bugün

Ne kaleciydi be. Hiç sevmezdim ama maçlarda bi duvara dönüşüyordu.
gerizekalılıktan dolayı gol tehlikesi yaşarsa...

"sizin oynayacağınız topu zikeyim" diye sahada kendi takımının defans oyuncularını kovalayan alman. uçan tekmeyle girmişliği vardır.

hayranıydım... hayranıyım.
görsel
Futbolculuk kariyeri bir tarafa,
çok sağlam ve çok zeki bir futbol yorumcusu. Kendisini 2006 senesinden beri televizyonlarda, özellikle Avrupa ve dünya şampıyonası programlarında yorumcu olarak dinleyebiliyorduk. Adamın karizması var. O aktif futbolcu yıllarında gösterdiği agresifliği ve sıcak kanlılığı, yorumcu olarak tamamiyle kontrol altına alıp bi o kadar sakin ve tek taş yorumlarıyla, neden dünyanın en iyi kalecilerinden biri olduğunu bir nevi bize sergilemiş oluyor.

Oliver Kahn -
bu sezon itibariyle bayern münih’e Yönetici olarak başlamıştır.

görsel
tüm zamanların en iyi kalecisidir.
almanların en itici en gıcık kalecilerindendir. hiç sevemedim bu ayıyı! roberto carlos'un bir frikiğini yumurtladığını hatırlıyorum. ayrıca, 2002 dünya kupasında sırf almanya ikinci olduğu için, turnuvanın en iyi kalecisi seçildi, rüştü reçber ise ikinci seçildi. halbuki rüşü ondan çok daha iyi, çok daha akılda kalan bir performans sergilemişti.
33 yaşında değil 49 yaşındadır. 1969 Karlsruhe doğumludur.

ilk profesyonel karşılaşmasına 1987 yılında çıkmıştır. 1994 yılında kariyerinin sonuna kadar oynayacağı Bayern Münih'e transfer olmuştur.
görsel
33 yaş kaleci için çok değildir. en az 39 yaşına kadar daha oynar bence.
bu da yaşlandı vay be. 33 yaşında ama hâlâ taş gibi kaleci.
Kalede güven veren eski alman kaleci.
bence gelmiş geçmiş en iyi kalecidir. oynadığı dönemde alman milli takımını da bayern i de taşıdığı maçlar olmuştur. 2002 dünya kupası finali performansı yıllarca tartışılsa da, tek yorum kaptanın gemisini kurtaramadığı olmalıdır. saygılar üstat.
yavaş yavaş yaşını almaya başlasa da hâlâ dünyanın en iyi kalecisi bence.
Dünya Üzerinde kavga etmek isteyeceğiniz Son insan olabilir.
barthez, taffarel, seaman, casillas, van der sar, lehman (yanlış yazılmış olabilir) gibi kalecileri seyretme imkanım oldu, ama tartışmasız kahn ayrı bir tip, ayrı bir efsane idi. sanırım bayern münih'in dünya futboluna kattığı en büyük efsaneler alanı kaleciler olsa gerek. yeni nesil efsane kaleci adayları için (bkz: manuel neuer)
Her daim aşırı hırslı aşırı öfkeli görünen efsane kaleci. Ulan bu almanlar kale mevkiisinin bug ını bulmuş resmen. Bir ülkenin her dönem 2-3 tane muhteşem kalecisi mi olur.
bu adamı izleme şansına sahip olan birisi olmaktan bir hayli memnunum. futbola olan sevgimi 6 yıl evvel kaybetmiş birisiyim.

2002 yılında kimleri izlediysem hepsi birer efsane.

şimdi endüstriyel futbol var. bok gibi.
Çocukluğumun efsane kalecisidir.
Gizli müslümandır ve asıl adı enver kaan'dır.
gerçek bir legend.
Kiloluydu ama kurtardığı şutların,çeldiği topların haddi hesabı yoktu. Tam anlamıyla efsaneydi.
Faryd Mondragon ile bile birlikte bu kilo ve cüsse ile kalecilik yaptıkları için nesilden nesile anlatılacak olan abimizdir. maşallahı var kaleyi komple doldururdu.
almanya nın gördüğü en büyük kalecilerdendir.

lise dönemimde sınıf takımı maçlarına çıkmadan önce videolarını izleyip gaza gelirdim hep. her ne kadar ondan sonra bir süre petr cech hastası olsam da hayır, kesinlikle gördüğüm en iyi kaleci oliver kahndır. ne neuer, ne buffon, ne cech ne de casillas.
hala onun kadar iyi kaleci gelmeyen adamdır. kaleci denince akla gelendir.
sert mizacı ile tam bir alman kalitesini yansıtan efsane futbolcu. çok küçükken tişörtümün arkasına tükenmez kalem ile adını yazmıştım. güzel bir azar işitmeme elbette ki değmişti. uzun süre kahn nasıl yazılır diye araştırmıştım.