bugün

öğrenci evinde iseniz ve modem de sizin odanızda ise, sizin için zarardan ziyade yarar olabilir. özellikle download ederken, diğer bilgisayarların fişlerinin yirmişer dakika arayla keserseniz etkisini görüyorsunuz. download hızının 150'den 500'e doğru çıkışını gördükçe yaşanılan mutluluk paha biçilemez.
Kurbanda ortak horoza girmek gibidir.
download esnasında internet download manager kullandığınız takdirde sizin sorun yaşamayacağınız ancak ağınızda bulunanlar tarafından rahmetle anılacağınız paylaşım türüdür. ttnet nezlinde türk telekom firmasının uyguladığı fahiş fiyatlar, kötü hizmetler v.s sonucunda yurdum insanının maalesef çaresizlikten başvurduğu yöntemdir. yoksa 10 liraya internet olsa kimse gidip de paylaşım yapmaya tenezzül etmez.
ilkel modernizmin klasik örnekleridir.
yurtlarda sık rastlanan rahatsız edici durumdur. eğer erkek yurdundaysanız bu iş içinden çıkılmaz bir ahl alır. her kata gelen bir adsle yaklaşık bi 15 16 kişi abanır(yurdun kapasitesine göre değişir) hele biri bişieyler indirmeye başladımı msn açmayı geçtim googleın logosunu görebilme ihtimalini bile seversiniz.
senelerdir bulaştığım uygulamadır. zaten ülkede internet hızı eksilerde. bir de sen tutup 24 saat knight online mıdır nedir saçma sapan bir oyunu açık tutuyosun bağlantımı yiyosun be kardeşim.

(bkz: sözlüğe içini dökmek)
eziyetten başka birşey değildir. Genellikle alt yada üst komşuyla yapılır ve sonunda bu ortaklık yıllar sürecek küslüklerle sona erer.
en fazla 2 dairenin yapması gereken eylem. *
çok büyük bir işkencedir efenim. gündüz saatlerinde herşey çok güzel, istediğiniz gibi internet sitelerinde dolaşıp download yapabiliyorsunuz ama akşam için bunları söylememiz çok zor oluyor. Komşumla aramızda geçen diyaloğu örnek vermek istiyorum;

-ben: yav erol abi gene ne indiriyorsun?
-komşu:hic birşey indirmiyorum lan !! ne olursa benden biliyorsunuz adnan indiriyordur kesin..
-ben: peki erol abi pardon.
-komşu: ben gece modemin ışıklarına bakıyorum kimse yok ise indiriyorum.
-ben:tamam tamam...
eğer ortaklardan biri veya birkaçı ares kullanıyorsa, google'ı bile 20 saniyede açmanıza sebep olan yanlış ortaklık.

alınan karar sonucu, sadece geceleri downloada karar verilir, ancak birkaç gün sonra yine eskisi gibi olur her şey.
akabinde ayrı bir adsl hattı çektirilerek, ortaklıktan ayrılınır. mutlu mesut yaşanılır.
-vedat abi ya baglanti yok modem mi bozuk
-aaa....olmamasi lazim dur ben bi kablolara bakayim
-gokhanlarin baglantida sorun varmiymis
-valla olmamasi lazim dur bi sorayim onlara
-aksam bize gelsenize ya vedat abi hem baglanti isini hallederiz hem de iki tek atariz.

gibi sicak samimi icten bokulukara da sarabilecek "komsu komsunun kulune muhtactir"ilkesinin "komsular komunal paylasimlara muhtactir" evirilmesine yonelmedir.

ortaklarin az gireninin makbul oldugu illegal kurum

(bkz: ev alma komsu al)
cinayetle sonuçlanması muhtemel ortaklık.
bir noktadan sonra işkenceye dönüşebilecek olan paylaşımdır. öyle ki, tüm kullanıcılar insan gibi normal boyutlarda download edip, hard diski sömürmeseler dahi, aynı anda bağlanıldığında nette sörf yapmak bile bir sinir harbine dönüşebilmektedir. yok illaki, ben download yapacam diyorsanız da gözünüzün "1kb/sn" simgesine alışması önerilir. zira, download esnasında başka bir simge görülememektedir. *
(bkz: wireless)
akşama doğru bilgisayarın başında çılgın atmayı sağlar; sayfalar açılmamaya, indirilenler inmemeye başladığı zaman hele. ayrıca karşı iki komşunun da eve geldiğini ve dört bir koldan, delicesine nette gezindiğini anlarsınız. hele bu bağlantıları kardeşiniz sizden habersiz çekmişse, modeme bakıp neler olup bittiğini anlamaya çalışıyorsanız çok fena, hem bünye için hem de kardeş için.
ev arkadası ile tartısmalara neden olan yegane durumdur.
küçük çocukların araba arkasına takılarak yaptığı dangiliye benzer.. (biz öyle diyoduk)..
kaynak yapmak baskasının adeselesine
70 milyon fatura gelmesi durumudur.
adsl hizmeti sahibinin faturasinin ortaklara bolusturulerek az para vermesi ve internet hizinin yer yer yavaslamasidir.
ucuzdur.
bir ana makina ve o ana makinadan çıkan ethernet ile diğer bilgisayardan bağlanıyorsanız yaşan durum içler acısdır.bir tarafta ırak * diğer tarafta amerika ** ee nerde özgürce internette gezmek.ey amerika *özgürlük getircektin sokayım senin özgürlüğüne denilesi iğrenç durum
ortak adsl e girip başka ortaklıkları bozmak; arkadaşlık gibi...

- ben bu ay hiç girmedim fatura ödemem

veya

- benim pc ye seninkinden virüs bulaşmış
eğer evde 4 portlu modem kullanılıyorsa, aylık adsl ücretinin evdeki internet kullanıcıları arasında ortaklaşa ödenmesine sebep olan, adsl'yi çoklu kullanım türü.
512'lik bağlantının 4 masaüstü, 4 dizüstü bilgisayar tarafından kullanılması. Hele bir de kotalıysa msn de bile 8 bitten tasarruf etmek için kısa yazılarla yazışmaya çalışmak. Bağlanı sürekli koptuğundan bir türlü upload yapamamak.
ortak adslyi ortak bilgisayardan kullanınca rezilliği maksimum olan durum (bkz: ben)