bugün

klise bir konuya sahip siradan bir film haa oyunculuklar mukemmel ona laf yok. Zaten Sean ve tim robbins abilerimiz bu filmdeki oyunculuklari ile oscar kazanmislardir.
Film detaylara inildiğinde güzelleşmektedir.

--spoiler--

Her şeyi özetleyen en büyük sahnedir aslında, isimlerini yazmaya kalktıklarında dave'nin isminin yarım kalışı.

Bir kadın nasıl olurda sevdiği adamın öldürüleceğini bile bile korktuğundan, onu emin olmadığı bir olay için satar?
Tabii en son oğlunun töreninde, arkadaşlarının gözüne baktığı sahnede ne kadar acı durumda olduğunu kanıtlamaktadır, hala bir korku ve eksiklik.
Evet Dave orada da eksik kalmıştır, yarım.
Ve arkadaşları yine bir müdahale etmemiştir.

Peki ya Jimmy karısı, tüm ilginin onda ve kızlarında toplanması için Jimmy sürekli kızına karşı doldurmakla birlikte sonunda da "sen kralsın dünyaya hükmedebilirsin" bu nasıl bir kindir?
Suçsuz bir insanın öldüğünü bile bile ve o öldürenin Jimmy olduğunu öğrendiği halde nasıl buna izin verip yaptığın her şey de haklısın diyebilir?
evet yatak bölümünde karısını öldürme isteği uyandırmıştır.

Peki ya Dave!?
Evi o sokakta olmadığı için tacize kurban gitmesi,
Arkadaşlarının hiçbir müdahale etmemesi,
eşinin onun arkasında durmaması,
Vampirlere benzetmesi kendini,
Ölüme gitmemek için işlemediği bir cinayeti üstüne alması ve kurban edilmesi,
Hem de arkadaşı tarafından evet o götürülken hiç müdahale etmeyen arkadaşı!

Adelet dedirtiyor insana, hani nerede?
Hele ki suçlu olduğunu bildiği halde arkadaşının Jimmy i almaması.

Evet film bize kısaca:
Kral olmak isteyenlerin dünyasında adalet aranmayacağını anlatıyor..

--spoiler--
Oyunculuğun ve senaryonun harika olduğu tekrar tekrar izlenesi müthiş film.
Fransiz arkadasimin izle cok saglam film diyerek onerdigidir. Fransiz sinemasini o da benim gibi sıkıcı buluyor arada iyi komediler yapiyoruz da action movilerimiz berbat diyor o yuzden izlerim belki fransiz sinemasini ovseydi siktiri cekerdim ama.
fena değil, filmi. aslında güzel, ama dünyanın adaletsizliğini, iyi olanın her zaman kazanmadığını yansıtmasıyla insanın canını biraz sıkıyor.
fakat insanlara önerirken 'gizemli nehir' falan şeklinde önerirseniz 'yea ben o tarz filmler pek izlemiyorum' şeklinde tepkiyle karşılaşabilirsiniz. ismi biraz ucuz duruyor.
özellikle sean penn'in oyunculuğu her zamanki gibi üst düzeyde ancak filmin senaryosu g.tüm gibi. sean penn'in izlenmeye değer çok daha iyi filmleri var.
vasat bir amerikan filmi. 10/5