bugün

alt kısma giyilen giyecek
erkeklerin en önemli giysisi.
bayanların erkeklerden çaldığı alt giyim.
"pantul" derler.
göçebe türklerin dünya giyimine kazandırdığı alt kıyafet. sürekli atların üzerinde olan türkler, atın bedenlerine temasını en aza indirmek için pantolonu üretmişlerdir.türk icadı olan başka giyim ürünleri için;
(bkz: çizme)
(bkz: kürk)
rahatlık sağlayan bir giyecektir
kadınlar için rahatlıktır,frikik verme derdinin olmamasıdır.
islami giyecektir. * *
kadının namusunu (frikiğini) koruma derdinden kurtaran, bu nedenle ilk çıktığı zamanlarda yadırganan giyecek.
rafet el roman'ın macera dolu amerika şarkısında ısrarla "pantelon" diye telaffuz ettiği giysi.
(bkz: pantol)
kot ise sevilendir.*
ata daha rahat binebilmeleri icin türklerin icadi olmasina ragmen, türk diline fransizcadan girmis bir kelimedir.

(bkz: külot)
M.Ö. 2500 yıllarında orta avrupa ve guney rusya steplerınde yasayan gocebe topluluklarının ata daha kolay bınebılmek ıcın pantolon tıpı gıysıler gıydıgı bılınmektedır.
katlayarak arka cebine koyacağınız, gazete, dergi vb. neşriyat ile bir anda kendinizi farkılı bir dünyaya ait hissedebileceğeniz ilginç giysidir.
(bkz: metin fidan)
bu isim; eski bir venedik güldürüsünün ana karakterlerinden birisinin ismi olan; "pantolone" den ileri gelmektedir. o zamanlar bu karakter absürd kıyafetler giyermiş. izleyenlerde o ve kıyafetleri ile dalga geçermiş. kendisinden esinlenerek takındığı alt kıyafet etrafta da, başkalarınca giyilmeye başlanınca; o tarz giysilere pantolone denmeye başlanmıştır. daha sonra italyanca'da kısmi bir değişiklik ile; pantolon ismine kavuşmuştur.
askılı olanların seksenlerde revaçta olduğu ve benim de küçüklüğümde giydiğim şey.
genital bölgenizi ve mümkünse bacaklarınızı rahat ettireni makbuldür. kışın sıcak ve yazın da serin olmanızı sağlıyorsa bir erkein en değerli eşyası olabilir.
eğlenceli bir cemiyette pişiyorum şarkısı.

pantolon giydim etek diye
eteği götürdüm terziye
buna,iki bacak diksene
olmaz olmaz deme
bir dene
pantolon terzide
pantolon,bir dene
terzi bey,diker misin beni?
yoksa ben dikeyim mi seni?
hayır,sen yataysın be deli
işte bak,gizli bir espiri.*
http://www.youtube.com/watch?v=SqeV158YTsA
bir eşyadır.
kadınlar için pantolon giymek;

darsa haramdır. dar değilse de uygun değildir.
kutsaldır. hem rahat ettiren hem şık görüneni yılda 2 defa denk gelir. ve o pantolonlarınızı atmayın efendiler. boyatıp boyatıp giyin. (siyah kot pantolon için geçerlidir)
Avret bölgesini ve bacakları saran bez parçası.
Gerek yok bence. Araplar gibi uzun elbise giyelim alttan havalandırmalı.