bugün

(bkz: tuzak)
Benim gibo dis ticaret okuyan biri icin bilmem gerektigini dusundugum sistem.
milleti kakalama yollarından bi tanesidir.
üzerine makaleler yazılması gereken zavallı insanların bu konuda bilinçlendirilmesi gereken bir mevzudur. Kısaca saçmalık üstüne saçmalıktır.
en yakın 2 arkadaşı sikmemi isteyen sistem.

-yıllardır tanıdığım ama bugüne kadar hiç samimi olmadığım bir arkadaş beni arayıp 'seninle çok önemli bir konu konuşmam lazım' diyip'le başladı bu muhabet. ben hep erteledim o buluşmayı ama uzun ısrarlala sonra gidip bir cafede buluştuk. oturup samimi olmaya çalıştı ve bana en güvendiğim insanlardan biri olduğunu söyledi (?)bende o sırada evrakları ve laptopu gördüm. içimden 'olum yarrağı yedin, sana bişey satıp sikmeye çalışacak şimdi' dedim.(küfürleri yazdım kusura bakmayın ama içimden öyle geçti) 45dakkalık bi sunumdan sonra bana 'aklında bir soru işareti varmı?' dedi bende 'var tabi bu işe bedava girmeyeceğimiz belli, katılım ücreti ne kadar ve ne satacağız?' diye sorular sordum. oda 'sadece 750dolarcık ve internet site satacağız' dedi. onu dedikten sonra şalterlerim yandı ve bu cümle ağzımdan kaçtı 'bak kızım bana 3 yıl boyunca versen belki girerim, 750dolarcik bu saçma işe veremem herneyse inşallah dediğin gibi 1 ay sonra triliyoner olursun' dedim.

yani anlayacağınız bir arkadaş size knk çok kısa sürede zengin olmak istiyormusun dediği anda küfür edip suratına kapatın telefonu.
eğer şerefinizi,kendinizi paraya tercih ediyosanız hiç düşünmeyin hemen girin ama zincirin başı omalısınız
21.yuzyıln sıtemı falan dıyolar buyuk,yağlı yalan amınakoyum amaç sızın uzerınızden zengın olmak sizi sikmek.

sistemin özeti:kazık atmak,becermek,becertmek
Kozmetik ürünleri satanlara birşey diyemeyiz tabi onlar parfüm,krem gibi ürünleri makul fiyatlara satıyorlar ancak burada mevzusu edilen dolandırıcılık türü binary sistemini kulllanan ne olduğu belirsiz şirketlerdir.sattıkları ürünler aşırı pahalı olup hiçbir özelliği olmayan şeylerdir.
karlı sistemdir.

şöyle ki; sisteme katılan ilk 100 kişiden olursan ve 1 milyar kişiyi sisteme dahil edersen güzel kazançlar sağlayabilirsin.

(bkz: yersen) (bkz: titan saadet zinciri)
dünyanın en saçma sistemi. ulan hayır burada en baştaki kazanıyor. düşünün tepede bir insan var ve piramit aşağı doğru giderek açılıyor. en alttakiler babayı alıyor piramit genişledikçe üstteki para vuruyor. türkiye de örnekleri çok bunların sana gelirler "bak sana çok önemli bir şey anlatcam" derler. ellerinde 150 liralık tabletler pdf dosyası açar ve saçma sapan sunumlarını yaparlar. yeni nesil dolandırıcılık.
(bkz: saadet zinciri)

adını değiştirince neden bu kadar popüler oldu anlamış değilim.
sonu kapitalist bir mantığa çıkan ticari yapılanma. neresinden bakarsan bak hiç de öyle basit bir mantığı yok. ülkemiz insanlarının bu konuda gösterdiği farklı farklı tepkilerden, bakış açılarından, fikirlerinden anlaşılıyor olsa gerek.
çoğunlukla o meşhur sunumlara başlanırken 'kısa ve kolay yoldan çok para kazanmak ister misiniz' diye sorulur.
aferin, dikkatimi celp etmeyi başardın dostum...

