bugün

salçalı peynirli tostun en güzel yapıldığı alettir.
Mini tost makinesi olarak da adlandırılabilir.
Anneannemin evinde de yeni bir versiyonundan vardı, anneannem iyice yaşlanıp aklen zayıflayınca kendi başına yaşayamaz oldu.
Bizim evde elektrikli tost makinesi bozulduktan sonra anneannemi bizim eve getirip bunu da kendimiz kullanmaya başladık.
--spoiler--
izim evde elektrikli tost makinesi bozulduktan sonra anneannemi bizim eve getirip bunu da kendimiz kullanmaya başladık.
--spoiler--

nedense annenenin tost makinesini annanenden daha çok sevdiğini düşündüm.
Buna vereceğin parayı direkt çöpe at daha iyi. Net.
fikir olarak iyiydi ama gelistirilmesi gerekti. ben kucukken annem bunda tost yapardi hic iyi olmazdi.
ekmek iyi preslenmedigi icin kuruyup cok dokulurdu. annem de tikli bir kadindi döktün ettin bir ton laf. hep bu tost makinesi yuzunden.

evet tost makinesini anneannenden daha cok seviyorsun sanki.
düz ekmek kızartırken elektrikli makineden daha işlevsel zamazingo. öbürü direkt press tv. ekmek dilimini biraya bandırıp çıkarmışsın gibi.
Hayatımda en kritik noktaları aşmam konusunda her zaman yanımda olan tostlarımın vazgeçilmezi.
Birbirinden ayrılınca geri takması işkence olan tava. Bu yüzden kullanmayı bıraktım.
ben bunu daha islevsel yapabilirdim ama amele oldugum icin boyle seylere firsat yok.
bana bir seyi verin o seyi ngzel yaparim.
mesela bunu teflon yapip biraz ust kapagi agir yapmak lazim. o zaman ekmek kuruyup dokulmez anneniz dovmez.

e:manda hanim icmeden duramiyorsunuz.
ocagi komple folyoyla kaplamak mi kolay bezle silmek mi.hem cirkin duruyor.

ben size hep diyorum en normaliniz benim.
üst kapağı ağır olursa eppeklere klostrofobi gelebilir.
ne yapalım betonbarış bey duramıyoruz, hayat zor. anamız döverse kafamızda şişen bölgeye tutalım diye soğuk bira mevcutta bulunması elzem.
döküm tava diye geçer.
tostun dışını yağlamak gerekir. eğer yağlanmazsa; ekmeğin dışını yakar ve kurutur. eğer yağ kullanılmayacaksa, püf noktası çok düşük ısıda yavaş yavaş kızartmak. temizlemesi zordur. kimi daha lezzetli oluyor diyor ancak küllüyen yalandır. daha ekonomik olduğundan tercih edilmektedir.
lava marka dokumler var bunun gunumuz versiyonunu yapmislar ama yine de iyi olmamis.

artik erkekler icmeyi birakti bu hanimlar gece gunduz iciyor.
biri ocagi kapliyor oteki ne yaziyor kendi de bilmiyor.
bari gunduz icmeyin su boku.
aksam gelin konusalim.
kiminin de içmemiş hali böyle işte.
lava dökümlerin yani bittabii. onlar da hiç olmamış.
tek yaşıyorum.
ocak üstü veya elektrikli tost makinası özellikle almadım.

biliyorum çok pratik, tadı güzel tostlar, çok kolay hele de tek yaşayan bir adamsan.

ama kendimi tanıyorum. bundan bir tane alsam çoğu zaman kolaya kaçıp sucuktu kaşardı derken tost basıp durucam.
ulan zaten salatadan sebzeden uzak düşüyorum çoğu zaman. bir de bunu alırsam tamam karnım güzel doyacak da iyice dengesiz beslenip vitaminsiz falan kalıcam.
Ocak üstü tavalar artık kendini guncelledi. Eskiden alüminyum idi şimdi yeni nesil granit olarak var. Ayrıca yanmaz yapışmaz özellikli. Öyle eskisi gibi temizlik vs derdi yok. Ama eski makinede olan tostun tadını vermiyor.
Tostu gösteren ütüdür.
acaba ocak citilemeyle cikmayacak asamaya gelene kadar ne yapiyorsun tabi sosyallesiyorsun dogru.

ocak demirleri ve dugmelerini soker bulasik makinede yikarim. ocagi silerim.hic oyle citileme gerektirecek kadar kirlenmez.
manyak kari.

sira bana gelince beklerim benle de sosyalles.