bugün

Yaklaşık 30 bin yıl önce yok olmuş insansılar. 150 bin yıl önce afrikada evrimleşip batı asya ve avrupaya göç etmişler. Neadenterle Aynı zamanda atalarımız olan Homo sapiensin yakın kuzenleridir. Şöyle açıklıyayım. Homo ergasterden 3 tane cins dallanmış.
Homo Ergaster
A- Homo sapiens
B- homo heidelbergelsis
C- homo neadertal

Efendim bu homo neadertaller atalarımız olan homo sapiensle aynı çağda yaşamıştır. Neadertallerin beyinleri bize göre daha büyükmüş.bu grup aslında gelişmiş. iki ayak üzerinde durma alet yapma inanç vs. Ama ne hikmetse bir anda yok olmuşlar.
Yok oluşları hakkında bir çok tahmin var. Bunlardan kabul görüleni iklim değişikliklerine ayak uyduramamaları.
ara sıra homo sapiensle çiftleşmişler. beyaz insanlarda homo neanderthalansis genleri de bulunuyor. siyahiler safkan homo sapienstir.
Inanmadığim tarih tırı vırısı. Madem Yok oluyor bu atalar, nasıl devamı geliyor veya onlar uyum sağlıyor.
Ay gidildiğind inanmak kadar düzmece bir hikaye.
Ayrıca avrupada bir hakaret, bir aşağılama kelimesi. Argo. Kaba insanlar için söylenir.
Ben bu konu hakkında konuşunca bana kızıyorlar. Diyorlar ki "homo sapiens'ten daha zeki." ben buna karşılık olarak "beyin büyüklüğü her zaman zekanın ileriliğine işaret etmez, homo sapiens neanderthallerden daha zekidir ve gelişmiştir." ama böyle deyince kızıyorlar. Yahu ben neanderthaller gelişmemiş demiyorum. Bilim haberciliği yanlış lanse ediyor.

Biyolog değilim, elbette iddialı konuşamam ama bu söylediğim benim iddiam değil. Kaldı ki onların bulunduğu ortam ve besinler beyin gelişimi için daha müsait. Ama homo sapiens kadar kompleks düşünmeye ihtiyaç duymuyorlardı. Neden yok oldukları sorusuna bir hocam şöyle cevap vermişti "aslında yok olmadılar, beyaz insanlarla yaşıyorlar." haklı olarak, çünkü onlarla çiftleşmişti homo sapiens.

Hal böyle iken, yani homo sapiens neanderthal'ten zeki iken nasıl olur da onlarla çiftleşen homo sapiens'in torunları Afrika'daki izole insanlardan daha zeki? Cevabı hakkında çok fazla şey söyleniyor. Ama en kabul göreni bu homo sapiens ve neanderthal tohumları ortak kültür ve gelişim ile, göç ile, farklı besinler ile Afrika'dakilerden daha ileriye taşındılar, yeni olanaklar ve eskisinin sentezi ile.

Beni ilgilendirmez tabii bunlar, çünkü ben australopitekustan ileriye gidemeyen bir vampirim. Homo Habilis'e yaklaştım ama. Bekleyin beni.

Edit: ayrıca bu başlık ne iq.
alayınızın derdine kibrit suyu .
Yanlış açılan başlıkları ciddiye alıp entry giremiyoruz.
(bkz: neandertal) onun doğrusu.
Neadertall'ın uzun versiyonu.
Sapiens ten daha zeki, güçlü ve merhametliydiler. Sapiens organize olmada daha becerikli olduğu için soyları tükendi. Sapiens ayrıca önüne çıkan bütün türleri korkunç zalim biçimlerde katletti ve bugün geldiği noktaya sadece öldürerek geldi.
görsel
bu adam neandertal değilse ben de pitbullum o zaman.
bir birlerini yedikleri için beyin virüsünden yok olmaları teorisi de güçlüdür ama en fazla itibar gören teori homo sapiensler tarafından katledildikleri teorisidir.
(bkz: hüloğ sapiens)