bugün

Otopsi, ceset üzerinde yapılan tıbbi incelemedir.

hastanın niçin ve nasıl öldüğünü araştırma yöntemidir.

genelde ölüm nedeni bulunana kadar hastanın organları birer birer incelenir.

kötü bir durum
hastanın niçin öldüğü araştırılmıyor aslında araştırılan bir ceset ve bunun neden ceset olduğudur
http://www.totallycrap.co...edia/autopsy/sitesindende izleyebilirsiniz.tabi izledikten sonra onunuzdeki bi kac saat icin et turu seyler yemeyi unutun:)
http://www.totallycrap.com/media/autopsy/ den otopsiyi izledikten sonra yasemin ev yemeklerinde ciğer yediğim için arkadaşların bana psikopat gözüyle bakmaları oldukça koymuştu.sonuçta ölü kesilse nolur.
ayrıca bu otopsi sahnesi her izleyişimde bana quentin tarantinoyu hatırlatıyor.
(bkz: obdüksiyon)
Otopsi yalnız organların alınması demek değildir, üstelik organlar alınmamakta, çıkarılıp incelenen organlardan gerekli parçalar alınıp organlar yerine konulmaktadır.
Otopsi olay yerinde başlayan ve tüm laboratuar inceleme sonuçları adli tıp uzmanının eline ulaşıp teşhis konulana kadar geçen tüm aşamaları kapsayan bir işlemdir.
Ölenin olay yerinde bulunuş şekli,
Üzerindeki elbiselerin özellikleri ve hem olay yerinden hem de ölenden toplanacak deliller,
Ölenin dış muayenesi,
Baş, göğüs ve karın boşlukları açıldıktan sonra organların ve boşlukların durumu,
Organ ağırlıkları, renkleri, kıvamları gibi çıplak gözle görülen özellikleri,
Gerekli yerlerden ve olayın özelliğine göre alınan örneklerin mikroskop ile ve diğer laboratuar yöntemleri ile incelenmesi ve tüm bu incelemeler sonucunda elde edilen verilerin yorumlanarak teşhisin konması bir bütün olarak otopsi işleminin aşamalarını oluşturmaktadır.
Adli tıp uzmanı uygun yerden uygun koşullarda örnek almamış ise ve ne aranması gerektiğini belirtmezse, laboratuarda arananlar eksik kalır, laboratuar sonucu gelmeden de adli tıp uzmanı kesin teşhisini koymakta zorlanır.
Otopsi son derece organik bir işlemdir ve ekibin her elemanının uyum içinde çalışmasını gerektirir. Bir insan bedenindeki organlar gibi...
organlarının hava almasını isteyen kişilere uygulanan bir tedavi yöntemi.
bir örneği de burada;
http://youtube.com/watch?v=hJpjBD7UVeM
herşey güzelde * masturbasyon yaparmış edasıyla ve bir kasabın endamıyla cesetleri parçalayan doktorlar sinir eder beni..