bana 'insana emeğinden gayrısı yoktur' dedirten mesele.
bulaşmayın bu tırışkalara denilesi topluluktur.
insanların hayata bakışını değiştirir. en yakınınıza dahi müşteri gibi bakmaya başlarsınız, değişik türevleri vardır ilaç, bitkisel ürünler vs. özellikle hayatta büyük atılım yapmak isteyen insanlarla başlarlar, üniversite öğrencilerini de kolay tavlarlar. ne kadar kolay kazanç gibi görünse de bence bu en baştaki insanların devamlı kazanmasını sağlayan bedava işçi bulma sistemidir. hayatını buna adarsan şanslı ve güçlü olanlar kazanç elde edebilir, iki ay içinde araba alan bir tanıdığım vardı sözlük ama o tanıdığım sırf bu iş için artık sadece bir tanıdık. değer mi? değmez.

ayrıca hevesli üni öğrencileri ve ev hanımları, siz de sadece çevrenizle iletişim kurarak zevkle para kazanmak istemez misiniz? gezip, görüp eğlenerek kısa zamanda devamlı kazanç elde etmek istemez misiniz? istersiniz evet ama istemeyin. uzak durun. sömürüleceksiniz.

bir gece bana gelen mesaj: (lise hocamdan)

-mzn sana bomba haberlerim var. hayatını değiştirecek bir teklifim var tam senlik. hem ülke ülke gezdireceğim seni hem de bütün dertlerinden kurtulacaksın, ben etüt merkezimi kapattım tamamen bu işteyim artık. her hafta sonu istanbuldayım bu hafta sonu buluşalım seni iki günlük eğitime alacağım, en büyük yardımcım olarak seni seçtim birlikte her şeyi değiştireceğiz

içimden:-oha lan nolmuş bu adama töbe bismillah ekmeğe filan mı bastı-
+ hocam iyi geceler. noldu yeni bir iş mi kurdunuz? etüt merkezini niye kapattınız çok iyi gidiyordu? (para basıyorlardı lan)

-bak sana gönderiyorum şu videoları iyi izle ve sakın ama sakın kimsenin dediğine inanma herkes aklını çelmeye çalışacak sen sadece beni dinle ve kazandığım paraya bak, okumana da gerek kalmadı kız cumartesi de ordayım çok ünlü iş adamlarıyla tanıştıracağım seni eve gitmek de yok iki gün rüya gibi geçecek bambaşka bir dünya vsvsvs....

sözlük durumun vehametini anlatabildim mi? tehlikenin farkına varabildin mi? ne kadar gerçekçi ne kadar mantıklı ve ne kadar akıllıca bunlara inanmak?
110-120 yıllık kökene sahip bu endüstriye halen saadet zinciri , ponzi scheme , titan gibi yaftalamalarda bulunan , hayattan en büyük beklentisi sabah 9 akşam 6 klasik bir anlayışta hayatını idame ettirmek ve hayırlısı ile emekliye ayrılmak olan , algı fakiri , şikayet etmekten çözüm üretme mekanizmasını yitirmiş dingillerin farkına varmanıza yarayan endüstri.

bu alanda yazılmış , basılmış , çizilmiş yüzlerce kitap ve eğitim amaçlı video var. ancak bilgi sahibi olmadan kulaktan dolma dogmalarla bol keseden atıp tutmak daha makul tabi. cehaletinizde boğulun.

not: networker değilim.
Yeni nesil dolandiricilik mekanizmasi.
Aslında mantıklı ve sistematik kullanıldığında çok fazla verim aldığınız, ancak Türkiye'de maalesef kötü amaçlar ile heba olan bir pazarlama strateji.
dolandırıcılık yöntemi.
titan saadet zincirinin kılıfına uydurulmuş hali. saçma sapan ürünlerin ederinden fazlaya satımıyla içine dahil olunan sistem. insanlar genel olarak çalışmadan haketmeden para kazanma hevesine sahip ama bizim ülkemizde bu durum çığrından çıkmış durumda. sırf cebine üç kuruş geçecek diye eşi dostu çevresini akrabasını kendi düştüğü çamura çekmeye çalışan insanlar binbir türlü yolla karşımıza çıkıyor. ezberlenmiş cümleler hatta ve hatta toplantı yapılacaksa kiralanmış arabalar ve hatunlar... gözünü hırs bürümeyen ve azıcık beyin kırıntısı taşıyan insan uzak durmasını biliyor. ama gelgelelim emekli ikramiyesini basan mı dersin kredi çekip giren mi dersin neler neler. akıllara ahmet şerif izgören' in mükemmel seminerinde altını çizdiği mükemmel söz ''bedava peynir sadece fare kapanında olur''. geliyor.
Gerizekalı turnosölüdür.
eş, dost ve akraba sikerek mal satma yöntemidir. yani aslında öyle değildir ama türkiye de bu sistemi uygulayanlar genelde bu yoldan gidiyor.

piramit sistemine entegre edilmesi iki sonuç doğurmaktadır:

1) aracılar yerine sürekli genişleyen piramidin üst kısmındakiler veya daha fazla eş, dost ve akraba sikenler kazanmaktadır.

