bugün

1926 vakfıkebir/trabzon doğumludur. turgut özal döneminde genelkurmay başkanlığı yapmış ve görevinden istifa ederek ayrılmıştır. istifa mektubunda "inandığım prensiplerle ve devlet anlayışımla hizmete devamı mümkün görmediğim için istifa ediyorum" demiştir.
ben askerken genelkurmay başkanı olan veteran komutan.*
istifanın arka planında ne vardır tam kestiremesek de,körfez savaşı sırasında ırak a müdahele ile alakalı t.özal ile görüş ayrılığı olması paşa nın istifa nedenleri arasında gösterilmekte.
sivil demokrat geçinen liboşların çok sevdiği özal'ın ırak'a abd ile birlikte saldırma ve abd'ye destek olma fikrine karşı çıkarak onurlu bir şekilde istifa eden anti-emperyalist general. bir de bu militarist yayılmacı özal'ı bize liberal demokrat diye yutturmaya çalışırlar. ulan torumtay daha demokrat be ondan.
hayatını kaybetmiş eski genelkurmay başkanımızdır. başımız sağolsun.
1991 de türkiyeyi ırakla savaşa sokmayarak siyasiler gibi amerikan köpekliği yapmayan rahmetli türk askeri ve başkomutan.

allah rahmet eylesin.
onurlu bir duruş göstermiş değerli bir genelkurmay eski başkanıdır.ama bu onurlu tutumu nedense yeterli değeri görmemiştir.Allah rahmet eylesin.
gercek bir pasa idi kendisi. zamanin tayyibi olan targit ozalin, ulkeyi ucuruma surukleyecek ucuk siyasetine istifa ederek tepki gostermis onurlu turk pasasi. isiklar icinde uyusun.
Necip TORUMTAY / Orgeneral - Top.1944 - 9

24 Temmuz 1987 - 3 Aralık 1990

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 20'nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Necip TORUMTAY, 1926 yılında Trabzon/Vakfıkebir'de doğmuş, 1944 yılında Kara Harp Okulundan, 1946 yılında Topçu Okulundan mezun olmuştur.

1953 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Topçu Okulunda Öğretmenlik yapmıştır. 1954 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Topçu Okulunda Batarya Komutanlığı, Tokyo Kara Ataşe Yardımcılığı, 1'inci Zırhlı Tugay Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü ve Topçu Tabur Komutanlığı, Genelkurmay Teşkilat Eğitim Dairesinde Şube Müdürlüğü, ABD/Vaşington'da Türk Askerî Temsil Heyeti Kara Plan Subaylığı, 7'nci Kolordu Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü, 4'üncü Zırhlı Süvari Alay Komutanlığı, 3'üncü Ordu Harekât Başkan Yardımcılığı ve Genelkurmay Strateji Plan Dairesi Strateji Şube Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür.

1970 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 1'inci Zırhlı Tümen Komutan Yardımcılığı, 2'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve BELÇiKA/MONS'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Harekât Plan Daire Başkanlığı yapmış, 1974 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Plan ve Harekât Daire Başkanlığı ve 4'üncü Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1978 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Harekât Başkanlığı ve Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1982 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile Millî Güvenlik Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı, Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği, Genelkurmay II'nci Başkanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 24 Temmuz 1987 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 03 Aralık 1990 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.

Orgeneral TORUMTAY; TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibidir.

Bayan Türkan TORUMTAY ile evli olan Orgeneral Necip TORUMTAY'ın iki çocuğu vardır. ingilizce bilmektedir.

28 Ağustos 2011 tarihinde vefat etmiş, Ankara'da Cebeci Askerî Şehitliği'nde toprağa verilmiştir.
Kaynak: tsk.tr
Turgut Özal ın, musul ve kerkük ü misakı milli sınırlarının içine katmak için harbe hazırlan emrine karşı istifa etmiş eski genel kurmay başkanıdır.
O zamanların türkiye sinde " iç
tehdit" ön sıradaydı baboo. Dış politika iki faili meçhul cinayetle hizaya geliyordu. Öyle amerikan, alman, israil devlet adamlarına posta koyup, ters cevap veresin... Adamı dışarıdakiler değil içerdeki uzantılarının ortadan kaldıracağı türkiye idi. O günler gide de bir daha gelmeye.
http://m.uludagsozluk.com/e/37161606/

Yukarda ki yazdığım şeyle bunu bağdaştırmak için hangi ileri(!) zekanı zorladın? diye hayretle incelediğim konudur. Galiba birileri bir şeyler okumuş, kendine güvenini tam sağlamış tuzağa yatmış ona da ben düşmüşüm. Allah tan o günlere şahit biriyim.

