bugün

http://www.hurriyet.com.t...duma-gidilebilir-40252766

bakan'ın açıklamasına göre nisan ayında başkanlık referandumu olacak.

anketimiz : https://anket.uludagsozluk.com/s/14114/

hayırlı uğurlu olsun.
Çok derin siyasi bilgileri olan halka sorulacak referandum!

Allah sizi bildiği gibi yapsın!
su anki durumdan daha kotu olmayiz. abartilacak birsey yok.
en baştan yerimizi alalım başlıkta. başkanlık sistemine halk onay vermeyecek. dediydi dersiniz.
Rusya doğalgazı keserse biz de tezek yakarız diyen çomarların oy kullanarak, ülkenin amına koyacağı referandumdur aynı zamanda.
Lan ulkede başka dert yok etraf yangın artık yangın bizim iceriyede gelmemiş sanki tek dert başkanlık.
şemsiyenin ebatlarını belirleyecek olan referandumdur.

her halükarda girenden ve girecek olana şükür deyip böyle kalmasını isteyenler hayır diyecek

görsel

her halükarda girenden ve girecek olan yetmez deyip daha büyüğünü isteyenler evet diyecek

görsel
Bir milyon oy hakkım olsa hepsini de hayır olarak kullanırdım.
recep tayyip erdoğan istisnalar dışında eleştirilerde bulunduğum bir insan. ak parti hayatımı ve hayatımızı karartmaya yemin etmiş bir parti. ama eğer amerikan modeli bir başkanlık olursa evet diyeceğim.

peşin not: lisans tezimi, başkanlık sisteminin parlamenter sistemden üstün olduğunu kanıtlama üzerineydi.
Artık kesinleşen ve sonuçları hakkında tahmin patlaması yaşanacak seçimdir. Herkes akp nin eski seçim zaferleri üzerinden yorum yaparken bir noktayı atlıyor. 2014 te Tayyip Erdoğan'ın aldığı oy, 15 milyon oy kullanmamış kişi dışında %50 üstüne çıkmıştı. Onların da bir kısmı oy kullanırsa ki ben de o kitleye dahilim, hesap o kadar kolay olmaz. Bir de bu durumlarda hep akp mhp seçmeninden oy alarak gelmişti. Bugün ise partinin lideri yanlarında ama seçmeni şüpheli. Ekonomik kriz kapıda, bu günlerde israf yapmıyoruz başlığı altında milletin ayağına tarafsız biçimde gidilecek bir kampanya olsa çok eğlenirdim ama çok karamsar olmaya gerek yok. Sadece her duyarlı insanın bu tasarının yasa dışı olduğunu idrak etmesi gerekiyor. Dış güçler üst akıl vardı ya, onların işi bu. inanmayan Irak ta ne oldu hatırlasin, ya da biraz incelesin derim.
Herhangi bir katakulli karıştırılmaması koşulu ile %53-54 ile hayır çıkacak değişiklik sistemidir. Akp nin son seçimde %49 görünüyor ama baraj sisteminden dolayı aslında oyu %43. Chp, Kürt seçmeni (sadece hdp değil, Akp seçmeni olan Kürtler), Saadet partisi, büyük birlik partisi ve MHP seçmeninin minimum %70 i hayır diyor. Bakalım inşallah herkes sandığa gider.
Devir istihbarat devri ve maalesef ülkemiz bu alanda iyiler arasında yer almıyor, bu noktada tek bir insana bu derece yetki vermek, büyük devletlerin aklımıza gelemeyecek yöntemleri karşısında ülke geleceğini tehlikeye atmak anlamına gelebilir.

Bu yüzden kendi adıma hayır oyu kullanacağımı ve herkesinde oyunu iyi düşünerek kullanması gerektiğini belirtmeliyim.
vatanını seven " hayır "ı bassın.

oyunu seven saysın !

" oy ve ötesi " ne de lütfen üye olun. oyunuza sahip çıkın.

https://oyveotesi.org/

https://www.youtube.com/watch?v=kmLQo8DXkFs

https://www.youtube.com/watch?v=agiyVnrGBkA

https://www.youtube.com/watch?v=r0bYkZtFpjg
bacılarının oylarıyla büyük bir farkla evet cıkacaktır....

