1. 1.
  (bkz: orienteering)
  Oryantring (Koşarak, Yürüyerek Hedef Bulma) her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur.
  ... rapunzel
 2. 2.
  türkçeye koşarak hedefi bulma şeklinde çevrilen yön bulma sporu. bu yön bulma olayı pusula, harita vs. yardımı ile olmaktadır. tabii ağacın yosunlu tarafı, karınca yuvasının yönü, kutup yıldızı nerdeymiş bir bakayım gibi yön belirleyici unsurların da yardımı olabilir. geçen senelerde kapalı çarşı'da yapılmıştı.
  ... yasak merve
 3. 3.
  iskandinav kokenli, her turlu arazide pusula ve harita yardımıyla yon bulmaya dayanan spor dalı. en bilinen turu kosarak yapılan olmasına karsın bunun yanında atla, bisikletle, yamac parasutuyle, yuzerek ve engelliler icin tekerlekli sandalyeyle yapılan turleri de vardır. 1970li yıllardan beri ulkemizde de askerler arasında yaygın olarak yapılmaktadır. hatta belli bir yasın uzerinde olup da orienteeringi tanıyan insanların cogu askerde bu sporla ugrasmıstır. turkiyede bu sporun merkezi ankara gibi gorunmektedir. hem yeni kurulan federasyonun burada olması hem de ankaradaki butun askeri okulların orienteering takımı olmasıdır. bir diger nedeni de bu sporun siviller arasında da yayılımını saglayan grupların ankarada olmasıdır. 1990lı yılların sonuna dogru gazi universitesi ve odtu'den bir grup sporcunun onayak olmasıyla siviller de askerlerle birlikte orienteering yapmaya basladılar. 1999da kurulan odtu orienteering ve navigasyon takımı, ulkemizin ilk sivil orienteering grubu ve ilk universite takımıdır. 2000 yılında kurulan istanbul orienteering grubunun bu sporu istanbulda canlandırması ve sponsorlu buyuk organizasyonlara ev sahipligi yapması sonucu basında da yer almaya baslayan orienteering daha genis kitlelere ulasabilmistir. bugun turkiyede federasyona lisanslı 3000in uzerinde orienteering sporcusu vardır. askeri okulların dısında bir cok universitede orienteering takımı ve birkac da ozel orienteering grubu bulunmaktadır. ayrıca ankarada cankaya ve kecioren belediyeleri de orienteering takımlarına sahiptirler ve bu takımlar da zamanında gazi universitesinde bu sporu ilk olarak yapan sporcular tarafından kurulmustur. istanbulda istanbul orienteering grubu, ankarada ise odtu orienteering takımı bu sporun turkiyede gelismesinde oncu kluplerdir. istanbulda 2004'ten beri duzenlenen ve bir ayagını kapalıcarsı icerisinde yaptıkları istanbul 5 gun yarısları dunya capında ilgi toplamaktadır. ayrıntı icin http://www.ist5days.com/ bunun muadili olarak da odtu orienteering takımı 17-18 mayıs 2008 tarihlerinde ankara odtu kampusunde uluslararası capta bir orienteering yarısması duzenleyecek. bunun ayrıntıları icin http://www.odtu-open.org/. ayrıca tokat'ın niksar ilcesi de 2 yıldır uluslararası bir ozel yarısma duzenliyor. bu da http://www.niksarcup.org/ adresinde. orienteering hakkında daha kapsamlı bilgi icin ise http://www.google.com/
  ... kostebek
 4. 4.
  http://www.metuorienteeri...w&id=19&Itemid=29 sitesinden detaylı bilgi alınabilecek spor dalı.
  ... ben hep 17 yasindayim
 5. 5.
  bacak kaslarına pompalanan kanın bir bölümünün beynin kontenjanından sağlanması sebebiyle dili bir karış dışarıda beyni durma noktasına yaklaşan bireyin iflağını kesen ancak çok keyifli bir spor dalıdır.*
  1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 6. 6.
  nam-ı diğer oryantirink parmağında takılı pusulayla zamanla yarışmaktır .bir gazla başlanılır ancak sonuna ulaşılması zor ,eglenceli spor dalı.
  ... lauralanthalas
 7. 7.
  istabul da belgrat ormanında 3 tl gibi uygun bir fiyata yapabilirsiniz cok zevklidir grup halinde yapılınca
  sitesi bile var http://www.iog.org.tr
  ... brutallic
 8. 8.
  bir çeşit doğa sporudur.

  sabahın köründe kalkarsın. bir bakarsın günlerden pazar! saat? 7.00! basarsın küfrü alarma. saniyeler içinde anlarsın ki gün senin günün. paşa paşa sıcacık yatağından ayrılır ve giyinip düşersin yollara. yolda poğaçayla kahvaltını geçiştirirsin geç kalmamak için. parkurun başladığı yere geldiğindeyse hangi uyku, hangi açlık?..

  doğaya biraz olsun ilgisi merakı ya da tutkusu olan varsa bu sporu bir kerelik dahi olsa denemeli. pazar gününün 12 saatten ibaret olmadığını çok iyi ifade eder bu spor.
  ... euzerque
 9. 9.
  (bkz: istanbul 5 days)
  ... arturo bandini
 10. 10.
  okulumla beraber önümüzdeki günlerde yapacağımız çılgınımsı aktivite.
  ... kotumukediserafettin