bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  kurtulmak isteniyorsa ilk sene sonunda kurtunulması gereken yerdir,aksi takdirde ne gidilebilir ne gidilirse geri dönülebilir,çünkü artık çok geçtir bünye kendini alıştırmıştır(#331328)de yazan durumlara.vesselam garip gurup insanların toplandığı ama birbirlerine adapte olarak üniversite zamanlarını geçirdikleri bir yerdir,lisedeki formu için genellikle yatakhane kelimesi kullanılmaktadır.
  ... amadeus
 2. 2.
  genelde aile ile papaz olmadan eve çıkma gayesi adına ilk fırsatta kaçacak şekilde barınılan mekandır. tabi dört senesini burda geçiren insanlar da çoktur. bir arada yaşanılan insanları seçme hakkını vermemesinden dolayı, sağlam arkadaş bulmak büyük şanstır. farklı kültürler ve yetişme tarzları muhakkak problem yaratır. fakat iyi bir gözlemciyseniz insan ilişkilerini anlama ve geliştirme açısından oldukça fayda sağlayabileceğiniz bir ortamdır.
  ... sally
 3. 3.
  belki çok katıdır belki özgürlüğü çok kısıtlar belki yemekleri çok kötüdür ama en güzel arkadaşlıklarda orda edinilir..
  ... glgzli
 4. 4.
  ilk ve orta öğrenim öğrencilerinin de kaldıkları benzer barınma yerleri bulunmakla beraber buralar çoğunlukla yatılı okulların yurtları olur ve yatakhane olarak anılırlar. dolayısyla öğrenci yurtları esasen üniversite öğrencilerinin barındıkları ve çoğu devlet tarafından açılmış yerlerdir.

  bu işleri ve öğrenci kredilerini organize etmek ve yürütmek üzere görevlendirilen kurum, kredi yurtlar kurumudur (bkz: yurtkur)

  bu yurtlar, genellikle birbirinin aynı şeylere sahit olunacak yerlerdir. birini anlatınca diğerleri hakkında da benzer sonuçlar çıkarmak münkündür.

  misal yildirim beyazit yurdu;

  bu yurtta bir keresinde tam 20 gün boyunca sular akmamıştı.
  iki bloktan oluşurdu, birinde kantin diğerinde hamam vardı.
  yeni gelenler hazırlıksız olduklarından, beyaz donlarıyla bu hamama gelirlerdi, gördüklerinizi görmemek için kasmanız gerekirdi.
  yurdun pencerelerinden sarkıp ziraatin kızlarına laf atılırdı.
  gece geç vakitlerde kırmızı noktalı filmler seyredilirdi.
  kimlik göstermeden girilmez, onikiden sonra girebilmek için kapıda tanıdık olması gerekirdi.
  bahçesinde bir dut ağacı vardır, yazın çıkar yerdik. bu bazılarımız için ağaçtan meyve yemenin ilk ve tek deneyimiydi.
  nurcular vardı, evlerine davet ederlerdi, yurdun en az %90'ı gitmiştir bu yemeklere. ilk yemeklerden sonra sistematik olarak gidenlerin oranı %5-10'a inerdi.
  teşkilat vardı. reisle aynı odada kalmak bazıları için ürkütücü görünürdü, ama en rahat oda olurdu. yaşayan bilir. otorite boşluğu yoktu netekim.
  birinci sınıftayken 3-4 üncü sınıflar pek ulaşılmaz kişiler olarak görünürlerdi. 3-4 üncü sınıf olunca eskiden buralar dutluktu tadında konuşmalar geçerdi.
  eglencelik yurt sakalari anlatıla anlatıla bitirilemezdi.
  terlik ve pijamayla dolaşılırdı.
  ilk yıllarda sabah 6'lara kadar uzanan münazaralar yapılırdı. henüz 28 şubat vakası yaşanmamıştı. gerçekten çok özgür konuşmalar yapılırdı. şimdi bu konuşmalar, internette bile yapılamıyor.
  eve çıkanlar olurdu. eve çıkmak için kasan ama kendine arkadaş bulamadığından bunu yapamayan kişiler gittikçe mızmızlaşırlardı.
  en güzeli futbol turnuvaları düzenlenirdi. türlü çeşitli takım isimleri olurdu.
  ... oteki turkiye
 5. 5.
  onlarca abazanın birlikte kaldığı, barınma ihtiyaçlarını giderdikleri yer.

  maşrapasında kaba necaset yüzen, duvarlarına sümük fırlatılan yerdir.

  karşı balkondaki kızlara "bak bende ne var" edasıyla organını gösteren öğrencinin, aynı gün şikayete gelen aileye "biz ilgileniyoruz, gerekli cezayı vereceğiz" diyen ama aile gittikten sonra "afferin la, iyi göstermişsiniz" diyen yönetimin barındığı yer.

  abdest alan öğrenciye bakıp hayatında abdest almış birini görmediği için "abi hayırdır hergün ayaklarını yıkıyorsun" diyen öğrencinin barındığı yer.

  odasında namaz kılan öğrenciyi yurttan atıp hergün yurdun dibindeki camiye giden öğrenciden habersiz olan yönetimin "yönetim" diye geçtiği yer.

  genel seçimler öncesinden tüm öğrencilerin -ilgili muhtarlıklar sayesinde- mükerrer oy kullanmasını sağlayan yer.

  hapisten yeni çıkmış belki de aylardır yıkanmadığı için bok kokan, parti taraftarının geçici olarak barındırıldığı yer.

  "hacca gidip de araplara para kaptırmayın" diyen beyinsizlerin çıktığı yer.
  1 -1 ... tarum4r
 6. 6.
  aile yanından ilk ayrılınıyorsa, kısa da olsa kalınması gereken yerdir.

  eğlenceli tarafları mevcuttur efendim.
  tabildotta yemek yemenin tuhaf gelişi, bir kaç kişiyle aynı odayı paylaşmak, kısa bir sürede uzun süredir böyleymiş gibi davranıvermek.
  kaçış planları yapmak, sonra da ama ayağımda çoraplarım yok ki diye şahane bir sebeble vazgeçmek.
  gizliden odada yapılan kısır partileri.
  annenin kargoyla gönderdiği erzak kolileri. açılır açılmaz yaprak sarmalarının hızla tüketilmesi.
  banyoda sıra beklemek, çamaşır leğeniyle samimiyet kurmak, çorapları çıldırmış gibi çitilemek.
  koridorlarda, saçlarını ütüleyen kızları görmek, deli ayol bunlar diye düşünmek. yakarsın kızım kafa derini diye de uyarmak... (yok tabi ben yurt çocuğuyken, böyle saç düzleştiriciler falan.)
  imza föylerinin imzaya çıkarıldığının anonsu, öğrenci yurdu klasiğidir, anlaşılması imkansız anonslar...söyleyeni bir bulsam, tebrik edicem diye geçirtir insanın kafasından, her seferinde.
  1 ... hafisko