2) amaç ürün satmaktan ziyade distribütör bularak garanti satış yapmak olunca ürünler tamamen formalite haline gelmektedir. hatta maga holdings örneğinde olduğu gibi ürün diye bir şey olmayabilir de hani!

internetin yaygınlaşmasıyla zaten bu tip yöntemler epey zayıfladı. siz siz olun, size mal satmak yerine sizi distribütör yapmak isteyen firmalardan asla alışveriş yapmayın. unutmayın ki malına güvenen şirket her zaman ürün odaklıdır. malına güvenmiyor veya toplu kazık döndürüyorsa o kazığı distribütör ayağına size sokar, sonra siz de o kazığı çıkarmak için eş, dost ve akrabalarınıza sokmak zorunda kalır veya her ay biraz daha yağlarsınız.
Neden bilmiyorum ama bizim insanımız her şeye önyargı ile yaklaşıp bilimsel olarak gerçekliği ispatlanmış şeyleri * bile gözünü kapatıp reddedebiliyor. insanlarımızda konfor alanını terk etmekle, kendi ayaklarının üstünde durmakla, yeniliklere açık olmakla ilgili ciddi bir problem var. insanlar sürekli birilerinin onları dolandırıp kaçacağını düşünüyor. Her sabah saat 05.00'da kalkıp güdümlü bir füze misali tam 07.00'da iş yerine varmayı, o iş yerinde saatlerce güdülmeyi, hayatını asgari ücrete satmayı akıllılık olarak görüyor. insanlar sadece tek bir şeye odaklı. Para. Sadece hemen birilerinin onlara üç kuruş da olsa para vermesini istiyorlar. O üç kuruş para gözlerini öyle bürümüş ki kendi rızkını kendi başına çıkarmaktan aciz binlerce insan arasında eriyip gitmişler. Mesela Birine network marketing işinden bahsediyorsanız alacağınız cevap şudur bu ülkede, "Ya bırak saçma sapan işleri. Maaş alıyon mu şimdi sen? Yok. Bırak bırak hepsi dolandırıcı onların." Evet kardeşim hepsi dolandırıcı ve devlet bu dolandırıcıları sırf zevkine bu ülkede tutuyor. Neyi dolandırıyor peki bu insanlar? Size ürün satıp para alıyorlar. Eğer isterseniz sizi de bu sisteme dahil edebiliyorlar. Dolandırıcı düşmanı yağız türk insanı ne yapıyor peki? Gidip Starbucks'ta tatmık bir kahveye 10 lira verip elin adamını zengin ediyor. Ya da "hoğğ indirim mi varmış?" diyerek indirim tarihinden birkaç ay evvel fiyatı şişirilip sonra da normale indirilen kazağı indirimden aldım diyerek göğsünü gere gere giyiyor. Neden? Çünkü bizim insanımız kendine güvenmiyor. Kendi zekasına güvenen insan dolandırılmaktan bu kadar korkmuyor. Network marketing sisteminde sizi en fazla normal bir ürünü çok değerli gibi gösterip üç kuruş daha fazlaya satarak dolandırabilirler. Ee biz bu şekilde her gün ve her yerde dolandırılıyoruz zaten. Üstelik network marketingteki gibi kimse bize "gel seni starbucks'a ortak edeyim ya da al şu kahveleri sat kârı senin olsun." demiyor.
bir ürünün değerinden fazla maliyete satıldığı iş.
Verdikleri iş ilanlarında herhangi bir vasıf aramayan, "yüksek ücret beklentisi" vurgusu yapan şirketlerin ait oldukları sektör. Masa başı işe girdiğinizi sanarsınız, sizden öncelikle ürün satın almanızı isterler! Siz onlardan alırsınız, arkadaşlarınız sizden alır, onların arkadaşları sizin arkadaşlarınızdan alır. Böyle böyle yayılır gider. Tepedekiler hep daha fazla kazanır. Titan zincirinin resmi halidir.
güncel Önemli Başlıklar