza 1500 poz eder hayli haylide işinizi görür.
bunlar artıları idi.
eksilerine gelelim.
pentax henüz türkiye piyasasına pek girmedi. bu yüzden sadece 1 tane yetkili servisi var. tabi garantili alırsanız bu geçerli. birde lens bulmak sıkıntılı olabilir. ama çok uç lensler için bu sıkıntı var sanırım. zira az önce bi kaç lensi gitti gidiyorda araştırdum buldum hemen. var yani sıkıntılı değil ama canon ve nikon makineler kadarda rahat bulamazsınız.
bundan başkada bir sıkıntısı var denemez açıkcası. 1 aylık araştırmamın son 1 haftasında tamamen bu makineyi araştırdım.
teorik olarak pek çok bilgisine hakimim diyebilirim. sayısız kullanıcısı ile uzun uzadıya konuştuk. yeni başlayacak birisi için sadece yeterli değil işini fazlasıyla görecek bir makine. ayrıca yıllardır nikon ve canon kullanıcılarının bile beğendikleri bir alet. http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=pentax+k-x

sorusu olan varsa sorabilir. ben bilmesem bile başkalarına sorup öğrenebilirim.

edit. pentax k20d aldım. memnunum. kxi genede öneririm.
param yeterse alayım diyorum ameriakda gayet uygun fiyatlar bi de hayyam piyasasını kontrol etmek lazım zira en uygun fiyata en kaliteli giriş seviyesi makinelerden bir tanesidir.
pentax'ın kendi web sitesi üzerindeki satış kanalı ile amazon.com arasındaki satış fiyatı arasındaki farkı bir türlü anlaşılamamış fotoğraf makinasıdır.
lan pentax 649.95$ + kargo fiyatıyla satarken amazon.com aynı ürünü 477.95$ ve ücretsiz kargo seçeneği ile alabiliyor olmak insana garip geliyor.

türkiye'de ortalama 1.100-1.250 tl arası fiyatlarla temin etmeniz mümkün şu dönemde.
2. ellerinin kit lensle birilikte 800 liraya satıldığı şu günlerde dslr almak isteyenler bence almalılar.
fiyat performans oranı tavandadır kendilerinin.
hayır 800 liraya nikon d60 alacaksınız.400den sonra iso sorun.
3 tane af noktası var.netlemesi yavaş vs vs...
kx d90la çarpışıyor.
kx de netleme noktası yok yalnız. netleme yapıyor fakat noktalar gözükmüyor diye biliyorum.