1. 1.
  david gilmour un yeni albümün ün adı. ayrıca bu albümdeki island jam adlı şarkı kaş ın karşısındaki küçük bir adaya yazmıştır ki bu ada türkiyenindir. gilmour bu adayı neden yunanistan ın degil? diye sormuş ve şarkıda arkadaşları ile bir akşam o adada geçirdikleri akşamı anlatmış.
  2 ... pink floyd
 2. 2.
  castellorizon adlı bizim bildiğimiz meis adasıdır. orada zamanını geçiren gilmour un büyük olasılıkla kaş a gitmiş olma ihtimali de yüksektir. ayrıca on an island şarkısı da harikadır ve klibide hoştur.
  1 ... pink_floyd
 3. 3.
  bir nevi ruhani yolculuklar terminali, gün batımında gözü yaşlı, umutlu şarkılar topluluğu.
  ... koko
 4. 4.
  tarihin en büyük müzik adamlarından david abimizin hippi zamanını aratmayan müthiş bir çalışması.. burdan kutluyorum kendisini.. ve ek olarak..

  (bkz: david gilmour un sözlük okuma ihtimali)
  ... mesqoo
 5. 5.
  waTERs'ın aksine az söz yazarak ruhlu, hisli parçalar ortaya koyabilen david gilmour'un benzer bir başarıdaki albümü.
  1 ... bl
 6. 6.
  david gilmour un aşmış albümü. bol bol melodik çalışmalarla pink floyd'dan esinlenmeler. yine dg nin kendne has soloları. this heaven gibi bir şaheser.

  şaka gibi bir adamdan şaka gibi bir albüm.

  edit: bunu dinleyen şunu da dinlemiştir;
  (bkz: Wouldn t You Miss Me)
  ... micro cuts
 7. 7.
  albümdeki cümbüşün hikayesi enteresandır. (david'in söylediğine göre) türkiye'de bir sahil kasabasındaki eskicide görmüş bu cümbüşü ve o sırada çalarken michael kamen'ın oğlu veya karısı kameraya kaydetmiş. albümdeki sesler o seslermiş. hatta kapı açılıp kapanması sesleri de bu seyahat sırasında kullandıkları teknenin kapılarıymış.

  hurşit yenigünen geliyor: ah o gemide ben de olsaydım..

  http://www.okeania.net/data/theniclosemyeyes(intro).mp3
  1 ... derindusunur
 8. 8.
  on an island şarkı sözleri:

  Remember that night
  White steps in the moonlight
  They walked here too
  Through empty playground, this ghosts' town
  Children again, on rusting swings getting higher
  Sharing a dream, on an island, it felt right

  We lay side by side
  'tween the moon and the tide
  Mapping the stars for awhile

  Let the night surround you
  We're halfway to the stars
  Ebb and flow
  Let it go
  Feel her warmth beside you

  Remember that night
  The warmth and the laughter
  Candles burned
  Though the church was deserted
  At dawn we went down through empty streets to the harbour
  Dreamers may leave, but they're here ever after

  Let the night surround you
  We're halfway to the stars
  Ebb and Flow
  Let it go
  Feel her warmth beside you
  ... mengu
 9. 9.
  Albümün yakaladığı en büyük başarılardan biri eski pink floyd albümlerinde olduğu gibi sevilen şarkıların hep o bilindik çıkış şarkıları olmaması olsa gerek. Şöyle ki, örneğin; dark side of the moon 'da bir kişi us and them 'i daha çok severken diğer bir kişi money'i daha çok sevebiliyordu.

  Benzer bir durumun dinlemesi için on an island albümünü verdiğim bir dostum ile benim aramda ortaya çıktığını görmek mutluluk vericiydi. Neyse albümü bir hafta sonrasında aldığımda 5-10 dakika konuştuk nasıl buldun hesabı. Öncelikle '' birkaç kere dinlenip sıkınılcak bir albüm değil, çok güzeldi'' dedi. Sonra en çok sevdiğin şarkı hangisiydi diye sordum. '' red sky at night' özellikle inanılmazdı.' dedi. Sonra '' albümünde genelde en az beğenilen şarkısı, ben de where we start 'ı daha çok seviyorum.'' falan gibi birşeyler söyledim. Tabi ki bu lafı duyunca da korkunç şaşırdı.

  Netice olarak, kişiden kişiye daha farklı şarkılara yoğunlaşılmasını sağlayabilen, çok farklı tatlara sahip olan, çok güçlü ve dostumun dediği gibi 'birkaç kere dinlenip sıkınılcak bir albüm olmayan' bir albüm.

  not: Albümü dinlettiğim dostum, pink floyd'u böyle konsept albüm tadında çok takip etmiş biri değil. Hatta sadece ilk akla gelen birkaç şarkısını bilen biri. Bu yüzden bu albümü böyle beğenmesi beni çok şaşırttı ve epey gururlandırdı. Galiba bu da david gilmour 'un ve pink floyd'un mirasının sırrı olsa gerek.
  ... indiana_jones
 10. 10.
  live in gdansk konserinde david gilmour'un etrafından bağımsız duygularla attığı solo ile akıllara kazınan, saf müzik dolu bir parça.
  1 ... boboo