Şimdi, Özal milli iradenin getirdiği bir yöneticidir ve ırak konusunda askere talimatını bildirmiştir. Genel kurmay başkanı da bunu kabul etmeyip istifa etmiştir.
bize yansıtılan bilgi bu kadar.

Amerika musul ve kerkük ü bize verirmiydi?

Niye aynı inceliği ve ileri görüşü " süleyman şah türbesi "taşınırken göstermediniz? Sana soruyorum geri zekâlı, türbeyi taşımasaydık burdan koruyabilir miydik? Deaş, pyd ya da başka bir örgüt çıkıp işgal etseydi ve o örgütün arkasında da ab ve abd gibi güçler dursaydı, direkt savaşa girip aynen senin sonunu yorumladığın" musul ve kerkük" ün geri alınması operasyonunda tahmin yürüttüğün gibi bir felaket başımıza gelirmiydi gelmez miydi?

Burada özal ın yaptığı doğruydu, necip paşa nın yaptığı doğruydu konusuna girmedim bile. Sadece yaşananları , o günün şartları, siyaseti elinde tutan gücü gösterdim, bugünle kıyasladım o kadar.

Bir de bu vatandaş askeri öyle yüceltmiş ki sanki milli iradeye 4 kez darbe yaparak türkiye yi her müdehale de 20 yıl geriye götüren benim.

Güçlü asker envanter olarak neredeyse % 100 dışa bağımlı, tek bir kalem malın bile yazılımını yazamaz şekil de olmaaaz. Ama bu zihniyetin istediği güç bu değil ki. Kemalist olsun, kendi istemediği birisi hükümet olduğu zaman onu şamar oğlanına döndürsün yeter.
Yav askeri darbe yapılan ülkelerin hali meydan da... Senin çok övdüğün o günlerin türkiye sinin bunlardan hiçbir farkı da yoktu.

2001 krizine girmiyorum bile. Dingiller biraz daha geriye bakmazlar ki her koalisyon hükümeti bir ekonomik krizle bitmiştir. Biraz daha geriye doğru oku. Belki anlarsın!
Cevap bulamayınca klasik göt olmuş malum kesim gibi meseleyi " yazıma, dile,imlaya" getiren yaprakların içinden çıkamadığıdır.

Gah sykdir şurdan yapraaaamın kurma kolu! Senin gibi dingiller hariç herkes anlar. Kitap okuyan adam olsan zaten bal gibi leb demeden leblebiyi anlardın.

" Senin çok övdüğün o günlerin türkiye sinin bunlardan (darbe yapılmış ülkelerden) hiç bir farkı yokturdu"

Göt oğlanı, özal zamanı ve daha öncesi türkiye nin şu an ki darbe yemiş , gerici ülkelerden hiç bir farkı yok.

Her kese cevap niteliğinde metin girmeye üşeniyorum. Yemin ediyorum anlayacaklarına inanarak bazı kelimeleri bile kısıyorum. Anlaşılmamak adına Çok nadiren sorun çıkar karşı taraftan. Onlar da fikirde kayıp etmiş, çıkış yolunu şekilcilikde arayan kibir abideleridir.

Ulan biz burada kimseye dil bilgisi, imla sınavı vermiyoruz. Modlar var, onlar gerekli işlemleri yaparlar. Ulusal gazeteler de ya da mahkemeler de yazı yazmıyoruz efendi. Kafamıza göre " sosyal medya " da takılıyoruz. Sen konu hakkında fikrini söyle.

insanı sinir eden bu yavşakların eline versen kulakları oynar, başka yerine versen kuyruğu oynar. Fikir veremez göt olur; yazıma bahane bulur; yok şivene, ırkına; hatta giysine bile bahane bulur.
vefat edeli 11 yıl olmuş eski genelkurmay başkanı.