35 hayır geri kalanı evet...
iz mücadelemizi yapacağız, kırmadan dökmeden anlatacağız, evet çıkar, hayır çıkar halkın tercihidir ne yapalım.
burada "evet çıkacak zaten yae" diyen iki grup var.
1-ülkeye damla faydası olmayıp masa başında ülke kurtaranlar.
2- algıya oynayan aktroller.
3-MARTTA YiNE BI YERLER PATLAR

argümalara bakalım;
1- bu adamlar kaybedeceği seçime girmezler, girdikleri her seçimi kazandılar. yalan. haziran 2015 seçimini kaybettiler.

2- 2010 da şunu aldı, 2015 te şunu aldı. topla o zaman, ohooo kesin evet.
analiz yeteneği bu seviyede olan adamın yaşaması mucize zaten, iyi yemek yiyor içiyor falan. katılım oranlarını, seçmen sayılarını, mezardan çıkıp oy kullananları göz ardı edip oy oranından analiz kasan davarların yazdıklarını okumak bile zaman kaybı.

3- akp kasım 2015 te alabileceği maksimum oyu aldı zaten. bunun içinde başkanlık istemeyip akp hükümette kalsın diyenler de var. akp ye oy veren herkes kayıtsız şartsız herşeye evet der demek hem bu ülkenin insanına hakarettir hem de doğru değildir.
yine akp ye kayabilecek mhp oyları da kasım seçiminde kaydı zaten. o ortamda bile akp ye oy vermeyen birinin tutup şimdi evet demesi zor. mhp içinde, bahçeli dedi diye evet diyen gizli akpliler olacaktır tabi. tahminim % 4 ü geçmez.
yine haziran ve kasım seçimlerini karşılaştırırsak akp nin saadet partisi oylarını da aldığı görülür ki, referandumda saadet hayır tarafında.

4- "seçim birşeyi değiştirmez, o yüzden sandığa gitmeyeceğim." sandığa gitmediğinde çok şeyi değiştireceksin zaten. gölge etme bari.

5-BUNUN EKONOMiK OLARAK BEDELLi AĞIR OLUCAKTIR CUNKU ZATEN TEDiRGIN OLAN YABANCI YATIRIMCI KAÇICAKTIR.
$ YiNE ŞAHLANDIKÇA ŞAHLANACAK 5 TL OLUP OLMAYACAGINI KONUSUCUZ

6-BEN HER AY MAASIMIN YARISINI $ YATIRDIGIM iÇiN ÇEKiRDEK ALIP BiR KÖSEDE ZEVKLE SEYREDECEGiM DURUM.
(bkz: bir ülkenin gelişmesini engelleyen en önemli şey)

sofuluk, yobazlık, dindarlık. bunların üçü bir arada olunca o kıvamlı mükemmel lezzet insanları baştan çıkarıyor.

felsefe, bilimve adalet. bunlar olmayınca olmuyor.

insanlar da diğer bütün canlılar gibi hala evrilmeye devam ediyor. bu sürecin sonuna gelmiş değiliz. bu sebeple çok da gelişmiş olduğumuz sayılmaz. fakat beyin esnek bir yapı. onu kullanarak daha da işlevsel hale getirebiliyoruz. kullanılan beyin bir playstation 4 ise, kullanılmayan beyin ataridir diyorum.

din beyni kullanmama üzerine kuruluyken, felsefe ve bilim buna tezat beyni zorlar. kitap okumak tek başına zeki yapmaz ama okurken beyninizi ne kadar farklı şekillerde kullanırsanız o kadar fazla karmaşık nöron bağlantısı elde eder ve algılarınız da o kadar genişler.

ama ne kadar zeki olursanız olun, ya da ne kadar kitap okursanız okuyun, tek bir kitap okur ya da hep aynı disiplin içinde kalırsanız, ordinaryüs olsanız bile faşist bir insan olabilirsiniz.

