1. 1.
  1925 dogumlu kanadali jazz müzisyeni, piyanisttir. müzige önce trompetle baslamis fakat tüberkloz nedeniyle sonradan piyanoya dönmüstür. 1944 yilinda Johnny Holmes Orchestra ile profesyonel müzik yasamina baslamistir. New Yorker Carnegie Hall da verdikleri bir konser sirasinda amerikali müzik yapimcilarinin dikkatini cekmistir.
  1952 yilinda bassci Ray brown la birlikte bir trio kuran peterson nin bu grupla yaptigi kayitlar hala jazz tarihinde önemli yere sahiptir. 1950lili yillarla birlikte önemli isimlerle konserler vermeye baslar. örnegin bunlar arasinda Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Carmen McRae, Louis Armstrong, Lester Young, Count Basie, Charlie Parker, Quincy Jones, Stan Getz, Coleman Hawkins, Dizzy Gillespie, Roy Eldridge, Clark Terry, Freddie Hubbard ve Modern Jazz Quartet sayilabilir.

  1980li yillara kadar hep böyle konserler ve trio kayitlari sürer. 80li yillarda "jam session" isimli tv programinda dünyanin ünlü müzisyenleriyle birlikte sayisiz performanslar yapmistir. peterson müzik yasami boyunca 100 den fazla kayit üretmis ve 1974-1991 yillari arasinda 7 tane grammy ödülü almistir. son yillarini blunote ailesine katilarak geciren peterson, yasayan en önemli jazz üstadlarindandir.

  oscar peterson trio performansi icin :
  https://video.uludagsozluk.com/v/oscar-peterson-5410/

  &mode=related&search=
  (ha bir de unutmadan davulda Ed Thigpen var o da ayri bir hikayedir)
  1 ... jazzmatass
 2. 2.
  Bugüne kadar 200'ü aşkın albüm çıkaran, bol ödüllü besteci ve piyanist hayatını kaybetti. ayrıca 8 Grammy ödülü var.
  1 ... exelance