bugün

seçilmiş, beğenilmiş

demekmiş.
Ankara gop'ta bir adet her elini kolunu sallayanın giremeyeceği, girse de bulaşıkları yıkamadan çıkamayacağı, tek başına gitseniz de asla rahatsız hissetmeyeceğiniz güzel güzel insanların bulunduğu keyifli meyhane.
cezmi baskın ın en iyi oyuncu ödülünü aldığı film.

https://www.imdb.com/title/tt6679468/

http://www.sinematurk.com...m&utm_campaign=buffer
bir orhan kemal eseridir. kitabın yarısına kadar hiçbir sürükleyicilik bulamayan ben, geri kalan kısımları su gibi okumuş iki günde bitirmiştim. murtaza nın cümleleri güldürebilir hatta günlük dilinize de bulaşabilir. *
--spoiler--
"gördüm kurs, aldım amirlerimden çok sıkı terbiye, hem da disiplin...!"
yukarıda allah, ankara'da devlet hem da hükümet, burda da ben!
--spoiler--
(bkz: erkek kezbanı)
' anan zaa baban murtaza ' şeklinde iğrenç esprileri yapılan bir erkek ismi.
Tunç Başaran imzalı bir orhan kemal uyarlaması olan, 1965 yapımı türk filmi. filmin oyuncu kadrosu ise, Müşfik Kenter , Ayfer Feray , Tunç Oral , Yılmaz Köksal , Mine Sun , Mümtaz Ener , Atilla Ergün , Faik Coşkun , Muammer Gözalan , Asım Nipton , Selahattin içsel , Altan Günbay , Ahmet Turgutlu , Hayri Caner , Osman Türkoğlu , Hakkı Haktan , Tevfik Urgal , Selahattin Geçgel , Fikri Çöze , Alev Koral , Pekcan Koşar , Erdoğan Esenboğa , Cahit Irgat , Zafer Önen yer almaktadır. üstad müşfik kenter bu filmde murtaza karakterini canlandırmıştır.
kantır nickim, cod id'ım, bütün evcil hayvanlarımın ismi, görünmez dostum.
zonguldak'ın ereğli * ilçesine bağlı bir mahalle.
orhan kemal'in öncelikle öykü olarak yazıp daha sonra genişleterek roman olarak piyasaya sürdüğü harika kitap.

--spoiler--
"haaayır" dedi, " olamaz aç benim oğlum! kabul edemem açlığını! velev olsa idi bile aç, çalmayacak idi ,etmeyecek idi
tenezzül hırsızlığa. tükürecek idi kan, söyleyecek idi içtim kızılcık şerbeti! şimdi sizden ederim istirham, edesiniz
mahkum, atasınız hapislere!"
sert bir dönüş, rap rap rap, çıktı gitti.
--spoiler--
(bkz: murta zaaa)
oynadığığımız tiyatro oyunu 60 -80 yılları arasında geçiyorsa ve biz bir erkek karekter uyduracaksak ismi : murtaza bey genelde murtaza beylerrr olarak kullanırız. * *
okurken kendimden geçtiğim ve orhan kemal e hayran olduğum muhteşem bir roman.

devlete ve güce tapan bir adamın komik hikayesi, aynı zamanda 1940'ların toplumsal yapısını oya gibi işleyen eşsiz bir eser murtaza. şayanı tavsiyedir.
kendisine adı sorulan öğrencinin sıyırmak için salladığı isimlerden bi tanesi
-senin adın nedir oğlum
--murtaza hocam
-defterde yok
--olabilir hocam...
diye devam eder.
sözlük de popüler olmuş bir erkek ismi.

tabi ki de tarafımdan popüler edilmiş, milletin ağzında sakız olmuş, bulduğu hakkı bulamayan bir karizma da son nokta ismi.
bütün orhan kemal eserleri gibi güzel ve ince mesajları olan, işleniş itibariyle oldukça başarılı bulduğum güzide roman. bekçi murtaza ve çevresinin tasvirleri oldukça canlı ve nettir eğer kendinizi romana tam anlamıyla verip okursanız sahnelerin satır satır gözünüzde canlandığını göreceksiniz. bekçi murtaza'nın hayatı, kararları ve çevreyle olan iletişimi insanı bazı şeyleri sorgulamaya iter böylece roman mesajını vermiş olur, bunun yanında mizahi ögelerde insanı oldukça eğlendirir ve esere olan bağlılığı arttırır. bekçi murtaza efendi'nin unutulmaz vecizeleri de kitaba ayrıca renk katar. özellikle: "yukarda allah, ankara'da devlet hem de hükümet, burda da ben..." ve " gördüm kurs, aldım amirlerimden sıkı terbiye." vecizeleri zaman zaman olayın akışı içerisinde yerlere bile yatırabilir. özetle pek bir iyi pek bir güzeldir, okunasıdır her ne kadar izlemesem de duyduğum kadarıyla da izlenesidir.
Orhan Kemal'in devlet tiyatrolarında birçok defa sahnelenmiş, tiyatro oyunu da en az romanı kadar dokunaklı ve vurucu olan eseri. Etraftaki murtazaları gördükçe bir kez daha takdir edilir üstad...
orhan kemal romanı. yunanistan' ın köylerinin birinden Türkiye' ye göçüp çukurova' ya yerleşen bir bekçinin öyküsünü anlatmaktadır.
bir orumcek adi olarak cok ozel bir addir.
45 numaralı postalları,uzun burnu,paytak paytak yürümesiyle akıllarda yer etmiş Orhan Kemal'in kraldan çok kralcıyı çağrıştıran roman kahramanı.
eski basımlarından birinin kapağında oğuz aral'ın çizdiği kocaman düdüğü, postalı, bekçi şapkası ve pala bıyıkları olan bekçi karikatürünün olduğu, orhan kemal'in en güzel romanlarından biri.
müjdat gezen'in oyunculuğu takdire şayandır.
Orhan Kemal'in ünlü romanıdır. Bekçi murtaza karakteri ile romancı, görev bilinciyle doğal yaşam arasındaki çizgiyi koruyamayan bir bekçiyi anlatır. Aslında anlatmak istediği elbette Türk toplumsal hayatının, bürokrasinin, varlıkla yokluğun; fakir, yaşamından başka bir şeyi olmayan insanları içine düşürdüğü güç durumdur. Türk romanının yarattığı en büyük ve belirgin tiplerden biridir.**

--spoiler--
mURTAZA Görev bilincini öylesine abartır ki ÇOCUĞUNUN ÖLÜMÜNE NEDEN OLUR.
--spoiler--
orhan kemalin romanından esinlenilerek semaver kumpanya tarafından sahneye aktarılmış bir oyundur.

--spoiler--
murtaza başroldeki kişidir. tam bir sistem adamıdır. sistem ne derse onun için emirdir. hatta bu uğurda ailesini bile görmeyecek raddeye gelebilir.
1940 ların sınıfsal paradigmalarına bir bakış, aralara iliştirilmiş diyaloglarla epik tiyatrodan esintiler ve oyun kaç dakikaysa o kadar süre kahkaha var murtazada.
--spoiler--
*
günay ertekin'ın uyarlaması, ışıl kasapoğlu ve bülent emin yarar rejisiyle semaver kumpanya tarafından sahnelenmiştir.
güncel Önemli Başlıklar