doğada farklılıklara uyum sağlayabilen canlılar neslini sürdürebilir. tek düzelik sizi tehlikelere karşı aciz yapar. o yüzden farklılıklar iyidir. farklı şeyler okuyalım, yiyelim, yerler gezelim, insanlarla tanışalım, müzikler dinleyip, danslar edelim. farklılıklara saygı gösterelim. o zaman daha güzel ve işlevsel bir insan, vatandaş, aile, toplum, ülke, birlik ve dünya oluruz.
bana kalırsa bu referandum tamamen hükümetin halkın gündemini değiştirmek için bir iç politikasıdır. malum şahıs ülkeyi zaten 15 senedir tek başına yönetiyor lakin yargılanmak istemiyor. bu sırada karadeniz araplara peşkeş çekiliyor, akdeniz slavlara peşkeş çekiliyor, adalar ve kıbrıs rumlara peşkeş çekiliyor, güneydoğunun geleceği ise belirsizlikten ibaret. ekonomiye gelirsek 5-6 yıl şu anki hali ile batık olarak ilerleyecek. devalüasyondan bahsetmeye gerek yok, ekonomi küçülüyor ama aynı zamanda enflasyon yüksek, derhal yatırım olması ve akabinde üretime geçmek gerekiyor ama sermaye yok. hala tefecilerden borç ile milletin gözünü icraat yapıyoruz diye boyama peşindeler. yani anlayacağınız başkanlık gelmezse bile gambiya hesabı adam seçimleri kaybetse de oradan inmez ve onu oradan indirecek bir tsk yok. başkanlık gelse de gelmese de amerika, tayyip'i indirip istikrar getirmeye gelecek zaten bize istikrar lazım. ak trollerin söylemlerini kale almayın, zeka olarak sıfır düzeyinden bahsediyoruz.
şimdi muhtemel tahminime gelirsek, haziran seçimlerinde gördük, yüzde 40 göt kılları eksiksiz evet basacaktır.
maks. yüzde üç mhp'den ve maks. yüzde iki hdp'den koparırsa en fazla yüzde 45'de kalacaktır. diğer küçük partilerin hepsi hayır diyor. kürtler artık tayyip'e güvenmiyor, mhp'lilerin çoğunluğu bahçeli'ye güvenmiyor. mhp'nin oyu yüzde 13 ise bunun yüzde beşi falan ülkücüdür. bahçeli bunların en fazla yarısının oyunu evete çevirebilir. tabi bu şekilde hayır çıkması için hayır diyecek herkesin sandığa gitmesi gerekiyor ve hile olmaması (imkansız, özellikle tayyipçiler söz konusu ise mutlaka katakulli vardır.) gerekiyor.
kocaman bir hayırla katılacağım referandumdur.
Kesinlikle hayır denilmesi gerekir.
koalisyon kapısının kapanmasını gerçekten istiyordum. bu açıdan bir tarafım evet. ancak bu tasarı ülkenin içine edecek bazı kanun ve yetkileri barındırıyor. devletin hantallığını ortadan kaldırırken, cb'yi aşırı yetkili yapıyor. işleyiş ve istihbari anlamda sorunlar açabilir başımıza. ayrıca yargıya sahip olmak, bazı durumlarda topu yargıya atamamak anlamına geliyor. bir diğer anlamda yargının yapacağı her türlü şeyden sorumlu olmak anlamına geliyor. yargı eliyle alttan alta hallettiğimiz bir çok meselenin suçlusunun cb olması anlamına geliyor. neden düşünemiyorlar bunu aklım almıyor.
bu topraklar büyük bir tehlike altında. ülke tek bir adamın iki dudağına teslim edilme tehlikesi altında. 9 tane daha şerefli onurlu çiğ süt emmemiş yursever mhp'Li vekil çıkmadı. demekki fiyatlarını belirlemişler, iyi bir pazarlık yapmışlar.

ama her tehlike her risk, akıllı cesur güclü olursan büyük fırsatları da yanında getirir.

hayır ve evee cepheleri ile ilgili hesaplar yapılıyor. o işler öyle değil. başkanlık rejimine, tek adam rejimine yapılan anketlere göre halkın öyle büyük bir desteği yok. ama tavanda muhazakar bir bloklaşma oluştu. çok kirli bir çıkar ortaklığı ile. tehlike burda. doğru bir taktik ile bu birlkiktelik tabanda dağıtılabilir. .

mhp'nin tavanı ile tabanı aynı değil. tabanda allta büyük br yarma harekatı ile bu birliktelik parçalanabilir. misal saadet partisinin hayır demesi, eski ülkü ocakları başkanlarının tüm mhp'Li muhaliflerin hayır demesi çok önemli.