insan biraz stresli görünür. bizde * diyelim degilmi yani.
yapan doktorların çok da rahat olduğu ama bizim gibi olaya alakasız insanların iğrendiği ama bir yandan da çok merak ettiği olay.
can dündar'ın benim gençliğim adlı kitabından bir bölümün adı. *
otopsi, şüpheli ölümlerde savcılık izniyle yapılır.otopside cesedin 2 yerinden giriş yapılır bir kafatası iki cenesinin altından cinsel organınan kadar olan bölüm .kafatasındaki olay çok çarpıcıdır sağ kulağın yanından başlayarak sol kulağa kadar kesim yapılır ,kafa derisi öne doğru kaydırılır ve yüz maske gibi düşer,otopside bütün organlardan birer parça alınır ve numaralandırılır çıkartılan organlar gelişi güzel yerleştirilir ayrıntılar çoktur yazar canlı otopsi yapılırken ortamda bulunmuştur hala neden olan arkadaşına küfretmektedir sonuç şudur can dündarın dediği gibi düzgün ölün otopsi olmayın...
bir de adalet bakanlığının hazırladığı otopsi cdleri vardır klasik müzik eşliğinde işte o zaman anlarsınız ,insansınız ve ömrünüz bir ağacın ömründen bile az, sinirleriniz bozulur, arka anfideki arkadaşınızın yaptığı geyikle iyice çığrından çıkarsınız,kendini futbolcu ronaldoya benzeten adli tıp hocanız ayrı telden tabi..
tıp dışından kişilerin görmemesi gereken, çünkü görmeye dayanamayacakları bir işlemdir. bana göre en tuhaf/dokunaklı kısmı, gerekli örnekler alındıktan sonra organların bedenin içine rastgele doldurulup göğüs ve karnın gelişigüzel dikildiği final bölümüdür.
babamin anadolu da devlet hekimiyken gozumun onunde yaptigi sey.
bekciyi oldurmuslerdi. peder beyde sagolsun hic pedagoji bilmeyen bi adam olarak benim yandaki masaya oturtmusdu sonra testere ile kesti adami onumde hala hatirlarim. bilmem kac kisinin basina gelmisdir canli canli otopsi izlemek.
üzerinde uygulanan ölünün yakınları için felaket bir acı olmasının yanı sıra bazen de yapmak zorunda oldukları bir şeydir. acı olansa; ölümün normal bir ölüm olmadığı muhakkaktır. bu da yetmezmiş gibi cenaze öncesi bedenin parçalanmasına dayanamamaktır. acıdır.
otopsiden önce vücut kılları yakılır, ortam çok pis kokar...
daha beteri için buyrunuz;
fethi kabir
yani;
mezar açma.
bir Halim Şefik Güzelson şiiri.

- Orhan Veli'ye ağıt -

Morgda açılınca kafatası
Doktor beyler beyin gördüler
indirince tenkafesine neşteri
Doktor beyler yürek gördüler
Yürekte ne gördüler dersiniz
Yürekte memleket gördüler
Dünya gördüler
Bir de dost gördüler
Ama bu işte doktor beyler
Doğrusu geç kaldılar
Çok geç kaldılar
(bkz: Obduksiyon)
otopsi ile ilgili filmi izledikten sonra, kendim dahil çevremdeki herkese acıyarak bakmaya başladım. insan ölümü ensesinde hissediyor.
latince' deki anlamı 'kendi gözleriyle görmek' tir. otopsi yapılan bir cesedin beyni kafatasının içine tekrar koyulmazmış. çünkü kesilen beyin kafatasına geri koyulduğunda kan sızdıracak ve kefeni kirletecektir. bunu önlemek için de beyin ya karın boşluğuna yerleştirilip dikilir yada direk çöpe atılırmış.
ülkemizde ve tüm dünyada kullanımı azalan bir inceleme tekniğidir. azalma nedeni görüntüleme yöntemlerinin gelişmesidir.

otopsi yapılırken 3 boşluk açılır;

* kafa boşluğu,

* göğüs boşluğu,

* karın boşluğu.

beyin, 2 kulak hizasından dairesel olarak kafatası çıkarılıp, beynin tamamı dışarı alınarak incelenir.

göğüs boşluğunda "y" şeklinde bir kesi yapılarak tüm cilt açılır. tüm iç organlar incelenir.

intrauterin ölen bebeklerde mutlaka otopsi yapılır. çünkü ölüm sebebi bir sürü genetik anomali olabilir. bu anamolilerin belirlenmesi bir sonraki gebelikte amniosentez ile bebekte bir anamoli olup olmadığının belirlenmesinde kullanılır.

otopsi bulguları;

* hasta yakını için,

* hastanın doktoru için,

* patologlar için son derece önemlidir.
sakız* öldükten sonra üstüne "anne sakın atma işim var!" yazan post-it yapıştırarak masama bırakıp uyudugum ve uyandıgımda annemin maktülü çaldıgnı görmem sebebiyle gerçekleştiremedigim eylem**