bugün

+ küf?
- mm... pas
+ doğru.
bir zamanlar metin uca nın sunduğu bilgi yarışma programı.
yarı çıplak kızların dansettiği yarışma programıydı. kadınlar yine süs eşyası olarak kullanıldı sırf dikkat çekebilmek için. ama şu 'asere he a ehe' gibi bi şarkı vardı hep onunla dans ediyorlardı. o şarkıdan nefret ediyordum.
Metin Uca : Akdeniz'de yaşayan saldırgan bir köpekbalığı türü, C harfi?
Yarışmacı: Caws!..
Düzeltme: yaşanmış bir olaydır, eksilenmesine bir anlam veremedim.**
star'da yayınlanırken güzel vakit geçirmemizi sağlayan, güzel bir yarışma programıydı. sonra bir ara kayboldu, yeni bir kanalda biraz değişik bir formatla hortladı daha sonra da. o zaman da sıçtı zaten.

iyiydi, hoştu eskiden. bazı salaklıkları saymazsak (esracengiz neydi öyle?) bir de metin uca'nın yanına bir adet ece erken dikilmişti bir ara. ne işe yaradığını kimse bilmiyordu. ece hanım da, son derece ciddi haber spikeri tavırlarına bürünmüş, bıdı bıdı diye konuşup duruyordu. sanki metin uca'nın ükelalıkları yetmezmiş gibi bir de ona katlanmaya başlamıştık.

tamam metin uca, iyiydin hoştun, ama her sorduğun soruya "nolur ben cevap veriyim, biliyom bu soruyu, nolur, nolur nolur!" diye kendini yırtan ilkokul öğrencileri gibi oluyordun arada. öyle yapmadığın zamanlardaysa, her soru hakkında fikir beyan edip, bir yerlere eleştiri/laf sokuş niteliğinde mesajlar yolluyordun. ilk başlarda bizim de hoşumuza gidiyordu, kabul. ama sonra temcit pilavına döndü o tarzın biliyor musun? hala öyle misin çok merak ediyorum aslında.

bir de dansçı kızların vardı, böyle abuk sabuk kıyafetler giyerlerdi.
hatta birkaçını çok iyi hatırlıyorum; mesela esmer, bodur, beli olmayan ama götü başı fırlayacakmışcasına vahşi danseden, sürekli sırıtan ve sırıtınca esmer teninden bembyeaz dişleri korkunç görünen bir kızınız vardı. en çok da o ön plandaydı zaten. bir keresinde "haber spikeri" olmak istediğini falan söylemişti, genetik okuduğunu biliyorduk bir de (evet böyle gereksiz bilgileri beynimde depoluyorum). şimdiyse yok ortalıkta o uzun düz saçlı, solaryumu fazla kaçırmış kızcağız. bir de biraz kazulet bir kızınız vardı. saçları kısaydı ve bir keresinde beyonce'nin "baby boy" şarkısında öyle bir dans etmişti ki solo olarak (beyonce'nin klibindeki dansı yapmaya çalışmıştı), ekran başındaki abazanların bayram ettiğine eminim o dansı izlerken. bana sorarsan o dans tam bir rezaletti. sonra o kızı da erci-e'nin "bin arabama" klibinde gördüm. o da son oldu.

bu da böyle bir anımdır metin uca ve passaparola severler.*
mesut yar'lı bölümlerini de hiç izlemedim zaten. bir şeyin tadı kaçtı mı, kaçıyor.
bugün saat 22.15'te star tv'de metin uca'nın sunumuyla tekrar başlayacak olan yarışma progmanının konukları geniş aile ekibinden cevo *, koyu bilal *, nazan *ve mürsel *.
daha önceki yayın dönemlerinden farklı olarak haftada 3 kere ve prime-time saatlerinde yayınlanacak olan yarışma. formatında da değişiklikler olacakmış. kanal 1 de son yayınlandığı dönemde reyting canavarına kurban gitmiş ve yayından kaldırılmıştı, umarım bu sefer daha uzun ömürlü olur.
metin ucayı tekrar ekranda göreceğim için çok mutlu olduğum programdır.
yeni formatıyla, eski dönemlerini aratacağa benzeyen yarışma. prime-time diliminde tutunması çok zor gözüküyor, yakında tekrar ya daha önceki gibi haber öncesi kuşağına alırlar ya da yayından kaldırırlar diye düşünüyorum.
Yeniden başladığını gördüğüm zaman katılmak için derin istek duyduğum süpersonik yarışma.
sorularını metin uca nın bizzat kendisinin hazırladığını öğrendiğimde "hassktir lan harbi mi" tepkisini verdiğim yarışma. valla helal olsun o soruların hepsini o hazırlıyosa. özellikle piramit bölümü feci halde bilgi birikimi gerektirir...

