1. 1.
  yaşar kemal 'in dağın öte yüzü üçlemesinin ilk kitabıdır. bu romanda çukurova 'ya pamuk toplamaya inen köylülerin yol boyunca kendileriyle ve doğayla olan mücadeleleri anlatılır.
  2 -3 ... yasak merve
 2. 2.
  üçlemenin tamamı okunmasa da tek başına keyifle okunabilir ortadirek. bizim marquez'imiz de denebilecek yaşar kemal'in mitlerden, efsanelerden, masallardan damıtıp doğayı da konuşturduğu, çukurova insanını çepeçevre anlattığı-yaşattığı enfes romanlarından biri. hele kahramanın anasını sırtında taşırken ana-oğul arasında geçen konuşmalardaki sahicilik -samimilik gayetle leziz. kimsecik üçlemesinde de 'sırtta taşınan ana' figürü vardır yine, sanırım bir nevi hak ödeme niyetine kullanır bunu yazar, vefayı imler.
  1 ... zibende
 3. 3.
  saban serısının en sevdıgım fılmlerınden bırıdır.ortadırek saban.
  ... kibritcopu
 4. 4.
  muhteşem bir yaşar kemal romanıdır. denebilir ki türk yazınının en iyisi.
  1 ... kuvass
 5. 5.
  80 lerde çocuk olan herkesin bildiği tabir. alım gücü eh işte seviyesinde olan insanları sembolize ederdi. karikatür dergilerinde elinde file ile çizilirdi.
  ... imhotep
 6. 6.
  o zamanlar bu sınıfa mensup olduğu düşünülen işçi, memur, esnaf umut doluydu. kendini orta direk olarak adlandıran şanslı sayılırdı. enflasyon arttıkça karikatürler de değişti. k.çına girmiş bir kazıkla resmedilmeye başladı bu insanlar.
  ... fata morgana
 7. 7.
  yaşar kemalin mutlaka okunması gereken başyapıtı. belki de yalınlık ve içtenlik bakımından bir numaradır. romanda oluşturulan imgeler mükemmeldir  --spoiler--

  artık sırtı annesinden korkmaya başlamıştı. onu bir daha sırtına almak ölüm gibi geliyordu.
  --spoiler--
  1 ... kuvass
 8. 8.
  (bkz: ortadirek şaban)
  ... katr3
 9. 9.
  Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köy.

  ilçenin tüm köyleri için:

  (bkz: Doğubayazıt)
  ... pipishik
 10. 10.
  bismillah deyip başladığım Yaşar kemal eseri. daha ilk satırlarından bizim oraların kokusunu taşımıştır duyu organlarıma. küçükken annemin beni de götürdüğü pamuk tarlasının sıcağı mı yok yok sıcağının pis kokusu değildi çukurova'nın, bilenler bilir o kozak içindeki pamuğun kokusunu. bunu en iyi yaşar kemal anlatır ona bırakmak lazım.
  ama o yıllar önce annemin beni de yanına aldığı ırgatların doluştuğu traktör römorkunun sabahında tıklım tıklım fakirlik kokan, bizim içinse eğlence olan o koku. şimdi hatırladım, öğleyin yediğim yufka ekmeğe karışmıştı o koku, ekmekte tat bırakmamıştı, o yüzden sevemedim yufkayı belki de, belki de çukurovanın o pamuk beyazlığını annemi çalıştırdığı için sevemedim hiç, o pamuk temizilği hiç bana ilginç gelmedi. belki de bundandır çukurovanın hep çok acımasız olduğunu zannetmem, insanlarının soğuk bakışları, ya da bana soğuk gelen o güvenilmez bakışlar, birbirine zıt, yüzünün esmerliği ile elindeki pamuk dünyayı anlatır aslında, yaşamın kaynağı gibi birbirine zıt.
  1 ... bachus80