bugün

Nikon ve canon'a takılıp kalan markacı arkadaşların çok şey kaybettiğini düşündüren makinem. gerek kullanım kolaylığı gerek tutuş rahatlığı gere keskinliği gerekse inanılmaz renkleri canon 40d 'den daha tatmin edici bir makine. özellikle doğa çekimlerinde sınıfında en tepede. ha bir de içinde kullanıcıya sağladığı güzel bir retouch menüsü mevcut ki tek tuşla HDR yapabiliyorsunuz çok başarılı bir şekilde.

yeni makina alacaklara şiddetle tavsiye edilir bakmadan geçmemek lazım.
makine 2 haftadır elimde. aslında daha önce yazmak istiyordum ama 2 hafta içerisinde makineyi değerlendirmek daha mantıklı geldi.
makinenin üzerindeki kısa yol tuşları hayat kurtarıyor. raw tuşu ile, raw->raw+jpg->jpg geçişlerini sorunsuzca yapabiliyorsunuz.
2 dial (çevirmeli) buton var. hayat kurtarıyor. sabit diyaframlı lenslerden kullanmadığınızda, birini diyaframa diğerinini çekim süresine ayarlamanız demek vizörden gözünüzü kaldırmadan ayar yapmanız manasına geliyor ki büyük velinimet.
makinenin ağırlığı ve ele oturması ideal. hafif değil. bu sayede elinizde titreme ve dengesiz bir tutuş ihtimalini ortadan kaldırıyor. makinenin dokusu elinize uyum sağlıyor. elinizden kaymasını imkansız hale getiriyor. (ama siz genede dikkat edin tabi)
yüksek isolarda aşırı noise oluşturduğunu okudum. ama henüz 400ün üzerine çıkmadım. kullanılar 800e kadar 0 noise diyorlar.
hobi amaçlı kullanıyorsanız zaten gece çekimi yapmak gibi bir sorununuz olmayacaktır diye düşünüyorum. hani çektiğiniz 1000 fotoğraftan en fazla 10 20 tanesinde yüksek iso kullanırsınız. buda genele bakılırsa çok düşük bir sayı sadece bu özellik yüzünden makineden vazgeçilmesi saçma olur. üstelik. 800e kadar 0 noise iyi bir oran.
deklanşörün yanındaki otomatik ayar butonu hızlı sahneler için hayat kurtarıyor. diyafram ve çekim hızını otomatik ayarlayabiliyorsunuz.
+0,3 EVde kullanmak gerekiyor bence. daha renkli ve aydınlık sonuçlar elde ediyorsunuz. özellikle kapalı havalı çekimlerinizde bu daha mantıklı olacaktır.
ekranı tatmin edici. bir sıkıntısı yok.
vizör %95 görüntü imkanı sunuyor. bu sınıfın makineleri için tatmin edici bir oran.
tam dolu bir pil ile 800 civarı çekim yapabiliyorsunuz. pil bittiğine dair uyarı verdiğinde bile flashlı 100e yakın fotoğraf çektim ki çok iyi bir rakam.
makine suya ve toza karşı dayanıklı evet ama bu bodyde olan bir özellik. üzerinde gelen 18 55 lensin böyle bir özelliği yok. daha sonra piyasaya çıkan ve bazı ülkelerde kit lens olarak satılan VR özellikli lensler suya ve toza karşı dayanıklı. eğer sizin için önemliyse bu ayrıntıyı atlamamanızda fayda var.
bodyde bulunan titreşim engelleme ile büyük oranda bu sorunu ortadan kaldırıyor. ama tabiki düşük çekim hızlarında tripod kullanılmalı.
ancak 1\10 çekim hızında bile tripodsuz gayet net fotoğraflar çıkabiliyor bence çok büyük bir özellik.

son olarak. çok ucuza prime (mf) lens bulma imkanınız var. böylece düşük tutarlara güzel ve kaliteli manuel setler oluşturabilirsiniz.
af lens konusunda sıkıntı var deniyor ama. nikon ve canon gibi markalar için alacağınız af lenslere vereceğiniz parayı pentax uyumlu aflerede verirseniz bir sıkıntı yok rahatlıkla bulabilirsiniz. yurtdışından getiren çok güvenilir kişilerde var zaten.

almak isteyen kişilere önermekle kalmam. gerçekten tatmin edici sonuçlara ulaşılmak isteniyorsa bence d90, 50d gibi makinelere çok yüksek fiyatlar vermek yerine gözü kapalı alınabilir.

sadece wr lensler değil. üzerinde gelen 18-55 al2 lenslerde suya karşı dayanıklıymış. yani firma garanti vermiyor ama ben bizzat test ettim yağmurda bir şey olmuyor.
güncel Önemli Başlıklar