bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  discovery channel'ın orta yaşlı teknik amcaları. amacı yerel ya da ulusal bağlamda efsane olmuş olayları zamanın teknik olanakları ile canlandırıp doğruluğunu ispatlamak olan bir programdır.

  örneğin bir bölümünde vantilatör bir insanın kafasını koparabilir mi diye sormuşlar ve cevabını aramışlardı.

  bunun gibi pek çok deneye imza atmaktadırlar.
  5 ... antipatik oldum anne
 2. 2.
  Özellikle "kahverengi nota"yı avladıkları bölüm süperdir.
  4 ... nukleermalkav
 3. 3.
  her işten anlayan, zamanında hollywood a özel efektler yapmış, eşyaları arabaları patlatmaktan başka işi gücü olmayan,
  mükemmel insanlar
  2 ... irbayn
 4. 4.
  kendilerinin araştırma yaptığı bazı merak edilen konular;

  1-Şimşeklerin çaktığı bir havada cep telefonuyla konuşan bir kişiyi elektrik çarpar mı?
  Mythbuster ekibi bu teoriyi bir kuklaya 200 bin voltluk elektrik vererek test etti. Ve sorunun cevabının kesinlikle "çarpar" olduğunu kanıtladı.

  2-Tavanda dönen bir pervane yerinden çıkıp bir insanın üzerine gelirse o kişinin kafasını keser mi?
  Dönen pervanelerle bir dizi deney gerçekleştiren Mythbuster ekibi pervane son hızda dönse bile bir insana çarptığında kırılıp kimseye zarar vermeyeceğini ispatladı.

  3-Göğüslere takılan silikonlar yüksek irtifada veya alçak hava basıncında patlar mı?
  Çılgın ekip yaptıkları testlerden sonra silikonların birçok farklı çevre koşuluna uygun olarak tasarlandığını ve asla patlamayacağını kanıtlayarak bu sorunun cevabını "hayır" olarak belirledi.

  4-Balıkların hafızası 3 saniyede bir silinir mi?
  Bir grup balığı engel testlerinden geçiren Mythbuster ekibi bir ay sonra aynı teste tabi tuttuğu balıkların testi nasıl tamamlayacaklarını hatırladıklarını ortaya çıkardı. Bu sonuca göre yukarıdaki sorunun cevabı için kesinlikle "hayır" diyebiliriz.

  5-Benzin istasyonunda cep telefonuyla konuşmak patlamaya neden olur mu?
  Bir cep telefonu statik elektrik birimini keserek benzini tutuşturamaz. Yine de telefonunuzla sürekli arabaya çıkıp girerseniz düşük bir ihtimal bile olsa bu durum bir patlamaya neden olabilir. Mythbuster ekibinin ortaya koyduğu bu bilimsel gerçeklerin ışığı altında bu sorunun cevabına rahatlıkla "hayır" diyebiliyoruz.

  6-Elektrik teline işerseniz çarpılır mısınız?
  Mythbusters ekibi bu sorunun cevabını bulmak için de kapsamlı bir deney yaptı. Bir cansız mankeni birkaç litre idrarla ıslatarak elektrikli tele bağladı ve olanlar oldu. Bu deneyin sonuçlarına göre elektrik teline tuvaletinizi yaparsanız %100 çarpılırsınız.

  7-insan sesi bir bardağı çatlatabilir mi?
  Bir bardağı çatlatacak insan sesi frekansını bulmak için en son teknolojiyle donatılmış araçlarla deney yapan çılgın ekip bu deneyimlerine opera sanatçısı Jaime Vendera'yı da ortak etti. Mythbuster ekibinin bulduğu frekansı sesiyle taklit eden Vendera cam bir bardağı çatlatmayı başardı. Bu deneyin sonucuna göre bir insanın sesini bir şarap bardağını çatlatacak frekansa getirerek eğitmesi mümkün.

  8-Bir köpekbalığının burnuna yumruk atarsanız saldırıya uğrar mısınız?
  Bu konuda da çalışmalar yapan ekip köpekbalıklarının aldıkları darbelere kaçarak tepki verdiklerini fakat siz onları yumrukladıktan kısa bir süre sonra geri geldiklerini belirtti. Eğer hayatta kalmak istiyorsanız köpekbalığını yumruklamaya devam etmeniz gerektiği de sıra dışı ekibin verdiği bir başka tüyo.

  9-Bir gökdelenden düşen bozuk para birinin kafasına gelirse ölümcül sonuçlar doğurabilir mi?
  Mythbuster ekibi bozuk paranın bir silahtan çıksa bile derinin içine işlemeyeceğini fakat temas ettiğinde insanın canını feci şekilde yakacağını belirtirken bu sorunun cevabını "hayır" olarak belirledi.

  kaynak: http://www1.milliyet.com....06/10/10/son/sonyas04.asp
  14 ... salca
 5. 5.
  bir keresinde pinpon toplarıyla batmış bir gemi su yüzüne çıkarılabilir mi?. sorusuna yanıt arıyorlardı.. çıkardılar da helal olsun..
  3 ... ufo goren masum koylu
 6. 6.
  bir sarhoşun tren rayına işemesi sonucunda elektrik çarpıp çarpmayacağının incelendiği bölümde kendi sidiklerini feda edebilecek kadar da bonkör insanlar. yardımcıları olan buster, kızıl saçlı güzel bağyan, blacksmith kılıklı kaslı abla ve onlara şov yaparken bisikletle kafayı gözü dağıtan eleman da izlemeyi etkileyen faktörlerden.
  6 ... alas
 7. 7.
  halk arasında efsaneleşerek doğruluğuna inanılmış olan birtakım hipotezleri deneyler sonucu çürütmek ya da doğrulamakla kendini görevlendirmiş olan adam savage- jamie hyneman yönetimindeki tv programı.
  4 ... aangelicaa
 8. 8.
  (bkz: kari byron)
  (bkz: hayatımın anlamı)
  2 ... maksat muhabbet
 9. 9.
  popüler şehir kültüründe efsane haline gelen söylentileri test ederek kanıtlamaya çalışan ikili birbirinden zıt iki karakter imajı çizerler programlarında jamie hyneman işlerinde herzaman disiplinli ve temiz çalışır üstündeki beyaz gömleğin kirlendiğini veya lekelendiğini nadiran görürsünüz oysa adam savage ortalığı toza dumana boğar ve hatta kendi kendini de ufaktan yaralamktan kacınmaz ikilinin bu halleri programın akıcılığını sağlar ve izleyiciyi sıkmadan teorik bilgilerin uylanışını göstererek şehir efsanelerini araştırırlar kaynakları ise halk tarafından iletilen efsaneler yada kalıplaşmış bilinen hikayelerdir.
  1 ... prinz eugen
 10. 10.
  Güzel kadınların *osurup osurmadığı ilgili deneyleri ile bilime ve tekniğe olan aşklarını gözümüze sokmuş programcılardır. Deneğimiz kırmızı saçlı "o" hatundur, hatuna özel yapılan don* ve içine yerleştirilen sensörle birlikte saatlerce gezmiştir. Arada ufak titreşimler olsa da, ssatler boyunca önemli bir hareket yoktur fakat kamera sürekli olarak kendisini çekerek önemli bir psikolojik baskı yaratıyordur. En sonunda dayanamayan zavallı hatun, salıvermiştir, alet de -adeta çığlık atar gibi- sinyal vermeye başlamıştır. *
  3 ... baybars