bugün

Siyasi duruşu-10 üzerinden 3
Edebiyatçılığı-10 üzerinden 9.
gerek siyasi gerek ise edebiyat ilmi olarak sevdiğim lakin çokta okumadığım bir kişilik, yazardır.
bir metro istasyonu ismi.
Bitim olsa kafamdaki bit kadar haz etmem.

Takke, türban, cüppe uygarlığa engel değilse hippilik, ayyaşlık, züppellik de engel değildir. Edebiyatçı olmuşsun da daha bir sürü şeyi olamamışsın...
ulu bir yazar olarak gözükür lakin tüm ömrünü kumara harcamıştır.
soyadının neden "kısakürek" olduğunu hep merak etmişimdir..

onun dışında eski alemci yeni yobaz atatürk düşmanı amerikancı gavatın tekidir..
Başta fikir adamıdır. Verdiği bir çok eser hem edebi yönde hem fikri yönde sağlamdır. islam'ı kesimin sevdiği adamdır o yüzden sol fraksiyon pek sevmez kendisini. Hece ölçüsü kullanmıştır ve bu konuda ciddi fanatikliğim var. Şiir yaziyon şiir ölçüsüz olur mu ?
ne kadar para verirsen o kadar yazan çakma yobazımsı. yobaz olmayı bile beceremeyecek tıynette bir organizma.
'örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, perdesiz evde ya kiralıktır yada satılık' sözünü söylediği iddia edilen büyük kumarbaz.

karısı örtüsüzdü. bu lafa bakarsak ya kiralık, ya satılık olsa gerek...

yine kendi kalelerine gol attı ahmak yobazlar!

(bkz: yobaz ve zeka)
ilk dönem şiirleri pek bilinmeyen kelime cambazı.

Her ayağın bastığı yerde sanki kalbim var,
kalbim ki vahşi bir zevk alır ezilişinden.
ömrümün geçtiği yolda bana sorsalar,
gidiyorum bir kadın bacağının peşinden.

Bir kadının içinden ağlayışı, gülüşü,
gözlerinden ziyade bacaklarına yakın,
bir lisandır onların duruşu, bükülüşü,
kadınlar! onlar varken konuşmayınız sakın.

Ince sütunlardaki ilahi güzelliğe
bacakların ruhudur şekil veren diyorum
bacakları bir kalın örtüde saklı diye
mermerde kalbi çarpan venüs’ü sevmiyorum.

Boynuma doladığın güzel putu görseler
insanlar öğrenirdi neye tapacağını.
kör olsam da açılır gözüm, ona sürseler
isa’nın eli diye, bir kadın bacağını.
yaşadığı dönemin feslisi,

atatürk e hakaret eden tiplerin

pek bir ayılıp bayıldığı adamın teki.
nerede çok sevdiklerimiz hepsi öldüler.
Üstad..

"Benim inandığım sistemde sabah bir masum öldürüldüğünü duyarsanız, akşam darağacında sallanan birini görürsünüz.."
-NECiP FAZIL KISAKÜREK
Adnan menderese para için yalvarıp örtülü ödenekten dp propagandası için aldığı parayı kumar masasında ezen islamcı.

görsel

Mektuplarından bir kaç kuple;

'SÜRÜNMEKTEYiM'
Benim yaptığımı yapanlara hükümetler ve rejimler servetlerini ve nimetlerini yağdırır. Bütün bunlara karşı 15 bin lira zarar çarpıtılmış ve daha nice kasıt ve sabotaja karşı yalnız bırakılmış olarak sürünmekteyim. Haftalardır Ankara'nın bu hücra ve münzevi otelinde cinnet buhranları içinde çırpınmaktayım. Bütün istediğim zarara birkaç bin zamla 20 bin lira temininden ibarettir. Bunca muvaffakiyetten sonra uğratıldığım bu hal ve düştüğüm şeref kırıklığı hayatıma mal olabilir. (...) Artık Necip hakkında olmak mı olmamak mı kararı sizi de üzüntüden kurtaracak şekilde verilmeli ve bu iş bitirilmelidir. Ben kararlıyım ve her şeye razıyım."

