bugün

analitik düşünme yeteneği gelişmiş, çözüm odaklı çalışmalar yapan, teknik konularda bilgi sahibi insan. mühendis de hayal eder,ki işinin önemli bir kısmıdır. sahip olması gereken hayal gücünü beslemek için kültür, sanat gibi mühendisin sahip olmadığı iddia edilen şeylerin hepsine sahip olması gereken kişidir. türkiye'de "sen mühendissin anlarsın, hele bi tamir ediver şu ampülü"(ampül değil lamba olmasın o?) şeklindeki muhabbetlerin de değişmez öznesidir.
her ders hocalarımız tarafından sarfedilen cümle:
engineers are problem solvers.
meali:
mühendisler sorun çözücüdür. *
malzemenin ekonomisinden ve matematiğinden anlayan bilirkişi. *
okul hayatları boyunca hergüne lanet eden kişilerdir.
o kadar kitabı bir daha hiç kullanmayacak adam tipidir. Ne kadar alakasız bir iş bulur sonra anlar akışkanlar mekaniğini.
-depoda su var mı farazi bey?
+ bakın var su akıyor..*
birçok kişinin kazandğı zaman mühendis ne demek onu bile bilmediği zamanla aslında ne kadar büyük bir sorumluluk aldıklarını öğrendikleri meslek dalı.
+baban ne is yapiyor
-muhendis
+himm yari ac yani...
eskiden kız alırken, damada iyi prestij sağlayan meslekti bu. şimdi de çok farklı değildir heralde. * *
cefasini biz cektik.. vefasini siz surun , tadinda islerin adamidir. her kafasi calisanin alabilecegi tek unvan gibidir bu. lakin cogu parlak beyin harcanir bu is ugruna , yazik.. ha bir de bunlarin uyaniklari ne muhendislik yapicam lan manyakmiyim diyenleridir.
mühendis; okulda binbir türlü dersin stoğunu yapıp bunları iş hayatında nasıl kullanacağını bilen ve kullanabilen kişidir. tanımlamanın dışında kalanlar ise bilinmeyen nesneler olarak nitelenebilir.
Mühendis işin tam zamanında yerine getirilmesinden sorumlu olan, tanınan ve yetkilendirilen temsilcidir.
herşeyin arkasında bir mantık arayan genelde sevgilileriyle araları pek iyi olamayan * saç sakal birbirine girmiş son beş aydır traş olmayan insanlar *
(bkz: sozluk sen muhendislik nedir bilirmisin)

muhendislik yuksekten ucmayı gerektirir. yuksekten ucmak icin en yuksek daga tırmanmak gerekir. tırmanmak zordur, emek ister, zeka ister, göt ister.

tanım: emeklerinin ve zekalarının karşılıgını turkiyede alamayan insan toplulugu.
(bkz: teknik eleman)
genelde çevresi tarafından hesap kitap uzmanı muamelesi görmekten kurtulamayacak meslek sınıfı.
etrafındakiler, herhangi bir konu hakkında hiçbir şey bilmediğini anlamadan, o konu hakkında fikir sahibi olabilen insandır.
çalışmasını bilendir. çözüm bulan ve geliştirendir. yapamam, edemem gibi bir kelime ağzından çıkmamalıdır. uykusuz geceler onun için normaldir.
genelde cimri veya çok tutumlu insanlardan oluşan meslek grubudur. Sineğin yağını hesap ederler.
en mantıklı sonucu en ekonomik yolla bulan kişidir.
asagidaki fikrada cok iyi anlatilan insan gurubudur:

bir rahip, bir gazeteci ve bir muhendis golf oynuyorlarmis. ilk etabi bitirmisler ama ikinci etabin dolu oldugunu gormusler ve beklemeye baslamislar. bekle bekle adamlar etabi bitirmiyor. durumdan rahatsiz olup yonetime sikayette bulunmuslar. bunlarin sikayetini dinleyen yonetici:
- kusura bakmayin gecikme icin ozur dilerim. sizin onunuzdeki etapta oynayanlar gorme ozurlu. bu yuzden de cok yavas ilerliyorlar. yapabilecegim birsey yok, cok ozur dilerim. sizden de biraz anlayisli olmanizi rica edecegim demis.

bunun ustune

rahip: "ne kadar guzel bir sey. bu pazar kilsede bu konuda vaaz verecegim. kiliseye gelenlerden gorme ozurlulerin de golf oynamasina yardimda bulunmalarini isteyecegim ve de gorme ozurluler icin dua edecegim" demis.

gazeteci: "cok duygulandim. bunu kosemde yazacagim. butun golf sahalarinin gorme ozurlulere gore duzenlenmesi icin komuoyu olusturmaya calisacagim. gerekirse bunu mansete tasirim" demis

muhendis: "yaa bu adamlar niye gece oynamiyor?"
duz adamdırlar.

seneler önce:

- baba rögar ne demek?
+ bok çukuru..
- sağol çok açıklayıcı oldu.
(bkz: yaran facebook grupları)
(bkz: sevgi anlaşmak değildir mühendis de sevilir)
sevgilisiyle cinsel ilişkiye girmeden önce mukavemet hesabı yapan insan modeli.
turkiye' nin buyuk kisminin sahip oldugu unvan. sanirim sulale basina ortalama 1.5 muhendis falan dusuyordur. bu kotu bir sey mi peki? ne bileyim lan ben...ulkenin sosyolojik, ekonomik ve egitimsel cozumlemesi yapmak gibi bir derdim yok hic. ben bokumu attim mi..attim.. tamam benim olayim bitti.
bir muhendisin egitiminin temelinde, "birim zamandaki degisim"i incelemek yatar.
bu yuzdendir ki, dogayi anlamaya en yakin kisidir muhendis.
hemen hemen her bokun sonuna 'muhendis' getirilebilmesi (ornek tank muhendisi) bu anlamda -tekrarliyorum, bu anlamda- cok yanlis degildir. cunku dogadaki hicbir sey yerinde saymiyor.
ve bir muhendis, olan biten "her seyden anlamak"a en yakin kisidir.
güncel Önemli Başlıklar