entry'ler (129)

yazarların şu an dinlediği şarkılar

abdal- sabahın seherinde.

onur behramoğlu

dünyalar tatlısı bir insan. mütevazılıktan ölecek hastalığına yakalanmış bir şair. geçenlerde twitterda 'siyaset hakkında dinlenilebilir bir cümle söyleyebilmeniz için okumanız gereken kitaplar' başlığı altında oldukça iyi kitaplar tavsiye etmiş kitap listemi değiştirmeme vesile olmuştur. seviyoruz efendim, böyle insanların çoğalması dileğiyle.

gecenin şarkısı

yarım- gece.

hadiyarimaya

pek nazik olduğunu düşünmediğim yazar.

durduk yere adamı ağlatan şarkılar

unutursun mihribanım- selda bağcan.

sözlük yazarlarının en son okuduğu kitaplar

saatleri ayarlama enstitüsü- ahmet hamdi tanpınar.

eski sevgilinin arkadaşına aşık olmak

bir seneden uzun süredir içinde bulunduğum, geçenlerde eski sevgilim neydi ki arkadaşı ne olsun diye kendime atar yaparak vazgeçmek için start verdiğim durum.
not: eski sevgilimle tüm ilişkim biteli 2.5 yıl oluyor.

parasızlıktan kitap satın alamamak

güzel bir pdf arşivi oluşturmama sebep olmuş durumdur.

z harfi ile başlayan güzel şeyler

zemheri ve zahir dir.

başın öne eğilmesin- hıfzı topuz.

yazarın yalnızlık burcu- semih gümüş.

hallaç

leyla erbil' in öykülerinden oluşan yanılmıyorsam ilk kitabı. kitabın başlarındaki öyküler biraz karışık geliyor ama sait faik için kısmı var. işte o kısımdaki öyküler güzel.

bednyye lyudi

--belki biraz spoiler--
insancıklar; ünlü edebiyat yazarı Dostoyevski\' nin ilk kitabıdır. Kitap ilk yayınlandığı dönemde çok ilgi görse de, yazarın diğer kitaplarının yayınlanması bu ilgiyi söndürmüş. Yazarın diğer kitapları ile kıyaslandığında bu kitap oldukça acemi kalmış olarak değerlendirilmekte.
Acemi olarak eleştirilen bu kitap; Varvara adlı genç kadın ve Makar Alekseyeviç adlı orta yaşların sonunda bir adamın mektuplaşmalarını ve kısa zamanlarda görüşmelerini içerir. Mektuplarda birbirleri ile dertleşen iki karakter, birbirlerine acınası hayat hikayelerini anlatıyor; böylece hayatın içerisinde rollerinin \'insancıklar\' olduğu okuyucuya sunuluyor.
Yalnızca mektuplar üzerinden ilerleyen bu kitapta, tekrara oldukça yer verilmiş. Ayrıca ileride göreceğimiz Dostoyevski\' nin varoluşçu izleri bu kitapta henüz yer almamakta.
--spoiler--

puslu kıtalar atlası

Ara ara kitapçılarda bakarken ilgilendiğim fakat ilk birkaç sayfasının yansıttığı Osmanlıca kelimelerin çokluğu gözümü korkuturken aynı zamanda bu kitap bana fazlasıyla gizemli görünüyordu. Eni sonunda elde ettim ve okudum. ilk sayfalarda beni korkutmuş olan Osmanlıca kelimelerin çokluğu sayfa sayısı ilerledikçe azalmaya başladı. Aynı zamanda anlatılan masalsı hikaye iyice kendine çekti.

--belki spoiler belki değil--

Anar' ın bu fantastik sayılabilecek kitabında; felsefeye, fiziğe ve kimyaya yer verilmiş. Mesela kitapta; Réne Descartes ve onun ünlü "Düşünüyorum öyleyse varım" sözü; Rendekar adlı kişinin "Düşünen biriyim, varım" sözü şeklinde sunulmuş okuyucuya. Bu söz kitap içerisinde sık sık geçmekte ve Uzun ihsan Efendi adlı karakter, bunu yanlış bulup doğrusunun "düş görüyorum, öyleyse varım" olduğunun iddia etmekte. O bunu kanıtlamak adına birçok şey yapmıştır, kendi oğlunun yaşayacaklarını kitap halinde yazmak gibi. Böylece her şeyin kendi düşüncelerinden ibaret olduğunu da gözler önüne sermek istemiştir. Kitabın kendisi de bundan oluşmaktadır. Aynı zamanda Aristoteles' in düşünceleri de fizik bilimi kısmında Aristatilis adıyla bize sunulmuştur.
ihsan Oktay Anar, felsefi, fiziki düşüncelerini sentezleyip masalsı bir öykü içerisine katarak kitap haline getirmiştir. Yazar kitapta çok sayıda karaktere yer vermiş, hepsinin öyküsünü inceleyip sonunda hepsini öldürmüştür. Geriye bir tek idealist yazarımız Uzun ihsan Efendi ve kitabını yazdığı oğlu Bünyamin kalmıştır.
--spoiler--

birayı özlemek

ilaç kullanmaya tekrar başladığımdan beri yaşadığım durumdur.

en yakındaki kitabın yazarı

aziz nesin.

kitapyurdu

bana saçma salak bulduğum kitapların reklamını gönderiyor olsa da, ilk defa beni internet alışverişimden memnun etmiş kitap sitesidir.

sözlük yazarlarının takip ettiği dergiler

altyazı
kitap-lık
sözcükler
türk edebiyatı.

en yakındaki kitabın yazarı

ferit edgü.

gecenin şarkısı

benden adam olmaz- ete kurttekin.