bugün

çoğu insanın açıksözlü olacağım diye içine düştüğü durum.yada açıksözlü insanların çıkarlarına uymayan çevreler tarafından suçlandıkları kelime.
dengesiz sacmalayan her lafı hiç uygun olmayan ortamlarda soyleyen sinir olunasıca insanlardır.
sözlerinin nereye varacağını düşünmeden konuşan,saygısızca sözler eden kişi.
nerede ne konuşacağını bilmeyen kişi.
patavatı olmayan.
söyleyeceği sözlerin karşıdaki insanda ne gibi etkiler yaratacağını önemsemeyecek kadar egosunun kölesi olmuş insan. aklına her geleni söylemek onun iddia ettiği gibi dürüstlük değildir. patavat nedir bilmiyorum ama olmazsa olmaz bir kapı gibi görünüyor gözüme, beynimiz ile dudaklarımız arasında.

ağzından çıkanı kulağı duyuyor mu senin? diye hafif bir tokatlayabilirsiniz patavatsızları. baktınız hala patavatsızlığına devam ediyor, pataklayın gitsin. emin olun yanlış birşey yapmamış olacaksınız.
patavat sözlüğe göre düzgün davranıs anlamına geliyorsa, patavatsız da düzgün olmayan davranış olsa gerek.
bir de arkandan konusmuyorum yüzüne söylüyorum diyenleri vardır. patavatsızlık öyle bir hastalıktır ki insan istemediği halde cok sevdiği insanları kırabilir.
insanların ''ne kadar açık sözlüsün'' ''ne kadar dobrasın'' diyerek durmadan gaza getirdikleri, oysa ki kendi içinde ''densiz'' ve ''ağızı ayarsız'' olan kişiler için kullanılan deyim.
kısaca, bok yiyendir.
(bkz: bok yemek)
bazı anlarda patavatsız olduğunuzun düşünülmesi harika bir rahatlık sağlar. istediğinizi söylersiniz yanınızdaki arkadaş müdahele eder 'ya arkadaş biraz patavatsız' rahatça basar gidersiniz .ohh tur, yaşasındır.
(bkz: erdal bakkal)

-erdal ben allah korusun ölsem, sen de mecnun gibi olmaz mısın ?
+yoo olmam.
-nasıl ?
-dükkan var nurten. dükkana kim bakacak ? dayanamam konuşurum ben valla.
ben açık sözlüyüm diyerek kalp kırıcı sözleri dan diye söyleyen karşıdakinin üzülüp üzülmeyeceğini düşünmeyen insan.
yüzsüz ve hıyardırlar, uzak durun.
Nefret edilesi insanlardır. Durduk yerde insanın moralini bozarlar sorsan iyi bir şey yaptıklarını sanırlar.
saygı çerçevesi içinde, yeri geldiğinde söylenen gerçekleri kaldıramayanların başka bir sıfat ile karıştırdığı sıfattır.

sallamasyon örnek:

- sence ben güzel miyim?
+ bence değilsin.

patavatsızlık bu değil. patavatsızlıkta saygısızlık, aşşağılamak, yersiz ve zamansız söylemler vardır. burada kişi sorulan soruya dürüstçe yanıt vermiştir.
itiraf com. dan geçen okuduğum bir yazı vardı. patavatsızlığa örnek verilebilir. komik ve çok hoşuma gitti.*
"Tavuk almak için marketin kasap reyonuna gidip iki küçük göğüs istiyorum. Onlar paketlenirken ben diğer alacaklarımı alıyorum. Geri döndüğümde paketlemeyi yapan eleman olanca sesiyle bağırıyor: “iki küçük göğüs sizin miydi?” Evet benim Allah’ın cezası, benim!..
çok konuşup, konuştuklarının bir değerini olduğunu sanan, üstüne birde eleştirinin bokunu çıkaran insanlara verilen sıfat.

bir diğeri için;

(bkz: dingil)
açık sözlülüğün hemen ilerisidir. Açık sözlü olmaya özenen tiplemelerde bol bol gözükür. Sadece muhabbette değil aynı zamanda davranışlarda da gözükür bu durum.
Özeti : nerede ne konuşacağını yapacağını bilemeyen mahlukat.
söylemesi keyifli.
Ulu orta konuşan kimse.