chp titreyip kendine gelmeli. o çekingen korkak ödlek halini atmalı üstünden. akp'nin kuyruğuna takılmaktan vazgeçmeli kibar nazik muhalefetten vazgeçmeli.misall ne diye gidersin figuran olarak o yeni kapı mitingine? 15 senenin hesabını sormalı. fetö'yü, pkk'yı başımııza kimlerin bela etttiğini, bu topraklarda satacak ir şey bırakmadıklarını, heryere yandaşlar doldurduklarını, sınavlardan milli piuangodaki sahtekarlıklara hırsızlıklara kadar geleceklerimizi umutlarımızı nasıl çaldıklarını sağoır sultanlara bile duyurmalı. bunu kibarca nazikce değil adam gibi dibine kadar delikanlıca yapmalı. öyle sadece iki üç muhalif teve'den internetendeğil halka meydanlara bire bir inerek yapmalı.

bu şekilde partisini satan mhp üst yönetiminin sahipsiz bıraktığı mhp tabanına da kucak acar.

bu şekilde kendisini pkk'dan akp ile kol kola giderken birden içerde bulan hdp yönetim kadrosunun sahşipsiz bıraktığı kitlelere kucak acar.

gezi'de sadece 2 ağaç için değil esasen o ünlü o talihsiz '2 ayaş' lafı için meydanlara inen milyonlarca laik yurtsevere kucağını açar.

herdaim baştan beri elimizden geleni yaptık. sonuna kadar da yapacağız. http://sozlock.com/yazar/?id=234

gazi mustafa kemal ve silah ve dava arkadaşları bu laik cumhuriyeti bize hediye etti. ama biz değerinini bilemedik. kaybettik kaybediyoruz böyle giderse. ama onu tekrar yeniden kazanacağız. buna inancını yitiren bizden değildir.

bu inanç mevzusunda devreye kuvvayı milliye destanı ile nazım usta giriyor. sözü onu bırakalım. görüşmek üzere...

saat beşe on var

kırk dakika sonra şafak

sökecek

korkma sönmez bu şafaklarda yüzen alsancak

tınaztepe ye karşı kömürtepe cenubunda

on beşinci piyade fırkasından iki ihtiyar zabiti

ve onların genci, uzunu

darülmuallimin mezunu

nurettin eşfak

mavzer tabancasının emniyetiyle oynayarak

konuşuyor

bizim istiklâl marşında aksayan bir taraf var,

akif, inanmış adam,

fakat onun ben

inandıklarının hepsine inanmıyorum.

beni burada tutan şey

şehit olmak vecdi mi ?

sanmıyorum.

mesela bakın

gelecektir sana vadettiği günler elbet hakkın

hayır

gelecek günler için

gökten ayet inmedi bize

onu biz kendimiz

vaat ettik kendimize

bir şarkı istiyorum

zaferden sonrasına dair

kim bilir belki yarın

belki yarından da yakın
istesekte istemesekte onu başkan yapacaklar.
görsel
Bu başlık sözlükte genel seçim sonuçlarıyla referandum tahmini yapan sığırları görmemizi sağlamıştır.

Baraj diye bir şeyden, barajı geçemeyen parti oylarının nereye gittiğinden, bilincinde olmasanız da her şeyden önemlisi bunun particilikle bir alakası olmadığının farkında mısınız acaba ?

Yani bir ak partili başkanlık sistemine hayır, bir Chp'li evet diyemez mi ? Var mı böyle bir saçmalık ?

Ben hayır diyeceğim. Hayırlısıyla da inşallah sandıktan hayır çıkar. inanıyorum. Çıkacak.
Vatanını seven, vatanı için savaşıp şehit olmuş her bir askerine saygı duyan, vatanın en doğusundan en batısına kadar türkiye sınırları içinde bulunan türk, kürt, alevi, sünni, ateist vs. her bir farklı düşünce ve görüşe kulak veren, ötekileştirmeyen her bir bireyin her ne koşulda olursa olsun hayır demesi, bunu yayması, eşe dosta ve evet vermeyi düşünenlere bıkmadan usanmadan sistemin detaylarını, tehlikelerini, getireceği sonuçları anlatması gerekmektedir. Bu normal ve sıradan bir seçim değil arkadaşlar. Gerekirse savaşın! Ülkenin geleceği bizim elimizde. Başkanlık getirtmeyeceğiz.