1. 1.
  Pembe panter serisinden tanıdığımız Peter Sellers'ın çinli dedektif Sidney Wang rolunde oynadığı, yaran bir "katil kim" komedisi.

  Çok zengin bir işadamı dünyanın en ünlü dedektifleri ve polisiye yazarlarına birer mektup yazar ve falanca gün ormandaki evinde bir cinayet işleneceğini, katili bulana ise bir servet ödeneceğini yazar. Komiser kolombo'yu oynayan Peter Falk ve sidney wang başta olmak üzere birçok ünlü esrarengiz eşyalarla dolu evde toplanır ve ondan sonra kim katil, kim kurban hiç belli olmaz.

  Kör uşak bensonmum ve sağır dilsiz aşçısıyla, çinli aksanıyla sürekli evlatlığına hakaret eden şapşal Mr. Wang ile, birbirinden komik replikleriyle muhteşem bir film.

  Kısa bir bölümü için:

  http://www.youtube.com/watch?v=NglSDLo_3xo+

  http://www.youtube.com/watch?v=4btjVPF76i0+
  2 ... goksunv
 2. 2.
  çok çok komik bir filmdir. dedektif filmleri ve kitaplarıyla çok pis kafa yapar. bunu da finale yakın açıkça belirtir ki sizin de bu film ve kitaplar hakkındaki tiksintinize tercuman olur. en basitinden (bkz: scream) serisini bir hatırlayıp, lionel twain karakterinin şu sözlerine kulak verelim:

  --spoiler--
  öyle uzun zamandır
  öyle zeki oldunuz ki...
  tevazuu unuttunuz.
  yıllarca okuyucularınızı
  aptal yerine koydunuz.
  bize mantıksız sürpriz
  finallerle işkence ettiniz.
  kitap boyunca olmayan karakterleri
  öykünün sonuna soktunuz!
  bazı ipucu ve bilgileri
  bize vermeyerek...
  katili tahmin etmemizi
  imkansız kıldınız.
  ama şimdi roller değişti.
  milyonlarca öfkeli
  polisiye okuyucusu...
  şimdi intikamlarını alıyorlar.
  dünya zekanızı alt
  ettiğimi öğrenince...
  1 dolar 95 sentlik kitaplarınız
  12 sente satılacak.

  --spoiler--
  3 ... kechemen
 3. 3.
  --spoiler--
  kadın: Bana güvenmiyor musun?
  Sam: En son bir kadına güvendiğimde paris'teydim. Kadın şarap almaya gidiyorum diye yanımdan ayrıldı, yarım saat sonra almanlar paris'i işgal etti.
  --spoiler--
  3 ... magistratus
 4. 4.
  1976 tarihli, yonetmenligini robert moore'un yaptigi, neil simon'nin senaryosundan uyarlanan, altin cag denen 1920-1940'li yillarin dedektiflik oykuleri ile dalgasini gecen enfes bir komedi filmi. basrollerinde truman capote, peter falk, alec guinness, david niven ve peter sellers gibi bir cok unlu oyuncu yer almaktadir. dogal olarak her turlu gotik kliseyi; yagmurlu bir gece, tekinsiz bir sato, gicirdayan kapilar gibi, bunyesinde barindirir. benzeri ama sulandirilmisi icin (bkz: clue). benzeri ama ciddisi icin (bkz: sleuth)*. daha da ciddisi icin (bkz: deathtrap).
  1 ... invisigoth
 5. 5.
  sons of anarchy 1. sezon 11. bölümün introsunda comin home adlı parçaları ile ortak mesaimizin başladığı amerikalı bir indie grup.
  2 ... roux
 6. 6.
  peter falk, truman capote, alec guinness ve muhteşem peter sellers ile harika bir kadrosu olan post-kara komedi. senaryo izleği ve içine çeken yapısı ile sellers filmografisinin de başarılı bir ürünüdür. absürd mizahın zirveye tırmandığı film, dönem komedisinin zaz filmleri öncesi aptallaşmadan çıkabildiği zirvelerden biridir.

  başkaca oyunculuğunu bilmediğim ünlü amerikalı eşcinsel yazar truman capote’ nin dahi gayet başarılı olduğu filmde en ön plan elbette peter sellers ve en az onun kadar başarılı olan alec guinness. kariyerinin son çeyreğinde guinness yine muhteşem oynamış. ki diğer oyunculuklardan da beğenmediğim olmadı.

  sellers’ ın sürekli üvey oğlu olduğunu belirtmesi, sam spade alterasyonu sam diamond’ un bogartvari tiplemesinin altından çıkan gay bar kısımları ve sonunda alec guinness’ in kadın olduğu kısımlar (chanel no:5) ile tam bir doppelganglar şenliği dedektiflik parodisi. mutlaka izlenmesi gereken komik, komik ve komik film.
  1 ... bandini
 7. 7.
  5 albümü bulunan daha çok indie folk tarzında müzik yapan amerikalı gruptur. sons of anarchy'nin bir bölümünde comin\' home isimli parçaları soundtrack olarak kullanılmıştır. şu güzelim ilkbaharda, cumartesi sabahlarınızı daha da güzelleştirecek şarkıları mevcuttur.

  https://video.uludagsozluk.com/v/murder-by-death-114445/

  1 ... lemisanthrope
 8. 8.
  2 şubat 2015 tarihinde big dark love adlı yeni albüme piyasaya çıkacak olan grup.
  johnny cash severlere şiddetle tavsiye edilir.
  http://video.uludagsozluk...v/murder-by-death-129270/
  https://www.youtube.com/watch?v=_htbxlDjMK8+


  "They all drink the same drinks and they all fuck the same."
  1 ... adam turla
 9. 9.
  yeni albümünü hatmettiğim güzide grup, geçmişteki tarzından biraz kopmuş olsa da hala çok güzel müzikler icra etmeye devam etmektedirler.

  (bkz: big dark love)
  1 ... lemisanthrope
 10. 10.
  http://m.uludagsozluk.com/e/35467361/

  murder by death
  1 -3 ... flat head