bugün

rahatlama bildirim sesi...
(bkz: ohio)
bir dönem finansbank'ın otomatik hesap sisteminin reklamını yaparken kelimelerin başharflerinden yola çıkarak kullandıpı slogandır. "otomatik talimat verin siz de rahatlayın oh deyin" gibi bir mantıktan yola çıkılmıştır. bankanın bir ayağının da hollanda'da olması ve o dönemde hem fenerbahçe'de hem de galatasaray'da oynayan iki hollandalının bulunmasından yola çıkarak bir reklam senaryosu ortaya koymuşlardır ki yaran diyaloglara girecek niteliktedir. iki takımın kaptanları hollandalılarını bankaya götürür:
bülent korkmaz: (aslında ne konuştukları burada anlaşılmaz bülent olayı dışardan seyrciye anlatır) bak frank burası finansbank, bu da otomatik hesap bundan alınca oh diyorsun...
frank de boer: like the supporters say, ooooh ohhhh??? *
bülent korkmaz: no no no!
neyse bülent oyuncusuna finansbank'ı tanıtıp bankadan çıkarken aynı şubeye fenerbahçe'nin kaptanı ile hollandalısı gelir. kapıdaki diyalog şöyledir.
pierre van hooijdonk: is this the bank?
ümit özat: yes! (kaptanımız reklamda herkes güleryüzlü halde hafif şebeklik kıvamında cümleler kurarken sert bir tonla sadece yes der. ne ikinci bir kelime kullanır ne de yüzünde ya da sesinde bir yumuşaklık. adeta otobüs durağında burdan taksim otobüsü geçer mi diye sorduğunuz simitçi edasındadır. reklamı izleyenler bilir ki zaten reklamın en komik anı da bu şahsın yes cevabıdır ve reklam bu "yes" ile biter...)
kısaca "otomatik hesap" (finansbank)
ing. sıfır.
hidroksit, OH
açıklanan en düşük enflasyon rakamları sonrası yaşanan en fazla fiyat artışlarında söylenen söz.

örn: et-süt ürünleri-ısınma giderleri-enerji giderleri-iletişim giderleri-eğitim giderleri.
hidrooksit iyonudur.
Zayıf bi rahatlama.

Ohhhhhhh demek gerek...
şükür mealinde.