bugün

(bkz: opusurken osurmak)
(bkz: sevişirken osurmak)
insanların içlerindeki kokulu gazı dışarı atması.
her insanın yaptığı bir şeydir. o halde neden ayıptır "zaaart" demek?
(bkz: pırt yapmak)
ülkemizde sesli olmasının ahlaki zedeleyici , kokulu olmasının ise insan sağlığına zararlı olduğu düşünülür , zira ülkemizde bakliyat tüketimi hat safadadır .

osuran kişi eğer sesli ve kokulu osuracaksa bir zahmet lavobaya kadar gider , gazını çıkartıp geriye döner.ülkemizin görgü kuralları bunu gerektirir ; ancak başka kültürlerde bu olay değişebilir de , örnek vermek gerekirse ingilterede osurmak gayet doğal karşılanır; sinema , lokanta , yemek masası , banyo farketmez boş gördüğü her ortamı gazıyla doldurmak ister ingiliz millleti.ben en çok banyoyu seviyorum , çıkan sesler çok tuhaf oluyor sizi bilemem.
osuran kişinin içinden çıkan gaz kütlesi kendi burnuna çok da kötü olmayan kokular getirir, lâkin bir başka burun için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.
hiç yaşanmamıştır, "osuruğun ne güzel kokuyor (ya da koktu) be" şeklinde bir diyalog.

not: mr. dörtnal'ı bu duruma dahil etmeden söylemiş bulunmaktayım.
almanların tatil köylerinde yemek yerken, kahvaltı ederken yaptıkları sey.. bir diğeri icin (bkz: sümkürmek)
halk arasında (bkz: ossurmak) diye tabir edilir.
olayın ehemmiyetini daha da artırır "çift s"
Sicmanin belirtisi olup, kokunun siddetine göre helada nekadar vakit gecireceginizi kestirmeye yarayan önemli bir hadisedir.
doğal bir ihtiyaç. fakat neden komik onu çözemedim. osurulma anında çıkan zart,zurt,fıyk,fuyk gibi seslerin komikliğinde mi acaba? anlayan beri gelsin.

he bir de :

(bkz: osuruğa gülenin osuruk kadar aklı yoktur)
sıcmadan once yapılması gereken eylemdir.yemegin ustune içilmiş sigara gibi rahatlama hissi uyandırır. *
tuvalet yazılarına malzeme olan hede.

gözlerimle gördüğüm yazı :

denyonun biri tuvalete "osurmadan sıçana 70 ekran televizyon" yazmış. öteki denyo hemen altına "osurmadan sıçtım hani televizyon nerde?" demiş birinci denyo onun altına televizyonu çizip "aha burda" demiş. çok komik am.na koyim
melodik osurma için http://youtube.com/watch?v=kxxwxtRktxQ
(bkz: hava kaçırmak)

temel'in kötü huylarından biri de her sabah uyanır uyanmaz, gök gürültüsü kadar yüksek sesle gaz çıkartmakmış.
karısı fadime de pek içerler, "cözü çikasu heruf ha pir sabah poyle fosururken pagursaklarun donuna dökülsun da cör cununu" dermiş.
derken kurban bayramının ikinci sabahı fadime mutfakta kurban etlerini ayıklarken ve temel hala uyurken temel'i yola getirme niyetiyle, bir gün önce kurban olarak kestikleri koçun bağırsaklarını toparlayıp bir güzelce temel'in donunun içine koymuş.
az sonra temel uyanınca adeti üzere keyifle ve gök gürültüsü timsali gaz atınca bir de bakmış ki tüm bağırsakları donunun içinde.
şaşkınlık ve korku ile benzi atmış aklı uçup gitmiş.
temel, bir müddet sonra kendine gelmiş kalkıp tuvalete gitmiş epey zaman sonra sararmış yüzünden soğuk terler damlayarak bitap yorgun bi halde mutfağa gelen temel :

- haçan dedigun oldi be fadime fosururken tüm pagirsaklarum donuma döküldu da dediğinde

- oh olsun ama pagirsaklarun çikarken canun da yanmiştur be temel'im diyerekten gönlünü almaya çalışırken....

temel yanıtlamış hemen:

-yok be fadime, ha çıkarırken acumadi da.......geri sokarken az kaldı ceberidum...
ortalıkta yapanın tüm karizmasını alıp götüren eylem.
akabinde kim osrdu sorusu sorulur,sonra karsi taraf soruyu ilk soranin osurdugu iddaa sinda bulunur.sonra soruyu soran,bu iddaa sahibinin osurdugu idda eder.ve bu gunumuzde bile cozulmeyi bekleyen bir paradoks halini alir...
- gözde koş
+ efendim berke
- çabuk karnıma bastır elinle
+ ay nooolduuuoooo
- lütfen yaa çabuk ol
bastırma efekti
- zaaaaaaaaaaarrrtttttt
- nıhahahahaha
+ hayvansın berke ühüühühü.
tıss diye yapılırsa tosuruk denmesi daha inceliklidir.
bağırsaklarda biriken gazın makattan dışarı atılması olayıdır. gayet doğal bir durumdur. gereksinimdir.

sevgilisini osururken hayal edemeyen bünye için not: evet sevgilin de osuruyor. *
hazmin zaferidir....
EĞER BU KONUDA BiR ŞEY BiLDiĞiNiZi SANIYORSANIZ YANILIYORSUNUZ..
--spoiler--
http://videogaleri.hurriy...ideo.aspx?s=7&vid=283
--spoiler--

EĞER BU KONUDA BiR ŞEY BiLDiĞiNiZi SANIYORSANIZ YANILIYORSUNUZ..
(bkz: profesyonel osurmak)
giren kontrol edilirde çıkanı kontrol etmek çok zordur..
osturmak diye de söylenir.daha bi haz verir söylerken.
içinden attığınızda büyük rahatlık hissettiğiniz kokusunu duyduğunuzda allahım midem çürümüş dedirten gaz kütleciği.