1. 1.
  çanakkale ezinenin eski adı.
  ... the kene
 2. 2.
  Çanakkale ili Ezine ilçesinde yer alan Neandria antik kenti, Çığrı Dağı'nın granit sırtı üzerine kurulmuştur. i.ö. 8. yüzyılda aiollerce yerleşilen kent halkı, sonradan aleksandreia Troas adını alacak olan Antigoneia'ya sürüldükten sonra, terk edilmiştir. Yaklaşık 3 metre kalınlığındaki polygonal taştan örülmüş surları, i.ö. 5. yüzyıla tarihlenen görkemli kalıntılarındandır. Günümüze sadece temelleri ulaşabilmiştir. i.ö. 6. yüzyıl başlarına tarihlenen tapınağı ise bir başka önemli anıtıdır. Tapınaktaki sütunları süsleyen Aiol başlıkları bugün istanbul Arkeoloji Müzeleri'nde korunuyor. (Gökyüzünden Arkeolojik Türkiye)
  2 ... rick blaine
 3. 3.
  Çanakkale Ezine antik yerleşim yeri. Ulaşım oldukça zor denilebilir. Kayacık köyünden Çığrı dağına tırmanırken coğrafya değişmeye başlar. irili ufaklı pek çok granit kaya sanki gökyüzünden düşmüş, dağın yamaçlarına dağılmış gibidir. Sonunda dağın zirve noktasında 3200 metre uzunluğunda oldukça görkemli ve sağlam surları gözükür. Neandria, Grekçe "Genç Adamın Yurdu" anlamına gelir. Arkeolojik araştırmalarda M.Ö. 7. yüzyıla tarihlenen mezarlar ve M.Ö. 479'a ait bir tapınak ortaya çıkarılmıştır. Tapınağın altında bulunan sütun başlığı bugün istanbul Arkeoloji Müzeleri'ndedir. Kent, halkının kıyıda kurulan Alexandria Troas kentine göçüne kadar varlığını sürdürmüştür. Altında daha eski bir yerleşimin bulunduğu akropol, coğrafyaya tam anlamıyla hakimdir.

  Yakın ilçe Ezine'de yapılan deve güreşlerine denk gelirseniz kaçırmayın. 2500 yıldır şifalı sularıyla meşhur Kaplıcalarına da gidebilirsiniz. Ezine peynirini de yerinden almanız tavsiye edilir.(Bünyad Dinç, Yolunuzu Uzatmaya Değecek 100 Tarihi Eser)
  ... rick blaine
 4. 4.
  cin olmadan adam çarpmaya kalkışan on birinci nesil yazarımsı, profesyonel çaylak adayıdır.
  -1 ... seni senden alan
 5. 5.
  şövalye ruhlu yazar, saklı diyarların lordu. hep buralarda ol. *
  1 ... karakelam
 6. 6.
  Özlenen yazar.
  3 ... karakelam