1. 1.
  1972’ de izmir'de doğdu. ilk, orta, lise ve yüksekokul eğitimini izmir'de tamamladı.

  Okul yıllarında korolarda, çeşitli derneklerde müzik çalışmalarına başladı. 1993 yılında TRT izmir Radyosu TSM bölümünün açtığı sözleşmeli sanatçı sınavını kazanarak çalışmalarına başladı. Sekiz ay sonra istanbul'a yerleşti. Altı yıl boyunca istanbul'da çeşitli yerlerde sahne aldı. Pek çok ünlü sanatçıya sahnede vokal yaptı. Albüm çıkana dek bir yıl Fedon’a ve üç yıl boyunca da Hayko'ya sahne çalışmalarında vokal olarak eşlik etti. 1998 yılında sahne çalışmaları devam ederken, TMC ile tanışarak albüm yapma kararı aldı. Uzun süren arayışların ardından repertuvar tamamlandı. Erhan Bayrak'ın aranjörlüğünü üstlendiği albümün hazırlıkları yaklaşık iki yıl sürdü. “Ömürsüz Sevdalar” Ekim 2000’de müzikseverlerle buluştu.

  ’Yüreğimi Eller Dağladı’’ve ‘’Allah Korusun’’ parçalarına klip çekildi.’’Ömürsüz Sevdalar’’ albümüyle dikkat çeken Nilgül “Balalayka” filminin sözleri Ayla Hacıoğulları’na ve müzüği Aşkın Arsunan’a ait Balalayka şarkısını seslendirdi.

  Nilgül, 2002 şubat ayında yeni albümünün repertuar çalışmalarına başladı. Müzik yönetmenliği ve prodüktörlüğü Kıraç tarafından yapılan “Arabesk Günler” albümünde ses ve müzikleri Nilgül’e ait” Alem” “Güller Soldu” “Hani Herşeydim ve “Yan Kalbim Yan” isimli dört parça yeraldı. Nilgül böylelikle ilk defa söz yazarlığı ve besteciliği ile müzik severlerin karşısına çıktı. “Arabesk Günler” albümünde söz ve müzikleri Kıraç’a ait “Arebesk Günler” “Duy Beni” ve “Songünlerde”isimli üç parça yer alıyor. 9 aralık 2002 de piyasaya çıkan Arabesk Günler albümünün ilk klibi Duy Beni 'den sonra ikinci klibi Kara Sevda adlı parçaya çekildi.
  Daha sonra "Sarhoş gibiyim" "Alem" "Arabesk Günler" adlı parçalarına da klip çekildi.
  ... prozak
 2. 2.
  kara sevda,duy beni gibi güzel parçaları seslendirmiş baağyan şarkıcı
  -1 ... doksanüç
 3. 3.
  Sesi ve yorumu çok güzel olan şarkıcı.Nar-ı aşk şarkısı tavsiye edilir.
  1 ... fehimsiz ekmek
 4. 4.
  kıraç, funda arar ve nilgül...

  bunlar birleşince voltran'ı oluşturuyorlar.
  iyi ki de oluşturuluyorlar.

  (bkz: arabesk hakkımız engellenemez)
  ... nuh tufan
 5. 5.
  ilk albümü ömürsüz sevdalarla müzik piyasasına giren,daha sonra arabesk günler,pervane ve nar-ı aşk albümlerini çıkaran,yorumuna hasta olduğum şarkıcı.


  (bkz: http://sozmuzik.com/index...eq=showcontent&id=125)

  (bkz: http://www.nilgul.net/)
  ... kuvass
 6. 6.
  ilhan irem in unutulmaz parçası konuşamıyorum u okumak gibi bi hataya düşmüş,şarkıyı tam anlamıyla rezil etmiş,lakin genel olarak ses ve yorum itibariyle son derece başarılı şarkıcı.eğer o şarkıyı okumasa idi bende çok daha iyi izlenimler bırakacaktı kendileri.
  1 -1 ... pharmaton21
 7. 7.
  harika müzik yapan popülariteden uzak kalmayı becermiş hem ses hem de görüntü olarak çok duru bir hanım hanımcık, pamuk prenses...
  ... don the frapan karl malone
 8. 8.
  ilhan irem'im konuşamıyorum'unu çılgın yorumlamıştır.

  sıkıldım ben, o yüzden (bkz: çılgın atmak)
  2 ... the kene
 9. 9.
  gögüs kafesinde, geçirdiği bi kazadan ötürü, pilatin olmasına rağmen piyasada sanatçıyım ben diye geçinen assolist ablalara, fazla çıkaramadığı ama yine de alayından fazla çıkan sesiyle sağlam ayar veren hatun.

  tanınmaz bu. güzel de değildir zaten. boyu posu vardır ama, öyle tuvalet camlarında basılmaz, silikonları patlamaz, o'na buna laf sokmaz. yeni kaset çıkaracağı zaman uzaylılarla konuştum haberler iyi demez. kendi halinde takılıp, işini yapar.

  ee peteklerin en dinçözleri tanınmasın da bu mu tanınsın?

  keşke diyorum keşke, türk filmlerindeki gibi kolay olsa her şey. keşke kezban gibi bu da paris'e gitse güzelleşse de görse hak etiği değeri, hiç haketmeyenler kadar!

  (bkz: yıllar yollar)
  (bkz: arabesk günler)
  (bkz: kahramanım)
  4 ... nukleerella
 10. 10.
  popüler kültürden nefret etmeme sebebiyet vermiş yegane kişidir.tasavvufa merak sarmış kendisinden bahsederken kitap oburuyumdur diyen ve yazar olmayı şarkıcı olmaya tercih edebilecek kalitede nevi şahsına münhasır sade bir yaşantıyı tercih etmiştir.

  kendisi hakkında yapılan eleştiriler ise oldukça komiktir.ilki ilhan iremin konuşamıyorum
  adlı eserini katlettiğidir ki şarkı yeniden hayat bulmuştur ve iremde oldukça beğendiğini açıklamıştır.
  ikincisi ise pışpışla isimli popüler müzik şarkısını yorumlamasıdır.

  katıldığı bir programda ise izleyiciden gelen bir soru üzerine ben kimseyle birlikte olmadım diyebilecek kadar cürretkardır.bunu herkes dile getiremez.

  sözü müziği kendine ait parçalarsa albümlerindeki en güsel çalışmalardır.

  hani herşeydim
  yan kalbim yan
  güller soldu
  pervane
  benim olsan
  sevda yalan
  deli kız

  bu sene eşkişehirli bir işadamıyla evlendi tabi kimsecikler duymadı.yeni projelerini büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.umarım entrymi okumuştur.
  ... yalniz gemi