dansçı kızları da ayrı bi fenomen, eriyorum izlerken resmen.

uu beybi bi kıpırdanma oldu bende
yarışmacıların seviyelerini çok güzel ölçen yarışma.
yazar olduğunu iddia eden yarışmacının ne yazarı olduğunu düşünmemi sağlayan bir soru:
sunucu: düşünme organı, b
yarışmacı:...
sunucu: b1
yarışmacı:...
sunucu: b2
yarışmacı :bağırsak!!
ece toprak ın yine çok güldürdüğü bir program. şöyle bir teklif yapmıştır,

(bkz: varsa başka bir oyun oynayabilir miyiz)
yeniden ekranlarda star tvde çok eğlenceli metin uca'ya ne tatlı dediğim program...
metin ucanın üstüne yapışan ve yakışan yarışma programı.boş zamanlarda denk geldiğinde izlenen yarışma programı.
arkadaki seyircilerin büyük ihtimal para ile tutulmuş olduğunu düşündüğüm program. şarkı çalınca hepsi moron gibi el çırpıyorlar. komik.

ayrıca metin uca nın kutikula hakkındaki yorumu dikkatimi çekti:

"bu kelimeyi böceklerin hayatında çok gördük öyle değil mi?"

böcek? kutikula? olabilir tabi.
+ara vermeden, sürekli olarak
-ııııı...
+m1, m2**
-sus lan senin yüzünden düşünemiyom lan!!
+m3 * passaparola mütemadiyen olacaktı doğru cevap

buna benzer diyaloglara şahit olduğumuz yarışmadır. ayrıca "a bir, aaaa iki, aaa üç" klişesini arkadaşlar arasında sohbet ederken kullanırız.
izlediğimde genel olarak şunu düşündüren program:
hadi diyelim katıldım. yanıma iki adet ünlü şahsiyet koyacaklar. ya bunlardan birine aşırı derecede kılsam nolacak? adam bir yanlış yaptığı an direk tepesindeyim demektir. ya da böyle eğlenceye filan vurur da soruyu kaçırırsa, o zaman kimse kurtaramaz herhalde elimden.

lonely 00: l
gıcık olunan ünlü: x
metin uca: m

karşısındaki masada oturan tanıdığı ünlüyle konuşurken;
x: ahahahaha nasıl bir şeydi o yaaa..
o sırada;
m: ünlü inek şaban karakterini canlandıran ünlümüz? k?
x: ahaha..
m: k1
x: hööeee?!!
m: k2
x: soruyu duymadım ki
m: k3. kemal sunal olacaktı.
x: ama soruyu duymadım ki.
l: çeneni kapayıverseydin uleeeeeeyyynnnnnn...
*
metin uca'nın iyi sunduğu yarışma. keyifli oluyor zaman zaman.
kasmayan konuklar katıldığında eğlenceli olan program.
çıktığı her dönem izlenen program.
bir zamanlar dansçı kızların arasında bülent ersoy'u barındıran,önceki konseptiyle daha ilgi çeken bir program(idi).
ullalala ullaa ulllallaa pasaparola ekranlarda diye iğrenç bir müziğe sahip olan bilgi yarışması olduğunu zanneden program.
zennur isminde katılan yarışmacının sophia loren e benzediği program.
türk televizyon tarihinin en iyi bilgi yarışması programıdır.*