'10 BiN LiRA LÜTFEDiLiRSE'
Reklam ve sair ihtiyaçlarım için 10 bin lira lütfedilirse... Ayda 6 bin lire tahsis olunursa... Akis, Kim, Form gibi mecmuacıklarla bütün muhalefet matbuatını saf fikirle çürütücü, muazzam bir içtimai ve edebi, ideoloji, bina edici kaalara ve yüreklere nüfuz edici bir mecmua kuracağıma emin olunabilir. Bu da olmazsa tam altı aydır bir tek yardım görmeyen beni vazife günüme kadar her ay muayyen ve mukarrer bir mikyas altında kurmaktan ve göz yaşları içende yalnız ibadet ve mücerret eserler kaleme almaya terk etmekten başka iş kalmaz."
Sağlam alkolik, dümenden islamcı...

Ama türbanlı kesim -başı örtülü erkekler ve kadınlar- kendilerini kandıranlara bayıldığı için bu çakalı da çok severler.
tam bir (bkz: oportünistik patojen).
"Naci'ye sokulan şık ve güzel bir kadın sordu:

- islâmda mahafaza içinde bir mücevher diye bahsettiğiniz kadından, erkeğe dört taneye kadar müsaade edilmesini nasıl savunabilirsiniz?

- Muhterem madam, bu bir emir değil, müsaadedir; ve öyle şartlara bağlıdır ki, emrettiği adaleti yerine getirebilmeye bu asırda kimsenin cesaret gösterememesi gerek... Buna karşılık sizin erkeklerinizin resmilikte tek kadın, hususîlikte de dilediğince ve elinden geldiğince metres sahibi olmak hakkını kendisinde görmesine ne buyrulur?.. "

| Necip Fazıl Kısakürek - Aynadaki Yalan
necip fazıl'ın en sevdiğim kitabıdır kısakürek.
"Sonum yokluksa bu varlık niye?"

-NFK
Bu yağmur kanımı boğan bir iplik
Tenimde acısız yatan bir bıçak
Bu yağmur yerde taş ve bende kemik
Dayandıkça çisil çisil yağacak.

Bu yağmur delilik vehminden üstün;
Karanlık kovulmaz düşüncelerden.
Cinlerin beynimde yaptığı düğün
Sulardan, seslerden ve gecelerden.

Necip Fazıl Kısakürek
toy hali için: (bkz: ismet özel).
bilhassa muhafazakar kesimler tarafından çok sevilen, saygı duyulan üstat yakıştırması yapılan şair. tabi ne kadar doğrudur bilemem ama kendisi hakkında atatürk düşmanı olduğu ve "ah küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap; bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılâp!" sözlerini yazdığı iddia edilmektedir.
Bir gün Necip Fazıl, bir üniversitede konferansa katılmış...
Çıkıp herzamanki gibi Din ve Allah kavramı hakkında konuşmuş...
Konuşması bittikten sonra, onunla karşıt görüşlü olan bir Profesör, Necip Fazıl'a:
'Siz önceden çıkıp farklı şeyler söylerdiniz, şimdi ise o sözlerinize çelişen şeyler söylüyorsunuz. Yazdığınız şiirler hala ezberimdedir.. Bu ne demek oluyor? '
Necip Fazıl'ın cevabı meleklere parmak ısırtacak bir cevap olur:
- 'Benim geçmişim bir çöplüktür ve çöplükleri sadece kediler ve köpekler kurcalar.'
geçmişi çöplük olan çöplüktür.
bunu bildiği için "benim geçmişim bir çöplüktür ve çöplükleri sadece kediler ve köpekler kurcalar." diyerek laf ebeliği yapmış.
geçmisi karanlık olan her tür ahlaksız suçlu da motto olarak bu sözün üstüne atlamış. sen genelevde çalış sonra gel bu sözden medet um. oldu. biz de yedik.
(bkz: necip fazıl vs kadir mısıroğlu)

hangisi daha pislik acaba?