bugün

yasal cinsel ilişki.
(bkz: nikah sırasında ayağa basmak)
evlenme surecinin adı.
eşleşmek çiftleşmek için resmi evet lerin kullanıldığı ve ondan sonra herşeyin mübah olduğu yaşama atılan adımların başlangıcı *
kerametli şey.
(bkz: imam nikahı)
hayatı paylaşmak için atılan adımlardan biri...
kadınla erkek arasında kurulan bağ.
besmelesiz baslanmaması gerekenlerin belki de en önde gideni.
zira allah-u teala besmelesiz baslanan her hayrın sonlu olacağını,kesik olacağını bildiriyor bize.
tam burada dikkatim şu noktaya toplanıyor ki şer değil hayır bile olsa allah'ın adı anılmadan baslandığında bu hayır bereketsiz geçici oluyor.işte bu noktada besmelenin mucizesini bir kez daha görüyorum.ve besmelesiz bir nikahtan,allahın rızası olmayan bir nikahtan allaha sığınıyorum..
kerametin olduğu söylenen minik bi defter sahibi olma durumu,evliliği itici kılan sözleşme.
(bkz: ümit besen)
insanların %80 den fazlasının besmelesiz başladığı, aralarından da önemli bir kısmının da gayet mutlu olduğu sözleşme.
iki kişinin yalnızlıklarını birleştirerek daha büyük bir yalnızlık oluşturması hadisesi
kerametin var olduğu kutsal izdivac...
bir nikah memuru olarak 1996 yılından bu yana 356 defa yaptım resmi olay.
kadınla erkeği devletin onayını alarak birbirlerine bağlayan sözleşme.
mahalle baskısını * ortadan kaldırıp, sevdicekle beraber yaşayabilme imkanı sağlayan, en az 5 kişiyle gerçekleştirilebilen (gelin,damat,2 şahit ve nikah memuru) aktivitenin adıdır. ancak nikah işlemini gerçekleştirebilmek için 1000 maddelik bir protokol de uygulanmaktadır. ha deyince olmayan bir şey.
resmi nikah, imam nikahı, devrim nikahı gibi çeşitleri bulunan; iki kişinin birlikte olabilmek için izin alma şekli.
masası olan şey.
boşanmanın ilk aşamasıdır...
iki genç çıktı meydane
biri melek biri peri
olmak isterler dünyada
herkes kadar mutlu
imzalar atıldı onaylar alındı
onlar çıktı kerevetine
bize düştü iki elma
biri al birin alma.
yaza damgasını vurabilecek kapasitede olan 45lik. serdar ortaç yapsa vururdu da kesin, bu gariban arkadaş yapınca tutmayabilir. ama tabi yanında ajda faktörü var ordan kurtarır belki. ki kurtarsın güzel 45lik.
ajda pekkan ın da sesinin duyulmasıyla daha bir dinlenebilir hale gelen, kıpır kıpır şarkı.
bu yaz bangır bangır her yerde dinleneceğini tahmin ettiğim, slogan yapılmaya çok elverişli, gümbür gümbür hareketli; ajda pekkan ve halil koçak düeti.

merak edenler için;

http://www.youtube.com/watch?v=IfmCGsHDvP4
halil koçak şarkısıdır.
"..nikahın imamını da kıyarım hükümetini de
sabrına başlarım sükunetine de...
.kimse özel üretim değil yavrum..."

dizelerine tav olurum ben bu şarkının.
düğünden önce bir nikah salonunda mı yoksa düğün sırasında mı yapılacağına bir türlü karar verilemeyen imza töreni.