bugün

akdeniz bolgesini fırtına,hortum kasıp kavuruyor seralar yerle bir oldu acık arazideki urunler camurun icinde. bir akdenizli olarak ben isyan ediyorsam bu urunlerin yetismedigi yerlerdeki insanlar ne yapar bilemiyorum.
hayırlı pazarlar...

baktım da epeydir pazardan bildirim eklememişim başlığa. bu pazar günü pazarın nabzını tutayım dedim.
değişen bir şey yok.
yine her şey ateş pahası.

kışın "eee kış tabi fiyatların yüksek olması normal" diyen tek hücreliler bugün twitter'de "ölümüne tayyip" diye tag açmışlar.

umarım istekleri gerçekleşir.

her neyse.
işte 14 nisan 2019 tarihli pazar fiyatlarımız.

ilk olarak herkesin dilindeki soğan'dan başlayalım.
soğan 7.5 lira. 6.5 liraya da soğan var ama yüzüne bakmazsınız. bu 7.5 lira olan da ithal soğan. zaten yerli soğan yokmuş pazarda.
görsel

soğancı kardeş bir de muziplik yapıp; "bir kadını ağlattıktan sonra kendini ateşe atan tek varlık" diye aforizma koymuş tezgaha.

soğanın kardeşi patates ise 5 lira. şükür ki patates yerli.
görsel

domatesimiz 6 liradan başlıyor.
görsel

sırada pazarın şampiyonlar ligi şampiyonu dolmalık biber var. dolmalık biberimiz 15 lira.
görsel

biberden devam edelim.
normal biber 8 lira, sivri biber de 12 lira.
görsel

"yok, ben akşama beyime taze fasulye yapacağım" diyorsanız yukarıda gördüğünüz üzre taze fasulye 10 lira.

bu arada sağlıklı yaşam için ısrarla tüketmenizi tavsiye ettiğim bir ürün var.
enginar.
enginarımızın tanesi 5 lira. yanında baklanın da kilosu 5 lira.
görsel

bunların dışında, ıspanak 8 lira, havuç 6 lira, patlıcan 6 liradan satılıyor. taze soğanın demeti 5 lira.

meyvelere geçecek olursak.
muzumuz 11 lira.
görsel

erik tezgahlara yeni düştü, sanırım 200 gramlık erik paket olarak 15 liraydı.
elma en cazip meyve şu an. sadece 3 lira.

ha karpuz sevenler için dilimlenmiş karpuz var. bir dilim karpuz 6 lira...
görsel

işte kıskanılan türkiye'nin(!) özeti.
yani aman aman her şeyi almasanız bile bir pazara çıkmak 150-200 lira arasında.
eh bir de balık falan alıyorsanız 250 lira gitti demektir.

hayırlısı olsun. yeter ki ülkemizin bekasına(!) zeval gelmesin.

süphaneke dinimiz amin...
görsel

Boş filelerin can çekiştiği, file oldukları güne lânet okudukları sürecin pazarlarıdır.

Pazarda değiliz uludağ sòzlük!
Dizimizi kırdık evdeyiz.
Iki yumurta kırıp, yanına makarna haşladığımız sofraların insanıyız biz!
Ne pazarı?!

Birgün fotosentez yapmayı öğrenip, yumurta ve makarnaya da ihtiyaç duymadığımız günlere yelken açacağız zaar.
Seçim zamanı tanzim satışlarla canlanıp kanlanacak olan başlıktır. Malum siyasilerin vatandaşa olan ilgisi mezara kadar değil pazara (seçime) kadardır.
görsel
valla corona virüsü, salgın malgın kimsenin ipinde değil.
insanlar pazara çıkmak, alışverişini yapmak zorunda.
ben de bu insanlardan biriyim, her pazar olduğu gibi pazara çıktım alışverişimi yaptım mecburen.
insanlara evde kal diyorsan evine kadar getireceksin ihtiyaçları o halde.

bugün pazaryeri, geçen haftalarla aynıydı. değişen bir şey yok.

ulan bari yaşlılar çıkmamıştır diye düşündüm, bir sürü yaşlı fıldır fıldır dolaşıyor pazarda.

buyrun;
görsel

pazar ve çevresinde 4 tane de polis ekibi görevli üstelik.
bir tane yaşlıyı çevirip kimlik sorduklarını görmedim.

e hani 65 yaş üzerine sokağa çıkmak yasaklanmıştı?

lokasyon: bursa/osmangazi.
bu hafta tenhaydı.
geçen haftaki kalabalık yok. daha az insan var.
görsel

insanlar mecburen bir şeyler alacak.
sonuçta hayat devam ediyor, evde tencerenin kaynaması lazım.

beni mutlu eden birkaç şey gözlemledim bugün.

pazardaki insanların yüzde 60'ı eldiven ve maskelerini takmışlar. hatta koruma gözlüğü takanlar bile vardı. demek ki halkımız durumun ciddiyetinin farkında.

bir diğer olumlu gözlemim de şu, pazar tezgahlarında müşterilerin ürünlere dokunmasına izin vermiyorlar.
her tezgahın başında bir görevli ne istiyorsan o veriyor. pazarcı esnafımız da maske ve eldiven takmış. eldivensiz, maskesiz esnaf yoktu. tebrikler.

bir başka gözüme çarpan güzel ayrıntı ise pazara çocukların alınmamasıydı. otoparka arabayı park ederken gördüm, zabıta bir aileyi çocukları var diye pazara almamış, adam çocuğuyla arabada kaldı, eşi pazara gitti. kuralların uygulanıyor olması çok güzel.

fiyatlar makul, fırsatçılık yapan, fahiş fiyat uygulamasında bulunan yok. tabi bunda da devletin aldığı önlemlerin payı büyük.

ne yazık ki 65 yaş üstü insanlar görüyorum hala.
ısrarla sokağa çıkmaya devam ediyorlar. sayıları çok az belki ama bunların tek biri bile sokakta olmamalı. laf dinleyin be artık...

evet, bu hafta bizde durumlar böyle.

lokasyon: bursa-osmangazi.
en dandik elmanın kilosu 5 lira idi. bu hafta pazar bayağı bir pahalıydı.
Aynı mal markette de satılıyor ve pazarın olduğu günlerde halk günü olduğu için indirim oluyor.
Parası da pazar fiyatı oluyor.

Bu dönemde pazara gidenler intihar etseler daha temiz olur.
en azından başkasına zarar vermezler.
Pazarda görülen 65 yaş üstü yaşlıların varolması, hepimizin ayıbıdır.
Evlatlarının, akrabalarının, komşularının ayıbıdır.

Sakağa çıkmalarını engellemekle olmuyor o iş, ihtiyacı var mı yok mu soracaksın, ilgileneceksin, çıkmışken alacaksın soğanını, patatesini, yoğurdunu, sütünü...
Ha gayret be Türkiye!